Ciąża – przebieg

Ciąża, to stan, w którym znajduje się kobieta od momentu połączenia się żeńskiej komórki rozrodczej wraz z plemnikiem. Trwa 9 miesięcy i jest dzielona na trzy trymestry. Każda kobieta inaczej reaguje na wieść pojawienia się nowego członka rodziny, a także każda ma inny przebieg ciąży. Dla jednych, jest to najpiękniejsze 9 miesięcy życia, a także cudowne chwile wraz z korzyściami, które czerpiemy podczas bycia w tym stanie. Niestety inne kobiety przechodzą ciąże o wiele bardziej ciężej, przez co niechętnie wracają do tych chwil i myśli w przyszłości. Warto poznać jakie płyną korzyści, ale także minusy bycia w błogosławionym stanie.

Plusy i minusy bycia w ciąży

Plusy

Jedną z korzyści, którą kobiety czerpią będąc w ciąży jest troska i zainteresowanie bliskich osób, które będą w tym czasie wyjątkowo życzliwi. Nawet nieznajomi potrafią przykładowo ustąpić miejsca w autobusie czy też przepuścić w kolejce. Mnóstwo osób jest zainteresowanych stanem zdrowia kobiety, a także przebiegiem ciąży i terminem porodu. Ogromne zainteresowanie wzbudza także ciekawość dotycząca płci dziecka i przyszłego imienia. Kolejnym plusem jest zmiana wyglądu piersi przyszłych matek. W okresie ciążowym stają się o wiele pełniejsze, za sprawą tworzącego się pokarmu. Ta zmiana jest idealną okazją, do kupna nowej, pięknej i kobiecej bielizny. Warto wybrać delikatne, koronkowe biustonosze w ulubionych kolorach, aby czuć się wyjątkowo w tym ważnym okresie naszego życia.

Ogromnym plusem bycia w ciąży jest również poprawa cery na bardziej promienna. Wszystko dzieje się za sprawą estrogenów, dzięki którym skóra staje się gładsza i jaśniejsza. Znikają przebarwienia, drobne wypryski. Momentem, który przeżywamy zazwyczaj raz w życiu i wywołuje u kobiet mnóstwo emocji z pewnością są pierwsze ruchy dziecka w brzuchu. Kolejnym z plusów jest poprawa stanu naszych włosów. Ponownie dzięki estrogenowi stają się one bardziej lśniące i zyskają na objętości. Równie piękne staną się nasze paznokcie, co będzie idealnym momentem na wizytę u kosmetyczki i zadbanie o nasze dłonie. Przez 9 miesięcy możemy także zapomnieć o uporczywych i bolących miesiączkach. Dzięki ciąży jesteśmy w stanie oczyścić nasz organizm z różnych toksyn. Zaprzestajemy picia alkoholu, a także jest to idealny moment na zrezygnowanie z palenia papierosów. To pierwszy krok do skończenia z nałogiem! Zwłaszcza, że w tym okresie naszego życia osoby, które nas otaczają również nie będą chciały narażać nas na wdychanie dymu tytoniowego. W ciąży wyostrza się smak i węch, dlatego potrawy będą smakować wyjątkowo lepiej niż wcześniej i zdecydowanie poprzez zwiększony apetyt będziemy częściej po nie sięgać.

Ciąża, jest idealnym momentem na gotowanie i próbowanie nowych, nieznanych do tej pory smaków i potraw. Stan błogosławiony jest prawdziwym zbawieniem zwłaszcza dla alergików, ponieważ właśnie w tym czasie organizm zaczyna produkować w naturalny sposób kortykosteroidy. Są to hormony zapobiegające alergiom i stanom zapalnym. Przez te 9 miesięcy możemy poświęcić więcej czasu dla samej siebie, na przykład na pielęgnowanie i rozwijanie naszych pasji. Jeśli go jeszcze nie odkryłyśmy, jest to idealny moment na poszukiwania.

Minusy

Warto jednak zapoznać się również z krótką listą minusów, za które odpowiedzialny jest stan błogosławiony. Jednym z nich jest rozciągająca się skóra na brzuchu, a także częste pojawianie się cellulitu i rozstępów. Kolejnym z pewnością uporczywym problemem jest dość często oddawanie moczu, a co za tym idzie – nocne pobudki i ciężkie, męczące podróże. Przez 9 miesięcy często towarzyszą nam równie uciążliwe wahania nastroju. Zwłaszcza na początku tego okresu może występować również złe samopoczucie związane z nudnościami, wymiotami i ogólnym zmęczeniem.

Warto pamiętać, że ciąża jest wyjątkowym okresem, w którym powinnyśmy zadbać o siebie najlepiej jak tylko potrafimy. Ważne jest samopoczucie, gdyż krwiobiegi połączone są z dzieckiem, przez co stres czy relaks jest przez niego równie dobrze wyczuwalny.