W dzisiejszych jak i wcześniejszych latach kobiety zachodziły w ciąże. To jest naturalna sytuacja. Jedni to planują, a inni niestety „wpadają”. Ale ważne jest to, że w ten sposób tworzy się nowe życie. Młode dziewczyny podchodzą do tej sytuacji trochę z dystansem, stresem z racji tego, że pierwszy raz zostały postawione w takiej sytuacji. Natomiast kobiety podchodzą spokojniej, bo wiedzą co robić. Wiadomo, że „stan błogosławiony” trwa 9 miesięcy. Ale czy wszystkie kobiety potrafią dokładnie przeliczyć jaki to tydzień czy miesiąc ciąży? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić sposób jak to prawidłowo wyliczyć.

Jak liczyć tydzień i miesiąc ciąży?

Nie od dzisiaj wiadomo, że jak tylko kobieta dowie się, iż spodziewa się dziecka powinna zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Takim lekarzem jest oczywiście ginekolog. On zleci badanie krwi i innych hormonów, potwierdzi ciąże robiąc usg i będzie prowadził ciąże od początku do końca. Ginekolog badając ciężarne jest w stanie podać termin porodu. Jednak zazwyczaj podają dwa przybliżone do siebie. Ale czy da się przeliczyć to samodzielnie? Oczywiście. Chociaż nie dla każdej przyszłej mamy temat ten jest prosty. Wiele z nich robi to w nieprawidłowy sposób. Jednak w internecie można znaleźć kilka aplikacji do ściągnięcia na smartfony, które pomogą kobiecie przejść przez każdy etap ciąży. To może zdecydowanie ułatwić im przejście przez ten stan. Taka informacja jest szalenie ważna, z różnych względów. Taki program opisuje ona co w danym miesiącu dzieje się z dzieckiem i na jakim etapie rozwoju już się znajduje.

Ciąża kobiety liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa 281 dni +/- 22. To właśnie w tym okresie rodzi się znaczna większość dzieci. Warto także wiedzieć, iż „stan błogosławiony” trwa około 38 tygodni, czyli około 266 dni. Należy podkreślić, iż obejmuje on czas od momentu zapłodnienia komórki jajowej do przyjścia dziecka na świat. Do obliczeń można zastosować różnego rodzaju kalkulatory. Ponadto powszechnie w medycynie uznaje się, że jeśli dziecko rodzi się dwa tygodnie przed lub po terminie, ciąża ta jest donoszona. Wynika z tego, że prawidłowa ciąża to ciąża, która ukończyła się w 38-42 tygodniu ciąży i trwała 280 dni (+/- 14 dni). Dla większości kobiet może wydawać się to „czarną magią” czyli czymś mało zrozumiałym. A dlaczego? Na pewno wszystko przez to, że kiedyś było zdecydowanie łatwiej. Ciąże liczono tylko w miesiącach. W obecnych czasach zarówno lekarze jak i w literaturze zajmującą się tematyką medyczną, dla określenia ciąży podają nie tylko trymestry, miesiące, ale i tygodnie ciąży, co jest w stanie bardzo skomplikować sprawę.
Jak już wcześniej było wspomniane istnieją kalkulatory ciąży. Co wystarczy wiedzieć, aby prawidłowo z nich korzystać? To proste. Wystarczy znać nic innego jak datę ostatniej miesiączki i określić długość cyklu.

Tygodnie ciąży – podział na trymestry

Na początku trzeba zaznaczyć, iż każdy trymestr obejmuje po trzy miesiące. Poniżej zostanie przedstawiony łatwiejszy sposób, a mianowicie:
Pierwszy trymestr ciąży obejmuje trzy miesiące. Trwa do 13 tygodnia ciąży, a dokładniej:

