Marzy Ci się urlop, podczas którego jednocześnie będziesz ćwiczyć, odpoczywać, odkrywać, zwiedzać i zachwycać się imponującymi widokami? Odpowiedź jest prosta – kup rower trekkingowy i ruszaj przed siebie na rowerową wyprawę. W Polsce z roku na rok przybywa malowniczych tras rowerowych, które są przystosowane dla rowerzystów o różnym stopniu zaawansowania. Gdzie najlepiej udać się na rowerową wycieczkę w okolicach Krakowa?

Jazda na rowerze to wiele korzyści dla zdrowia. To podkręcenie metabolizmu i zapobieganie problemom z ciśnieniem. To także wzmocnienie kręgosłupa i poprawa samopoczucia. Wybierając rower jako środek transportu, można łatwiej podziwiać otoczenie i odkrywać wcześniej nieznane miejsca. W każdym regionie Polski znaleźć można malownicze trasy. Można wybierać trasy pod względem długości trasy, poziomu trudności, atrakcji czy czasu potrzebnego do pokonania odległości.

Zanim wyruszyć na rowerowy szlak

Wybranie trasy na rowerową eskapadę to jedno. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyprawy. Przegląd roweru to istotna kwestia, której nie wolno zaniedbać. Najbliższy sklep z rowerami powinien być pierwszym punktem, który odwiedzisz. Powinieneś zaopatrzyć się w kask rowerowy, pojemne sakwy rowerowe, a także zestaw naprawczy, na wypadek, gdybyś złapał po drodze “kapcia”. W plecaku warto mieć bluzę i kurtkę przeciwdeszczową, na wypadek załamania pogody. Przydadzą się także rękawiczki i kamizelka odblaskowa. Podczas rowerowego wojażu wszystko zdarzyć się może. Dlatego warto mieć ze sobą apteczkę, wyposażoną w środki przeciwbólowe, plastry, wodę utlenioną oraz bandaże.

Rowerowe trasy w okolicach Krakowa

Przez Gród Kraka przebiegają trzy trasy rowerowe. Są to: Wiślana Trasa Rowerowa, EuroVelo11 oraz VeloMetropolis. WIślana Trasa Rowerowa jest to część trasy, która ma połączyć morze z z górami. Odcinek w Małopolsce liczy 220 kilometrów. Z Kolei EuroVelo11 to trasa, która  przebiega po najbardziej atrakcyjnych terenach doliny Popradu i Dunajca w otoczeniu Beskidu Sądeckiego i Pogórza. VeloMetropolis to trasa licząca 220 kilometrów, wiodąca przez tereny doliny rzeki Wisły i jej dopływy. Każda z tych tras może być początkiem dla dłuższej lub krótszej wyprawy. Trasy są bardzo malownicze i dobrze oznaczone.

W okolicach Krakowa, warto przejechać przez jeden z najstarszych polskich szlaków turystycznych z Krakowa do Częstochowy. Mowa o Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd. Cały szlak wynosi 190 kilometrów, z czego część małopolska liczy 89 kilometrów. Trasa jest dosyć ciężka i lepiej się do niej odpowiednio przygotować kondycyjnie. Po drodze znajdują się liczne miejsca odpoczynku.

Warto przejechać także przez Pętli po gminie Zielonki, która wiedzie między innymi, przez Parka Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Na trasie można zwiedzić Zamek Korzkiew czy dawne forty w Zielonce. Równie atrakcyjny jest Rowerowy Pierścień Solny “Salina Cracoviensis”. Szlak zaczyna się w Bochni, wiedzie przez Wieliczkę i przebiega przez Puszczę  Niepołomicką i Torfowisko Wielkie Błoto.

Jak widać przez Kraków wiedzie kilka ciekawych szlaków rowerowych o różnym stopniu zaawansowania. Każdy z nich jest malowniczy i warty odwiedzenia. Można je przejechać w całości lub mogą stanowić element większej wycieczki rowerowej. Wszystko zależy od naszych upodobań i oczekiwań, co do trasy.