Rodzice – zwłaszcza ci, którzy spodziewają się swojego pierwszego dziecka – są nieustannie bombardowani listami „niezbędnych” produktów, w jakie powinni się zaopatrzyć przed pojawieniem się na świecie ich potomka. Producenci prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych gadżetach, które mają ułatwić życie rodzicom (lub dzieciom). W dobie wielkopowierzchniowych sklepów z artykułami dziecięcymi łatwo wpaść w pułapkę marketingowców i wypełnić swój dom wieloma przedmiotami, o których zbędności przekonamy się dopiero po fakcie. Przy kompletowaniu wyprawki warto zacząć więc od rzeczy całkowicie niezbędnych – a do takiej kategorii należą przede wszystkim ubrania.

Materiały na ubranka niemowlęce

Wybierając ubrania dla noworodka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj materiału – dla delikatnej i wrażliwej skóry niemowlęcia należy zawsze wybierać materiały naturalne i oddychające, tj. bawełnę, bambus czy wełnę merino. Najczęściej spotykane są ubrania bawełniane. Idealnie, jeśli składają się w 100% z bawełny – to zazwyczaj gwarantuje możliwość prania takich ubranek w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jednakże ubranka o składzie 95% bawełny i 5% elastanu również są propozycją wartą rozpatrzenia – dodatek elastanu zapewnia większą elastyczność ubranek i zapobiega ich odkształcaniu.

Jaki rozmiar wybrać na początek?

Każdy rodzic – a zwłaszcza mamy – marzą o tym, aby jak najszybciej zacząć kompletować ubraniową wyprawkę niemowlęcą. Z praktycznego punku widzenia dobrze jest jednak wstrzymać się z większymi zakupami do ostatnich tygodni trzeciego trymestru. Nie ma to żadnego związku z zabobonami – w ostatnich 2-3 miesiącach ciąży z największą dokładnością jesteśmy w stanie przewidzieć masę urodzeniową dziecka. Dlaczego jest to ważne? Aby zadecydować o rozmiarze ubranek na początek życia naszego dziecka.

Dwa typy rozmiarówek

W sklepach znajdziemy dwa typy rozmiarówek ubrań dziecięcych. Pierwsza z nich opiera się na wieku noworodka – wtedy dostępne rozmiary mogą przedstawiać się następująco: newborn (noworodek), 0m+ (zero miesięcy „i więcej”), 0–3m ( od zerowego do trzeciego miesiąca życia), 3-6m (od trzeciego do szóstego miesiąca życia) – i tak dalej. Oczywiście dzieci różnią się od siebie zarówno wagą, jak i długością urodzeniową, dlatego też dzieci w tym samym „wieku” wcale nie muszą nosić takiego samego rozmiaru. Zgodnie z danymi statystycznymi „typowy noworodek” waży w Polsce około 3,5kg i mierzy 52cm – ale przecież nie każdy rodzic posiada dziecko statystyczne. Dlatego nieco bardziej precyzyjna może okazać się rozmiarówka oparta na długości ciała dziecka – wtedy dostępne rozmiary przedstawiane są w następującej postaci – 50cm, 56cm, 62cm, 68cm i tak dalej. „Typowy noworodek” w dniu swoich narodzin powinien nosić rozmiar 56cm. Pamiętajmy o tym, że lepiej, aby dziecko miało ubranko nieco luźniejsze niż mocno dopasowane – zapewni to swobodę jego ruchów. Ubranka w rozmiarach 50cm i mniejszych (choć te rzadko pojawiają się w ogólnodostępnych „sieciówkach”) są skierowane głównie do wcześniaków, dzieci z ciąż mnogich lub noworodków z ciąż pojedynczych urodzonych w terminie, ale mniejszych niż statystyczny noworodek np. w wyniku choroby. Tutaj z pomocą może przyjść nam wspomniane powyżej szacowanie masy urodzeniowej. Zazwyczaj okazuje się, że ubranka poniżej rozmiaru 56cm dla większości noworodków są zbędne. Jeśli jednak spodziewasz się bliźniaków lub przewidywana masa urodzeniowa dziecka jest dość niska, to na pewno nie zaszkodzi posiadać przynajmniej kilku sztuk ubranek w mniejszym rozmiarze (np. 50cm).

Typy ubranek niemowlęcych

Kolejnym tajemniczym zagadnieniem mogą okazać się typy ubranek niemowlęcych. I choć raczej większość rodziców wie, czym są body lub śpiochy, tak już większość gubi się przy pojęciach „półśpiochy”, „pajac” czy „rampers”.

Półśpiochy

Półśpiochy to nic innego, jak spodnie ze stópkami. Sprawdzają się świetnie głównie na początku życia dziecka (do około 7 miesiąca) – każdy, kto choć trochę czasu spędził z małym dzieckiem wie, że te małe wierzgające nogi są w stanie zrzucić każdą skarpetkę w mgnieniu oka. Półśpiochy eliminują ten problem.

Pajac a rampers

Pajac i rampers to dwa ubranka zbliżone do siebie wyglądem. Pajac to cienki, bawełniany kombinezon ze stópkami, najczęściej wykorzystywany jako piżamka niemowlęca. Jest rozpinany na całej długości oraz w kroku – bardzo łatwo go zdjąć, ale równie łatwo możemy zmienić pieluszkę dziecka, rozpinając tylko dolne napy.
Rampers to odmiana pajacyka nie posiadająca stópek. Może występować z krótkim lub długim rękawem, a czasem nawet na ramiączkach. Zazwyczaj jest rozpinany na całej długości, choć zdarzają się modele wkładane przez głowę, posiadające napy tylko w kroku. Rampers może stanowić osobne ubranie (jako piżamka, letni kombinezon) lub – jeśli wykonany jest z grubszego materiału, np. dresówki – może być wykorzystywany jako okrycie wierzchnie. Rampersy ze względu na brak stópek są bardziej uniwersalne rozmiarowo i starczają na dłuższy okres życia dziecka.