Detektor tętna płodu to urządzenie, które wykrywa tętno dziecka w łonie matki począwszy już od 12 tygodnia ciąży. Detektor jest ultradźwiękowy i składa się z nadajnika i odbiornika, czyli sondy oraz jednostki przetwarzającej sygnał. Sonda odbiera ultradźwiękowe fale o wysokiej częstotliwości pochodzące z wnętrza macicy. Następnie przetwarza je na sygnał elektryczny, który zamieniany jest na sygnał dźwiękowy, który słyszymy jako tętno. Detektory działają na zasadzie efektu dopplera. Każdy ruchomy obiekt, który zostanie napotkany przez fale ultradźwiękową zmienia jej częstotliwość, w tym wypadku obiektem tym jest serce płodu.

Bicie serca dziecka i detektory tętna płodu. Zalety:

Bicie serca dziecka może być słyszalne, dzięki temu, że zazwyczaj detektory są odporne na zakłócenia zewnętrzne. Możemy w każdej dowolnej chwili posłuchać, jak bije serce dziecka. Urządzenia te nie są ciężkie i do tego proste w obsłudze. Lekka konstrukcja pozwala nam zabrać detektor w dowolne miejsce. Do użycia wystarczy podłączyć słuchawki lub telefon z darmową aplikacją, aby móc usłyszeć tętno, bez względu, czy jesteśmy w domu, czy przebywamy gdzieś indziej. Nowoczesne detektory tętna są proste w obsłudze. Regulacja jednym pokrętłem daje nam możliwość korzystania z urządzenia i ustawianie odpowiedniej głośności. Poza tym znajdujące się w detektorze wyjście audio umożliwia słuchania bicia serca dziecka przez oboje rodziców. Natomiast wejście mini USB umożliwia nagranie dźwięku, co stanowi ogromną zaletę i jest w przyszłości cenną pamiątką. Nagrywać można też inne dźwięki, takie jak czkawka czy kopnięcia. Nagraniami możemy się dzielić z dalszą rodziną i przesyłać pliki z dźwiękiem lub odtwarzać dowolną ilość razy. Co ciekawe możemy nagrać też bicie własnego serca i w pierwszym okresie życia dziecka puszczać mu tą swoistą kołysankę, która jest mu dobrze znana i sprawia, że noworodek czuje się bezpiecznie.

Czy korzystanie z detektora jest bezpieczne?

Bardzo niski poziom ultradźwięków, który jest znacznie niższy niż dopuszczalne normy, sprawia, że detektor tętna jest bardzo bezpiecznym urządzeniem. Nie ma on żadnego wpływu na zdrowie ciężarnej kobiety.

Zalety darmowej aplikacji:

Producenci detektorów są zazwyczaj świadomi tego, że najwięcej dodatkowych funkcji można mieć dzięki aplikacjom. Kupując detektor tętna dostajemy więc dostęp do darmowej aplikacji na telefon. Aplikacja pozwala na monitorowanie tętna maleństwa na wykresie, nagrywanie unikalnego dźwięku oraz możliwość dzielenia się tym z najbliższymi lub poprzez portale społecznościowe z przyjaciółmi. Graficzny wykres pulsu jest okazją do przyjrzenia się w jakim tempie bije serce płodu.

Jak wygląda detektor tętna?

Jak już było powiedziane jest to niewielkie urządzenie. Posiada w zestawie słuchawki, kabel do telefonu, baterię oraz instrukcję obsługi. Jego waga wraz z baterią wynosi średnio około 15 gram. Ma on zazwyczaj przyjazną, pastelową kolorystykę.
Dlaczego warto mieć detektor?
Detektor jest to urządzenie, które nie zastąpi wizyt u lekarza, ale może nieco uspokoić przyszłych rodziców. Jest niedrogi i jednocześnie bardzo przydatny oraz użyteczny. Posiada mnóstwo funkcji, dzięki którym możemy dzielić się naszym szczęściem z najbliższymi. Jest lekki i bezpieczny w stosowaniu. Mobilna aplikacja ułatwia monitorowanie tętna i obsługę urządzenia. Detektor jest z pewnością jedną tych najbardziej nowoczesnych i funkcjonalnych rzeczy, które każdy rodzic powinien mieć zawsze pod ręką.