Być może nie jest to pierwsza rzecz, o której myślisz, gdy zajdziesz w ciążę, ale istnieją składniki typowych produktów kosmetycznych, kosmetycznych i pielęgnacyjnych, których należy unikać w czasie ciąży.

Istnieje lista stosowanych w produktach kosmetycznych i kosmetycznych składników co do których udowodniono, że mogą powodować niebezpieczne wady rozwojowe lub nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka.

Poniżej przedstawiamy listę niebezpieczne i zakazane kosmetyki w ciąży.

RETIN-A, RETINOL I RETINYL PALMITATE

Te pochodne witaminy A mogą prowadzić do niebezpiecznych wad rozwojowych płodu. Chociaż ważne jest, aby przyjmować odpowiednią ilość witaminy A dla prawidłowego rozwoju dziecka, tych pochodnych witaminy A najlepiej unikać , ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

TAZORAC I ACCUTANE

Oba składniki również są pochodnymi witaminy A, ale są z kolei dostępne tylko w lekach na receptę. Oba wymieniane są jako niebezpieczne, ponieważ zostały przebadane i stwierdzono, że powodują wady wrodzone płodu i należy ich unikać w czasie ciąży. Jest mało prawdopodobne, że spotkasz się z którymkolwiek z tych składników podczas ciąży, ale na wszelki wypadek najlepiej jest mieć tego świadomość.

NADTLENEK BENZOILU I KWASY SALICYLOWE

Trądzik w czasie ciąży jest dość powszechny, ale kremy na trądzik należy wybierać ostrożnie. Nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy to składniki, których najlepiej unikać podczas ciąży. Wiele z powszechnie stosowanych kremów przeciwtrądzikowych zawiera kombinacje tych kwasów, niezbędną do leczenia trądziku. Jeśli szukasz dobrego rozwiązania na trądzik podczas ciąży, szukaj produktów, które zawierają tylko jeden z tych składników

OLEJKI ETERYCZNE

Często uważa się, że olejki eteryczne stanowią naturalną alternatywę dla produktów kosmetycznych. Jednak nie muszą przestrzegać surowych norm etykietowania. Olejki eteryczne występują w różnych odmianach i stężeniach, więc trudno jest sformułować ogólne stwierdzenie, czy należy ich używać w ciąży, czy też nie, ale kilka z nich wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, jeśli są stosowane w ciąży. Porozmawiaj z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek olejków eterycznych podczas ciąży i upewnij się, że ograniczasz ich zastosowanie do bezpiecznej ilości.

HYDROCHINON

Używanie tego popularnego rozjaśniacza skóry podczas ciąży może być kuszące, aby poprawić pigmentację skóry, ale należy tego związku unikać. Umieszczono hydrochinon w kategorii C związków chemicznych, ponieważ ma wyższy współczynnik wchłaniania niż inne składniki chemiczne, co zwiększa prawdopodobieństwo, że większe ilości dostaną się do krwioobiegu i wpłyną negatywnie na dziecko.

CHLOREK ALUMINIUM

Chlorek glinu, który jest raczej kontrowersyjnym składnikiem, był tematem wielu debatowanych badań i jest częstym składnikiem dezodorantów i antyperspirantów. Ogólnie uważa się, że stosowanie go w niższych stężeniach jest bezpieczne, ale należy unikać produktów, które używają go w wysokich stężeniach.

FORMALDEHYD

Składnik wielu lakierów do paznokci i niektórych produktów do włosów, należy unikać stosowania jakichkolwiek produktów zawierających formaldehyd, ponieważ wiąże się to z problemami z płodnością i poronieniami. Wielu lekarzy zaleca kobietom ograniczenie narażenia na ten składnik. Korzystaj z lakierów do paznokci oznaczonych jako „3-Free” lub „5-Free”. Jeśli odwiedzasz salon fryzjerski lub salon paznokci, porozmawiaj ze swoim stylistą o produktach, których używa i upewnij się, że nie zawierają formaldehydu.

CHEMICZNE OSŁONY PRZECIWSŁONECZNE

Filtry przeciwsłoneczne mogą zawierać substancje zaburzające działanie hormonów, takie jak oksybenzon lub awobenzon, które mogą wpływać na rozwój układu nerwowego dziecka. Jeśli chcesz chronić się przed słońcem, zamiast chemicznych filtrów przeciwsłonecznych używaj fizycznej lub naturalnej ochrony przeciwsłonecznej.

TETRACYKLINA

Powszechny antybiotyk stosowany w leczeniu różnych chorób skóry; należy unikać tetracykliny i jej pochodnych (doksycykliny i minocykliny), ponieważ badania wykazały, że może mieć negatywne skutki zarówno dla ciężarnych mam, jak i ich dzieci.

DIHYDROKSYACETON

Dihydroksyaceton jest substancją chemiczną używaną w wielu samoopalaczach natryskowych. Substancja chemiczna reaguje z martwymi warstwami skóry na ciele i jest postrzegana jako bezpieczniejsza alternatywa dla opalania. Chociaż nie jest wchłaniany przez organizm, może być wdychany podczas aplikacji i jest niezdrowy dla Ciebie i Twojego dziecka.

Najlepszym rozwiązaniem, kiedy zajdziesz w ciążę, jest rozmowa z Twoim lekarzem na temat kosmetyków, z których powinnaś zrezygnować na czas ciąży. Pomimo przedstawionej tutaj listy, warto jest poradzić się kogoś, kto będzie prowadził Twoją ciążę w bezpieczny i zdrowy sposób dla was obojga.