Przesądy na temat ciąży i nowo narodzonych dzieci

 1. Jednym z dość znanych zabobonów dotyczących przyszłych mam i ich dzieci jest wierzenie w to, że jeżeli będąc przy nadziei kobieta będzie spożywać truskawki to jej dziecko urodzi się z mnóstwem znamion na całym ciele.
 2. Ciężarna kobieta nie powinna obcinać włosów aż do momentu porodu, ponieważ jeżeli to zrobi, to jej dziecko będzie miało „krótki rozum”.
 3. Przyszła mama nie powinna wpatrywać się w ogień, ponieważ podobnie, jak w przypadku truskawek, dziecko może urodzić się z mnóstwem znamion lub plamek na ciele.
 4. Jeżeli kobieta w ciąży będzie zbyt wiele się martwić i smucić to dziecko może urodzić się leworęczne.
 5. Znany jest również przesąd mówiąc o tym, że nie powinno się będąc przy nadziei kupować wyprawki dla dziecka, ponieważ może przynieść to duże nieszczęście.
 6. Jeżeli dotknie się brzucha ciężarnej lub go pogłaszcze samemu można rychło zajść w ciąże.
 7. Przyszła mama nie powinna wpatrywać się nocą w księżyc, szczególnie gdy jest on w pełni, ponieważ jej przyszłe dziecko może być łyse.
 8. Kobieta w ciąży do czasu porodu nie powinna nosić na szyi absolutnie niczego (żadnych szalików, apaszek czy naszyjników), ponieważ dziecko podczas porodu może udusić się pępowiną.
 9. Uduszenie się pępowiną przez dziecko może również zwiastować dzierganie lub szycie na drutach przez przyszłą mamę. Powinno się również wystrzegać przechodzenia pod sznurami do suszenia prania, ponieważ może przynieść to ten sam efekt.
 10. Przynieść pecha może również farbowanie włosów przez brzemienną kobietę, ponieważ nowo narodzone dziecko wówczas urodzi się rude.
 11. Zgaga w ciąży może oznaczać iż dziecko urodzi się z bujnym owłosieniem.
 12. Jednym ze śmieszniejszych zabobonów związanych z ciążą jest wierzenie w to, że kobieta w ciąży nie powinna spoglądać na brzydkich ludzi, ponieważ ich brzydota może przejść na jej przyszłe dziecko.
 13. Znany jest również przesąd dotyczący określenia płci przyszłego dziecko. Jeżeli ciężarna ma ochotę na słodycze to urodzi dziewczynkę, natomiast jeżeli ma ochotę na słone przekąski to wówczas urodzi chłopca.
 14. Znany jest również zabobon, który mówi o tym, że jeżeli brzuch przyszłej mamy jest zaokrąglony lub opadnięty to znaczy, że spodziewa się ona dziewczynki, natomiast jeżeli jest on spiczasty to wówczas jest w nim chłopiec.
 15. Co do określenia płci przyszłego dziecka niektórzy powiadają również, że jeżeli pierwsze dziecko jako pierwsze swoje słowo wypowie „mama” to kolejnym dzieckiem będzie dziewczynka, jednakże jeżeli powie „tata” to następny urodzi się chłopiec.
 16. Bardzo znany jest również przesąd związany z czerwoną wstążką, którą powinno się zawiązać nowonarodzonemu dziecku na nadgarstku, aby uchronić je przed złymi spojrzeniami i urokami.
 17. Często powtarza się również wierzenie w to, że nie powinno się opuszczać domu z nieochrzczonym jeszcze dzieckiem, ponieważ może spaść na nie zły czar lub uroku albo też osoba odwiedzana może dostać nieszczęścia.
 18.  Do ukończenia pierwszego roku życia nie powinna obcinać się maluchowi włosów, ponieważ może on oślepnąć lub może mieć problemy ze wzrokiem w dorosłym życiu. Inna wersja tego przesądu mówi o tym, że gdy obetnie się noworodkowi włosy to będzie on miał „krótki rozum”.
 19. Chrzestną dziecka nigdy nie powinna być kobieta brzemienna, ponieważ może to przynieść pecha zarówno jej jak i dziecku, która ma zostać ochrzczone. Chrzestną również nie powinna być wdowa, ponieważ może to dziecku przynieść nieszczęśliwe samotne życie.
 20. Mówi się także o tym, żeby unikać całowania śpiącego maluszka, ponieważ pocałunek może przynieść mu koszmary nocne.
 21. Powinno wystrzegać się przechodzenia nad dzieckiem, ponieważ skraca się mu tym samym przyszły wzrost.
 22. Przesądy zabraniają także zabierania maluchów na cmentarze, gdyż może to przynieść maluchowi przedwczesną śmierć.
