Owoce i warzywa to niezbędne elementy zdrowej diety, powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie każdego człowieka. Zakupy robimy głównie w marketach i to właśnie tam najczęściej kupujemy również owoce i warzywa. Czy jednak na pewno są one zdrowe?

Gdzie kupić owoce i warzywa

Najczęściej warzywa i owoce, które są na sklepowych półkach wyglądają zdrowo i ładnie. Ich wygląd często przekonuje nas do kupna. Owoce są duże, warzywa bez żadnych skaz, które mogłyby popsuć ich wygląd. Jednak każdy kto miał okazję, chociaż raz w życiu spróbować warzyw i owoców z ogródka na wsi wie, że zdrowe owoce i warzywa wcale tak nie wyglądają. Aby uzyskać efekt, który widzimy w sklepach potrzebna jest spora ilość nawozów. A jak wiadomo w takich nawozach znajdują się szkodliwe ilości pestycydów, a także herbicydów. Duża obecność tych składników może prowadzić nawet to powstawania nowotworów. Ta wizja jest na tyle przerażająca, że duża ilość osób zastanawia się, gdzie najlepiej kupować owoce i warzywa, które są bardzo ważne w diecie, szczególnie jeśli chodzi o żywienie dzieci. To może w takim razie bazary? Jest to dobre wyjście, ale tylko wtedy, gdy masz pewność co do uprawy i pochodzenia warzyw i owoców.

Niestety również na bazarach często widać nieprawidłowości, co powoduje, że kupujemy owoce i warzywa podobnej jakości jak w sklepach. Najrozsądniejszym więc wyjściem będzie korzystanie z produktów, które pochodzą z upraw ekologicznych. Takie produkty znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w marketach, w których są specjalne działy z tego typu żywnością. Poza owocami i warzywami znajdziesz w takich działach też inne ciekawe produkty, które są zdrowsze i nie zawierają w sobie zbędnej chemii. Szczególną uwagę przy zakupie warzyw i owoców zwróć na porę roku. Jeśli w sklepie widzisz coś, na co nie ma teraz sezonu, lepiej zrezygnuj z zakupu. W takiej sytuacji jest duże prawdopodobieństwo, że wzrost danego warzywa czy owocu został sztucznie przyspieszony. Przed zakupem produktów ekologicznych może cię odstraszyć ich ceny. Są one zazwyczaj wyższe, ale jeśli spróbujesz, z pewnością zrozumiesz dlaczego.

Zdrowie jest bardzo ważne, dla niektórych najważniejsze i dlatego właśnie nie powinno się jego kosztem oszczędzać. Szczególnie jeśli chcesz zadbać o dobro dziecka i jego prawidłowy rozwój, warto zaprzyjaźnić się z ekologiczną żywnością. Uczysz tym samym dziecko dobrych nawyków. Jeśli masz wśród znajomych czy rodziny osoby mieszkające na wsi, warto porozmawiać z nimi na ten temat. Być może produkują tyle żywności, że są w stanie chociaż od czasu do czasu sprzedać ci część swoich zbiorów. Ten, kto chociaż raz w życiu spróbuje prawdziwego pomidora ze wsi, prawdopodobnie już nigdy nie spojrzy nawet w stronę sklepowych rewelacji.

Zakończenie

Przy zakupie żywności, szczególnie warzyw i owoców nie należy kierować się ich atrakcyjną ceną czy idealnym wyglądem. Taki scenariusz najczęściej oznacza to, że były one obficie nawożone sztucznymi nawozami dla wygenerowania jak największego zysku. Te zabiegi powodują szkody dla zdrowia, nie warto więc stawiać nad nie oszczędności. Pamiętaj również, że dziecko obserwuje cię i wyciąga wnioski. Jeśli nauczy się takich samych nawyków, prawdopodobnie w przyszłości również postąpi tak samo. Wystarczy spróbować produktów ekologicznych, aby przekonać się o ich korzystnym wpływie na nasze zdrowie. Warzywa i owoce to produkty, które muszą znaleźć się w diecie i po prostu powinny być zdrowe. Niestety sklepowe półki często takich nie oferują, również bazary coraz częściej nie potrafią sprostać temu zadaniu. Dlatego źródłem powinny być ekologiczne uprawy, oraz sklepy i działy ze zdrową żywnością.