Przyjście dziecka na świat jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Wzruszające i piękne chwile pierwszego etapu niemowlęctwa, przeplatają się z trudniejszymi momentami, niepokojem czy zmęczeniem. Mimo wszystko, maluch wnosi wiele radości i sprawia, że rodzina jest pełniejsza. Dowiedz się, co trzeba przygotować do szpitala i jakie rzeczy będą Ci niezbędne przez pierwsze miesiące życia Twojego dziecka.

Wyprawka dla przyszłej mamy do szpitala:

Na poród do szpitala musisz zabrać sporo potrzebnych rzeczy. Wśród nich muszą znaleźć się dokumenty, takie jak:

  • Dowód osobisty z aktualnym nazwiskiem lub dokument potwierdzający Twoją tożsamość, na którym widnieje Twoje obecne nazwisko.
  • NIP pracodawcy lub Twój własny, jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą.
  • Książeczka ciąży.

Oprócz tego niezbędne są wyniki aktualnych badań, między innymi:

  1. HBS ( robione po 23 tygodniu)
  2. WR ( dwa badania)
  3. Wszystkie USG ciąży.
  4. Wyniki badań moczu i morfologia.
  5. Wynik na obecność wirusa HIV.
  6. Poziom przeciwciał anty- Rh, tylko gdy u matki stwierdzone jest ujemne Rh.
  7. Badanie GBS ( posiew z pochwy )
  8. Na planowane cięcie cesarskie należy przygotować jonogram obejmujący sód i potas oraz koagulogram.
  9. Wszystkie wyniki badań, które mogą mieć znaczenie, np. wyniki konsultacji kardiologicznej, ortopedycznej lub innej.

Kiedy wszystkie badania i dokumenty zostały już starannie zapakowane, należy pomyśleć, o tym, co będzie potrzebne na czas pobytu w szpitalu.

Rzeczy osobiste do szpitala dla mamy:

  1. Dwie koszule nocne rozpinane z przodu lub dłuższe koszulki z krótkim rękawem. Będą potrzebne do porodu i do założenia po porodzie.
  2. Szlafrok.
  3. Klapki kąpielowe. Muszą być gumowe lub plastikowe. Gdy pobrudzą się, na przykład krwią, łatwo będzie je umyć.
  4. Ciepłe skarpetki.
  5. Około pięć par siatkowych majtek poporodowych.
  6. Wygodne dresy lub nieuciskające legginsy oraz bluza. Rzeczy te potrzebne będą na wyjście ze szpitala.
  7. Chusteczki nawilżane do przecierania twarzy podczas porodu.
  8. Pomadka nawilżająca. Po intensywnym wysiłku, jakim jest poród usta mogą być suche i spierzchnięte.
  9. Przygotuj także w dwóch małych butelkach wodę mineralną do picia podczas porodu.
  10. Do jedzenia możesz zabrać herbatniki, czekoladę lub banany.
  11. Woda kosmetyczna w aerozolu przyda się także w trakcie porodu.
  12. Staniki do karmienia i wkładki laktacyjne do nich.
  13. Podkłady poporodowe. Możesz wziąć ich około 20-25 sztuk lub nieco więcej.
  14. Wysokie majtki na wyjście. Są dobre dla kobiet po cesarskim cięciu. Chronią świeżą ranę przed kontaktem z odzieżą oraz nie uciskają blizny.
  15. Ręcznik kąpielowy i mały ręcznik do twarzy.
  16. Przybory toaletowe. Nie musisz brać dezodorantu. Postaw lepiej na delikatne i wysokiej jakości produkty w sztyfcie. Jeśli zamierzasz używać mocnych zapachów, Twoje dziecko może być niespokojne, ponieważ utrudnisz mu poznanie prawdziwego zapachu Twojego ciała. Kosmetyki powinny być delikatne i jak najbardziej naturalne.
  17. Jeśli chcesz, weź ze sobą olejek do masażu. Skóra w ciepłych, szpitalnych pomieszczeniach szybko się przesusza. Możesz mieć tylko jedna oliwkę do smarowania zarówno dziecka, jak i na własny użytek.

Co będzie Ci potrzebne przez pierwsze miesiące życia Twojego dziecka?

Aby przygotować się dobrze na pierwsze dosyć intensywne miesiące życia malucha, należy zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

  1. Rogal do karmienia. Niezwykle wygodny, pozwala przyjąć dogodną pozycję ciała. Możesz też na nim układać kilkumiesięczne dziecko.
  2. Torba do wózka. Wiele modeli wózków posiada już torby, jako dodatkowy element wyposażenia. Pojemna torba z wieloma kieszeniami jest bardzo praktyczna. Zmieścisz w niej pieluszki, zapasowe ubranko malucha, a także inne niezbędne akcesoria – butelki, smoczki, sok, wodę, zabawki. Taką torbę możesz odpiąć od wózka i zabrać ze sobą.
  3. Kosmetyki pielęgnacyjne. Jeśli chcesz po porodzie wrócić w miarę szybko do formy, postaw na wysokiej klasy kosmetyki pielęgnacyjne. Kup krem przeciw rozstępom, balsamy łagodzące. Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu, zaopatrz się w specjalistyczne preparaty przeznaczone do blizn. Dobrze pielęgnowana blizna ładnie się goi i nie zostawia szpecącej linii.
  4. Miękki szlafrok, wygodne piżamy, dresy i inne komfortowe ubrania, które będziesz nosić po domu.
  5. Zainwestuj w sokowirówkę. Podczas karmienia piersią potrzebujesz witamin. Najzdrowsze soki, to te robione własnoręcznie. Sokowirówka przyda się też, gdy będziesz rozszerzać dietę malucha.

Znajdź czas dla siebie! Nie wahaj się prosić o pomoc.

Młoda mama czuje często spadek zainteresowania swoją osobą. Cała uwaga skierowana jest bowiem na maleństwo. Dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych udzielane świeżo upieczonej mamie. Jeśli czujesz się przemęczona, poproś aby ktoś przez dwie godziny zajął się maluchem. W tym czasie weź kąpiel, zrób sobie drzemkę lub spędź ten czas, tak jak najbardziej lubisz. Twoje życie, wraz z przyjściem na świat dziecka zmieniło się i nabrało rozpędu, dlatego nie zapominaj o sobie i jasno komunikuj, jakiego wsparcia potrzebujesz.