 23. Bardzo często wspomina się także o tym, żeby unikać pokazywania nowo narodzonemu dziecku jego własnego odbicia w lustrze, ponieważ może ono ujrzeć w odbiciu diabła, ale także grozi to chorobą psychiczną i wczesną śmiercią.
 24. Pierwsze ubranka dla dziecka nie powinny być nowe, powinny pochodzić od dziecka, które dobrze się w nim chowało.
 25. Ubierać dziecko powinno się zaczynając od jego prawej rączki i nóżki, bo w innym przypadku w późniejszych latach dziecko okaże się być leworęczne i nie będzie miało w życiu szczęścia.
 26. Dopiero co ochrzczonego dziecka nie należy kąpać pod żadnym pozorem, ponieważ możemy zmyć z niego dopiero co nabytą świętość.
 27. Malucha nie powinno się czesać, aby nie stał się niemową.
 28. Dawniej wierzono, że najlepszym sposobem na sprawdzenie, co się dzieje z naszym dzieckiem, gdy jest rozdrażnione lub płaczliwe jest… polizanie mu czoła. Jeżeli okaże się, że czoło malucha jest słone to znaczy, że został on zaczarowany i zły urok trzeba odczynić.
 29.  Znany jest również przesąd mówiący o tym, że jeżeli matka dziecka nosi makijaż to dziecko na pewno zostanie prostytutką.
 30. Zabrania się także ubierać dziecko w ciemne ubrania, gdyż przyniesie to mu nieszczęście, a w tym ciężką chorobę i śmierć.
 31. Głupotę w dorosłym życiu może spowodować kładzenia lub sadzanie dziecka na stole.
 32. Na pierwsze urodziny dziecku powinno podarować się pieniądze, różaniec i książeczkę i obserwować, którą z tych rzeczy dziecko wybierze. Przedmiot, który wskaże będzie zwiastował dziedzinę, którą będzie się zajmowało w przyszłości.
 33. Nie powinno się suszyć ubranek dziecka w nocy, szczególnie, gdy jest to pełnia lub księżyc jasno świeci. Jeżeli będzie się to czynić to wówczas dziecko będzie lunatykiem.
 34. Nie wolno również przebierać malucha w dniu jego chrztu, ponieważ w późniejszym życiu dziecko będzie obdartusem.
 35. Bujanie pustego wózeczka może skutkować, że naszą pociechę będzie bolała głowa i będzie cierpiało na migreny.
 36. Aby uchronić dziecko od utonięcia powinno się za każdym razem, gdy jest wyjmowane z kąpieli powiedzieć „W imię Ojca i Syna”.
 37. Położenie na stole kapci może zwiastować, że nasze dziecko bardzo późno nauczy się chodzić.
 38. Nacieranie kręgosłupa dziecka szarym mydłem podczas kąpieli może uchronić je od kłopotów z kręgosłupem w późniejszym życiu.
 39. Jeżeli maluch zachoruje powinno się położyć pod jego łóżeczkiem rozbite jajko, splunąć na cztery strony świata. Następnego dnia należy sprawdzić, czy jajko się zepsuło, jeżeli tak, to znaczy, że choroba została odegnana i dziecko jest zdrowe.
 40. Woda do kąpieli nie powinna być nigdy zbyt gorąca i gotowana, ponieważ spowoduje to, że dziecko może okazać się „ w gorącej wodzie kąpane”.
 41. Jeżeli mały chłopiec będzie się bawił lalkami to zostanie gejem, natomiast dziewczynka bawiąca się samochodzikami zostanie lesbijką.
 42. Mniej znanym przesądem jest zabobon mówiący o tym, że jeżeli dziecku pierwsze pojawią się górne ząbki to dziecko będzie miało bardzo krótkie życie.
 43. Jeżeli kobieta będąc w ciąży współżyje to wówczas dziecko będzie się bało swojego ojca.
 44. Jeżeli bardzo dużo pije się wody w trakcie ciąży to dziecko w dorosłym życiu będzie uzależnione od alkoholu.
 45. Brzemienna kobieta nie powinna oglądać się za mężczyznami z innych krajów lub o innym kolorze skóry, ponieważ dziecko może wówczas urodzić się z innym kolorem skóry.
 46. Jeżeli podczas chrztu dziecko jest bardzo niespokojne i płaczliwe to w przyszłości będzie ono bardzo grzeczne.
 47. Dziecko podczas chrztu nie powinno otrzymać w prezencie medalika z krzyżykiem, ponieważ będzie mu on zwiastował „krzyż na całe życie”.
 48. Aby maluch miał „słodkie życie” można w dniu chrztu nasypać do pieluszki trochę cukru.
 49. Jeżeli dziecko dużo płacze to należy spluwać po kątach na szczęście.
 50. Jeżeli ojciec chrzestny po chrzcie zabierze dziecko pod ołtarz i zatańczy z nim to dziecko w przyszłości będzie bardzo towarzyskie i będzie lubiło zabawę.

 

Tag: Przesądy o dzieciach, zabobony o dzieciach