Każdy rodzic wie, że wychowanie dziecka to trudne zadanie. Pomimo wielu pięknych chwil, pojawia się również wiele wątpliwości i pytań. Pytanie te dotyczą sposobu wychowania dziecka. Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha wyrosła na dobrego, pewnego siebie człowieka, a wpływ na to ma wiele aspektów. Niektóre, mogą wydawać się wręcz błahe, nieistotne. Jednak każdy świadomy rodzic wie, że dla dobrego wychowania wszystko w życiu dziecka ma duże znaczenie. Książki, rady bliskich, publikacje naukowe, fora dla rodziców – wszystkie te źródła podają sporą ilość ważnych informacji, co może wydawać się przytłaczające. Jeśli jednak interesujesz się tym wszystkim na pewno twoje dziecko podziękuje ci w przyszłości za wspaniałe warunki do rozwoju. W kwestii odpowiedniego wychowania dziecka, dużą rolę ma również to, ile posiada zabawek oraz jakiego typu są to zabawki. Kwestia ta, może wydawać ci się mało ważna, a jednak wpływ zabawek na rozwój dziecka jest bardzo duży.

Ile dziecko potrzebuje zabawek i jakiego typu?

Zazwyczaj dziecko dostaje bardzo dużo zabawek, różnego rodzaju, od dziadków, ciotek i wszystkich, którzy chcą dać mu to, co najlepsze. Nierzadko rodzice również ulegają kolorowym reklamom, których hasła krzyczą, że prezentowana przez nie zabawka, to konieczność w wyposażeniu pokoju dziecięcego każdego dziecka. Producenci zabawek i firmy marketingowe doskonale wiedzą, że rodzice to fantastyczna grupa klientów, że dla dobra swojej pociechy zrobią bardzo dużo i wykorzystują to. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co jest faktycznie najlepsze dla dziecka i jak nie zaszkodzić mu swoimi wyborami. Jeśli ulegasz zachęcającym reklamom a twoi bliscy, przy okazji każdego spotkania przynoszą w prezencie zabawkę dla malucha, po pewnym czasie twój dom będzie bardziej przypominał salę zabaw, niż mieszkanie. Często tak jest, wbrew pozorom nie jest to dobra sytuacja ani dla dziecka ani dla rodziców. Chyba nikt nie chce wciąż potykać się o samochodziki albo stawać na klocki. Kolejną ważną kwestią jest obserwacja dziecka. Bardzo często dzieci porzucają zabawki, na rzecz tego, czego używają rodzice. Na pewno nie raz, miałeś okazję widzieć trzylatka biegającego ze szmatką i udającego, że sprząta albo jak bawi się miskami w kuchni. Wydawałoby się, że to nudne, ale dla dziecka taka zabawa jest bardzo interesująca i potrafi zająć malucha na kilka długich chwil.

Takie obserwacje dowodzą, że dziecko interesuje się światem, który je otacza. Jest to bardzo dobry znak, a gdy dziecko jest już w odpowiednim wieku, świetna okazja do włączania go w obowiązki domowe. Może niekoniecznie po to, żeby faktycznie sprzątało czy gotowało, ale po to, żeby uczyło się, że to ważne. Jeśli więc dziecko interesuje się, co tam ciekawego robisz w kuchni, albo jak działa odkurzacz – pokaż mu, zaangażuj w drobną pomoc, która przy okazji będzie dla twojej pociechy świetną zabawą, ale również nauką.

Czy więc zabawkipotrzebne? Oczywiście, że są. Trzeba jednak pamiętać o zdrowym rozsądku. Dziecku nie potrzeba kilku kartonów, różnego rodzaju zabawek. Pamiętaj też, że zabawką może być prawie wszystko. Najbardziej niepozorne przedmioty takie jak koc czy kartony mogą być świetnymi zabawkami, a dodatkowo rozwijają wyobraźnię dziecka. Pamiętasz swoje dzieciństwo? Przypomnij sobie wszystkie ulubione zabawy, duża ich część wymagała wyobraźni i pomysłu, a nie zabawek ze sklepu. Taki rodzaj zabawy jest dla dziecka ciekawy, rozwijający. Jeśli więc zastanawiasz się, ile tak naprawdę dziecko potrzebuje zabawek, odpowiedź jest prosta – dosłownie kilka zabawek z pewnością wystarczy. Duża ilość zabawek to nie tylko bałagan w twoim domu, ale również strata pieniędzy. Dziecko i tak zazwyczaj ma kilka swoich ulubionych zabawek, którymi się bawi, a większością nawet się nie interesuje.

Już wiesz, że dziecko nie potrzebuje dużej ilości zabawek. Teraz, warto dowiedzieć się jakie zabawki wybrać, aby były one źródłem radości i dobrej zabawy dla twojej pociechy. Najlepszym rozwiązaniem będą zabawki, które pobudzają kreatywność, wymagają od dziecka pewnego wysiłku umysłowego. Tego typu zabawki mają dobry wpływ na rozwój dziecka, o który warto zadbać już od najmłodszych lat życia. Wybierając zabawki nie kieruj się kuszącymi obietnicami reklam zabawek. Zastanów się, czy zabawka jest odpowiednia dla twojego dziecka i czy faktycznie tej zabawki potrzebuje.

Zakończenie

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki do rozwoju, nie przesadzaj z ilością zabawek. Zrozumiałe jest, że dawanie dziecku prezentów, to jeden ze sposobów na sprawienie mu przyjemności i przejaw miłości. Jednak nadmiar nie jest dobry i trzeba o tym pamiętać. Dziecku w zupełności wystarczy kilka zabawek, ale za to bardzo interesujących, działających korzystnie na jego rozwój, wyobraźnię. Ograniczona ilość zabawek jest dobra nie tylko dla twojego dziecka, ale również dla twojej wygody i wystroju mieszkania.