Okres ciąży to bardzo ważny etap w życiu kobiety. Przyszłe mamy starają się czytać poradniki, dowiadywać o wszystkim, co dzieje się z dzieckiem i ich własnym organizmem, zdobywają w internecie przydatne informacje. Strach o nienarodzone dziecko oraz niepewność i lęk o przyszłe życie z maleństwem mogą sprawiać, że nie będzie to miły okres, a przecież stres nie sprzyja dziecku. Warto odetchnąć, uspokoić się, zająć myślenie innymi, lżejszymi sprawami. Dobrą “terapią” na ciążowy stres jest oglądanie filmów, zwłaszcza lekkich, zabawnych komedii. W ostatnich latach pojawiło się sporo filmów poruszających temat ciąży i rodzicielstwa, można więc na te kwestie spojrzeć z przymrużeniem oka, pośmiać się i z nieco innej perspektywy ujrzeć własne położenie oraz zbliżające się macierzyństwo.

9 miesięcy

Świetny film sprzed dwóch dekad, z doskonałą rolą Hugh Granta oraz Julianne Moore. Grant gra mężczyznę bojącego się zaangażowania i odpowiedzialności, dlatego wiadomość o ciąży jego wieloletniej partnerki powoduje chaos w jego życiu. Nagle ten ceniony psycholog dziecięcy, dla którego największą wartość ma jego czerwone porsche, wpada w panikę. Przyjaciele starają się przedstawić mu same blaski ojcostwa. Ma tytułowe 9 miesięcy aby oswoić się z sytuacją i dorosnąć do niej. Kolorytu sytuacji dodaje postać rosyjskiego ginekologa (w tej roli niezrównany Robin Williams), który przez wiele lat praktykował jako weterynarz…

Jak urodzić i nie zwariować

W tym filmie przedstawiono pięć różnych par, które spodziewają się dziecka. Każda z nich w zupełnie inny sposób podchodzi do tego tematu. W lekki i nietuzinkowy sposób przedstawiono problemy, z jakimi radzić sobie muszą przyszli rodzice – nie tylko fizyczne aspekty ciąży, ale też relacje między partnerami (nieraz bardzo burzliwe). Mamy tu całkiem niezłą obsadę aktorską: Cameron Diaz, Jennifer Lopez, Elizabeth Banks i Chace Crawford.

Kochanie, jestem w ciąży!

Czy młodzi, ambitni karierowicze to dobry materiał na rodziców? Zdawać by się mogło, że niekoniecznie. Gdy na bizneswoman oraz prawnika spadnie jak grom z jasnego nieba wiadomość o ciąży, cały ich świat wywróci się do góry nogami, gdyż żadne nie będzie przygotowane do nowej życiowej roli. Czy uda im się pogodzić karierę, dążenie do realizacji planów z nowymi obowiązkami, które pojawią się w ich życiu? Co pojawienie się dziecka zmieni w ich wzajemnych relacjach? Film skłania do przemyśleń.

Nie ma lekko

Film opowiadający o losach przyjaciółek, które wiodą radosne, szczęśliwe, beztroskie życie. Wszystko jednak zmienia się, gdy jedna z nich zachodzi w nieplanowaną ciążę z niedoszłym muzykiem, który nagle znika z jej życia. Jak nowa rola zmieni sytuację kobiety i czy przyjaciółki pozostaną jej bliskie i pomocne?

Juno

Kultowy już film z Ellen Page w roli nastolatki, która zachodzi w ciążę ze swoim kolegą. Początkowo dziewczyna nie chce nikomu powierzyć swej tajemnicy i potajemnie poddać się aborcji, jednak wraz z upływem czasu dojrzewa do innej decyzji. Razem z chłopakiem postanawiają poszukać dla swego nienarodzonego dziecka rodziców adopcyjnych. Szybko im się to udaje, znajdują rodzinę jak z obrazka. Dużo się jednak w życiu ich wszystkich zmieni, uczucia przejdą ewolucję. Warto obejrzeć, skłania do refleksji.

Para na życie

Chwytający za serce film o parze spodziewającej się dziecka, która tuż przed rozwiązaniem szuka swego miejsca do założenia domu. Wzruszający obraz o poszukiwaniu sensu w życiu i swojego miejsca na ziemi.

Wpadka

Dla odprężenia dobrze jest się czasem pośmiać przy czymś mniej skomplikowanym – tu mamy do czynienia z klasyczną komedią o dziewczynie, która mimo nieplanowanej ciąży z niezbyt rozgarniętym i odpowiedzialnym chłopakiem chce mu mimo wszystko dać szansę na wykazanie się w roli ojca.

Układ prawie idealny

Skomplikowana historia dwójki przyjaciół, którzy po spędzonej wspólnie nocy dowiadują się, że zostaną rodzicami. Problemem jest fakt, iż mężczyzna jest gejem. Mimo to przyszli rodzice postanawiają stworzyć dla swojego dziecka niecodzienną, tęczową rodzinę.

I kto to mówi

Przebój kinowy sprzed lat, który nadal nieprzerwanie zaraża widzów humorem. Lekka, zabawna komedia, w której część akcji widzimy z perspektywy nienarodzonego dziecka, z głębi brzucha jego mamy. Duży plus za świetne kreacje aktorskie Johna Travolty oraz Kirstie Alley. Głosu nienarodzonemu maleństwu użyczył świetny Bruce Willis. Film opowiada o kobiecie, która zaszła w ciążę z żonatym mężczyzną, który ani myśli się z nią związać. W dniu porodu przyszła mama poznaje taksówkarza (Travolta) i odtąd ich losy splotą się ze sobą na długo…

Maybe Baby

Świetna brytyjska komedia o parze ludzi, których wieloletnie starania w kwestii poczęcia potomka pełzną na niczym. Chwytają się wszelkich dostępnych metod: bez końca poddają się męczącym badaniom medycznym, wypróbowują akupunkturę, pierwotne rytuały czy rozmaite egzotyczne terapie.