  • 1 miesiąc – od pierwszego do czwartego tygodnia ciąży,
  • 2 miesiąc – od piątego do dziewiątego tygodnia ciąży,
  • 3 miesiąc – od dziesiątego do trzynastego tygodnia ciąży.
    Jeśli mówimy o drugi trymestrze to mamy na myśli czas od czwartego do szóstego miesiąca ciąży. Trwa dokładniej od 14 do 27 tygodnia ciąży.
  • 4 miesiąc – od czternastego do osiemnastego tygodnia ciąży,
  • 5 miesiąc – od dziewiętnastego do dwudziestego drugiego tygodnia ciąży,
  • 6 miesiąc – od dwudziestego trzeciego do dwudziestego tygodnia ciąży.
    Ostatni czyli trzeci trymestr ciąży, obejmuje okres od siódmego do dziewiątego miesiąca ciąży czyli trwa od 28 do 40 tygodnia ciąży.
  • 7 miesiąc – od dwudziestego ósmego do trzydziestego pierwszego tygodnia ciąży,
  • 8 miesiąc – od trzydziestego drugiego do trzydziestego szóstego tygodnia,
  • 9 miesiąc – od trzydziestego siódmego do czterdziestego tygodnia ciąży.

Jak już wcześniej było wspomniane w artykule warto liczyć tygodnie ciąży. Nie tylko pozwoli nam kobietom oswoić się z naszym stanem i pozwolą przygotować się do przyszłego porodu, ale pomoże zrozumieć jak nasze dziecko rozwija się z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc. Poniekąd pozwala przyszłym mamom cieszyć się i przeżywać, ale także planować oraz dotrzymywać różnych terminów, na przykład badań. Pozwala także być na bieżąco ze wszystkim co jest związane z ciążą. Dzięki aplikacji jakim jest kalkulator można się dowiedzieć kilku innych, ale równie ważnych informacji. Można zaliczyć do nich między innymi to kiedy maluch zaczyna na przykład kopać, zamykać oczy, ssać kciuk, ziewać czy mrugać. Ale to nie wszystko. Aplikacja może uświadomić przyszłe mamy także kiedy oraz jak rozwijają się narządy dziecka. Pokazuje też ile w danym tygodniu powinno ono mierzyć i ważyć.
Aby korzystać w pełni a programów, należy najpierw je zainstalować. Po czym kolejnym krokiem jest wpisanie daty ostatniego okresu i tego ile trwał cykl. I gotowe. Teraz można cieszyć się i korzystać w pełni. Oczywiście jeśli aplikacja jest w pełni darmowa. Niestety niektóre wymagają wykupienia abonamentu. Bez tego działają tylko niektóre opcje. Ale nie należy się martwić, ponieważ nie jest to jakaś wielka kwota. Warto raz zainwestować i cieszyć się nowo poznanymi informacjami na temat stanu w jakim się znajdujemy.

Wiek ciąży podczas badania USG

Kolejnym, ale równie ważnym sposobem, dzięki którym poznamy wiek ciąży jest wyżej wymieniona metoda, czyli za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Lekarz ustala go między innymi na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu, określanej jako CRL. Należy zaznaczyć, że robi się to tylko i wyłącznie w I trymestrze, a dokładniej ok. 10 tygodnia ciąży. W późniejszym etapie ginekolog bierze pod uwagę między innymi długość kości udowej oraz dwuciemieniowy wymiar główki płodu lub poprzeczny wymiar móżdżku. Jest jeden warunek, aby takie obliczenia mogły zostać wykonane. Dziecko musi rozwijać się prawidłowo.

Podsumowując niniejszy artykuł warto zaznaczyć, iż jeśli jest kobieta, która w obecnej chwili spodziewa się dziecka, a chciałaby zacząć samodzielnie obliczać tydzień po tygodniu swojej ciąży warto zainstalować w swoim telefonie kalkulatora ciąży. Na pewno niektóre przyszłe mamy, a zwłaszcza te, które będą miały pierwsze dziecko będą czuły się z tym programem bezpieczniejsze. Szczególnie dlatego, że będą mogły śledzić na bieżąco, co powinno dziać się z ich dzieckiem. Jednak jak na pewno każda z nas wie, sama aplikacja nie wystarczy. Potrzebne są też regularne wizyty u ginekologa, który prowadzi naszą ciążę od samego początku. Wyliczenie wieku płodu pomaga w określeniu czy rozwija się on w sposób prawidłowy. A to jest bardzo istotne dla przyszłej mamy. Wiadomo, że każda kobieta pragnie przejść ciążę spokojnie, bez jakichkolwiek niespodzianek czy komplikacji. Jeśli się ktoś jeszcze zastanawia czy warto liczyć wiek ciąży to tak. Jak najbardziej jest to korzystne.