Ciąża wyklucza przyjmowanie niektórych leków, które mogą mieć negatywny wpływ na płód. Zdarza się, że nie sposób uchronić się od przeziębienia, zwłaszcza, gdy jest to okres jesienno – zimowy i wszyscy wokół kichają i kaszlą. Poznaj najlepsze naturalne metody na przeziębienie w ciąży, a także dowiedz się, kiedy należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Spis treści
Przeziębienie a grypa
Przeziębienie nie jest tak dokuczliwe, jak grypa. Jednym z pierwszych symptomów przeziębienia jest drapanie w gardle, gorsze samopoczucie i zatkany nos. Następnie dochodzi do wodnistego kataru, który podrażnia śluzówkę gardła. Czujemy zmęczenie, rozbicie, ale podczas przeziębienia można normalnie funkcjonować i wykonywać różne obowiązki. Przy przeziębieniu bardzo często występuje też suchy kaszel, który jest wynikiem podrażnienia gardła. Po kilku dniach wydzielina gęstnieje i wówczas możliwe jest wystąpienie kaszlu mokrego z utrudnionym odkrztuszaniem. Grypa natomiast dosłownie zwala z nóg. Może być tak, że rano czujemy się całkiem dobrze, a po południu dopada nas niemoc, taka, że nie jesteśmy w stanie podnieść się z łóżka. Ból mięśni, wysoka temperatura, a do tego kłopoty z apatytem. Osoba chora na grypę nie ma czasami siły przez kolejne dni podnieść się z łóżka. Przy grypie może wystąpić kaszel. Jeśli kobieta w ciąży ma objawy charakterystyczne dla grypy, powinna skonsultować się z lekarzem. Wówczas nie wolno przyjmować popularnych leków od grypy samodzielnie.
Leczymy przeziębienie domowymi sposobami
Przeziębienie jest męczące i osłabia organizm, który i tak jest dodatkowo obciążony przez rozwijający się płód. Kobieta w ciąży, którą dopadło przeziębienie powinna położyć się do łóżka, jeśli czuje zmęczenie. Na katar i lekkie rozbicie nie trzeba specjalnych aptecznych lekarstw wystarczy tradycyjna herbata z miodem oraz domowe preparaty. Bardzo dobre na przeziębienie są syropy z cebuli. Aby przygotować taki syrop krok po kroku, należy:
- Przygotuj duży słoik z zakrętką. Pamiętaj żeby był czysty, możesz go także wyparzyć wrzątkiem.
- Obierz dwie lub trzy cebule i pokrój na dość duże plastry.
- Układaj kolejno plastry cebuli w słoiku, tak aby ściśle przylegały do siebie. Zapełnij nimi słoik, ale nie do samej krawędzi. Zostaw trochę miejsca, w innym wypadku, gdy cebula puści sok, może dojść do wylania syropu.
- Zalej cebulę miodem i szczelnie zamknij zakrętką. Odstaw na kilka godzin w ciepłe miejsce. Po pewnym czasie zauważysz, że cebula puściła sok i na dnie tworzy się syrop.
Takie naturalne lekarstwo nie każdej pani jednak posmakuje. W ciąży zmieniają się także odczucia smakowe i zapachowe, dlatego jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie przełknąć takiego syropu, to po prostu zrezygnuj. Cebula uważana jest za naturalny lek przeciwbakteryjny i przeciwwirusowy, dlatego na pewno załagodzi objawy przeziębienia.
Coś na bolące gardło i kaszel
Na bolące i podrażnione ciągłym kaszlem gardło, dobre będą płukanki ziołowe. Sięgnij po sprawdzony tradycyjny napar z szałwii lub zastosuj gotową mieszankę ziołową, którą kupisz w aptece. Możesz także spróbować wywaru z lukrecji i prawoślazu. Na kaszel mokry najlepsze będą inhalacje z soli fizjologicznej. Są bezpieczne i mogą korzystać z nich kobiety w ciąży. Jeśli nie masz inhalatora, może czas pomyśleć o jego kupnie. Małe dzieci często korzystają z tego typu urządzenia, które już na stałe weszło w powszechne użycie i pediatrzy przepisują na kaszel zamiast syropów, właśnie inhalacje z soli fizjologicznej.
Pamiętaj o prozdrowotnej diecie – nie jedz byle czego!
Podczas dokuczliwej infekcji musisz zdrowo się odżywiać. Na przeziębienie doskonały będzie rosół gotowany na mięsie. Aby taki rosół miał właściwości lecznicze, musi gotować się co najmniej przez sześć godzin. Do wywaru dodaj warzyw, które sprawią, że rosół będzie aromatyczny. Możesz go popijać w ciągu dnia z kubka, tak jak herbatę. Możesz też przygotować sobie pyszne kanapki z szynką, czosnkiem, pomidorem i ogórkiem kiszonym. Na posmarowane pieczywo układasz drobno pokrojony lub posiekany czosnek, następnie dodajesz kilka plastrów szynki, posolonego pomidora oraz pokrojonego na plastry ogórka. Czosnek to pogromca bakterii i wirusów, sól pomoże zniszczyć bakterie chorobotwórcze w jamie ustnej, a ogórki kiszone są natomiast naturalnym probiotykiem. Taka apetyczna i zdrowa przekąska, pozwoli Ci szybciej stanąć na nogi.
Pamiętaj też, że jeśli przeziębienie nie mija, a Ty się czujesz coraz gorzej, musisz udać się do lekarza, aby ocenił Twój stan zdrowia i przepisał odpowiednią kurację.
Najnowsze komentarze