Czas ciąży to niezwykły czas w życiu kobiety a także ojca dziecka. Czekanie na nowego członka rodziny, przygotowania na jego przywitanie to naprawdę niezwykły proces, który potrafi przynieść wiele radosnych chwil. Ciąża jednak jest jednocześnie ciężkim przeżyciem, wyzwaniem z którym każda kobieta w tym stanie musi sobie poradzić. W organizmie i cele kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian, nie wszystkie z nich są przyjemne i przynoszą korzyści dla kobiety. Chcemy wierzyć w to, że ciąża i poród to piękne przeżycie, w rzeczywistości jednak niejedna kobieta wolałaby nie doświadczać przeżyć związanych z tym okresem.

Jakich zmian spodziewać się po porodzie

Często słyszymy od mam, które już mają za sobą szczęśliwe rozwiązanie, że po udanym porodzie gdy matka spojrzy na dziecko cały ból przemija i jest już tylko szczęście. Rzeczywistość jednak jest nieco brutalna. Dbanie o siebie w ciąży a także ból, strach i inne negatywne uczucia wymagają od kobiety bardzo dużego poświęcenia i niesamowitej siły. To prawda, że upragnione dziecko daje wiele radości rodzicom, jednak ciąża i poród zostawiają w kobiecie ślad, który nierzadko zostaje już na całe życie. Zmiany zachodzące w ciele kobiety po ciąży i porodzie są tak znaczące, że organizm kobiety potrzebuje pewnej ilości czasu aby dojść do siebie.

Okres w którym zachodzi proces powrotu ciała do stanu sprzed ciąży określa się połogiem. Oto czego kobieta, która dołącza do grona szczęśliwych mam może spodziewać się w tym czasie:

  • krwawienie z dróg rodnych – jest to naturalna rzecz występująca po porodzie. Macica w czasie ciąży nabiera większych rozmiarów na potrzeby dziecka, po porodzie naturalnym procesem jest jej obkurczanie się co powoduje właśnie krwawienie z dróg rodnych kobiety. Jeśli krwawienie jest obfite po dwóch tygodniach od porodu, albo zapach odchodów jest inny niż naturalnie kobieta powinna zgłosić się do lekarza w celu zasięgnięcia porady. Jeśli natomiast krwawienie występuje w ilości z którą radzą sobie przeznaczone do tego celu wkładki, nie ma się czego obawiać.
  • bóle głowy – jeśli kobieta miała podane znieczulenie może odczuwać jego skutki właśnie w postaci bólu głowy. Jest to normalna reakcja organizmu i powinna ustąpić w krótkim czasie. Przy takim objawie ważne jest picie dużej ilości płynów a w przypadku zaistnienia takiej konieczności zażycie odpowiednich leków. Pamiętaj aby skonsultować się z lekarzem, który udzieli ci niezbędnych informacji.
  • obrzęki – towarzyszą kobiecie zarówno w okresie ciąży jak i w okresie po porodzie. Jest to całkowicie naturalne i nie trzeba zażywać leków, które usuną obrzęki. Ważne jest jednak to, aby pamiętać o regularnym oddawaniu moczu co pozwoli na usunięcie nadmiernej ilości wody z organizmu. Po porodzie korzystanie w tym celu z toalety może okazać się nieco niekomfortowe z powodu obrzęku cewki moczowej. Obrzęk może powodować trudności z oddawaniem moczu i uczucie dyskomfortu jednak nie można zwlekać z wizytą w toalecie.
  • powrót do formy sprzed ciąży – większość kobiet obawia się, że ciąża zmieni wygląd ich ciała na niekorzystny i pozbawi dobrej formy. Oczywiście zmiany które zachodzą w tym czasie są duże i zmieniają ciało kobiety. Aby wrócić do formy sprzed ciąży warto zadbać o odpoczynek i powrót do aktywności fizycznej. Oczywiście z noworodkiem może nie być łatwo, ale na pewno znajdą się chwile w których dziecko będzie spało i da mamie trochę czasu tylko dla siebie. Wykorzystaj ten czas w pierwszej kolejności na regenerację, odpoczynek i nabranie nowych sił. Jeśli już będziesz czuła się w lepszej formie zadbaj o aktywność fizyczną, pamiętaj jednocześnie o nieobciążaniu swojego ciała w nadmierny sposób. W czasie połogu unikaj podnoszenia ciężarów, może to spowodować w przyszłości różne problemy na przykład nietrzymanie moczu.
  • wiszący brzuch – świeżo upieczone mamy często narzekają na brzuch, który nie wygląda atrakcyjnie po ciąży i porodzie. Skóra na brzuchu jest często obwisła i pozbawiona dawnej jędrności. Można poradzić sobie z tym problemem stosując regularne masaże brzucha z wykorzystaniem odpowiednich nawilżających preparatów.
  • rozstępy – wiele pań po ciąży narzeka właśnie na ten element. Pojawiają się w różnych obszarach ciała najczęściej na udach, brzuchu czy piersiach. Na początku są mocno widoczne, jednak z kolejnymi ćwiczeniami i gubieniem kilogramów stają się bledsze i nie zwracają już na siebie takiej uwagi.
  • rany poporodowe i ich gojenie – podczas porodu naturalnego dochodzi nacięcia lub pęknięcia krocza. W tym czasie kobieta najczęściej odczuwa ból w okolicach krocza. Aby poradzić sobie z tym uczuciem warto pamiętać o higienie po każdym skorzystaniu z toalety, zapewnić tym okolicom dostęp do powietrza. Pomocne również okażą się chłodne okłady. Gojenie ran skutecznie przyspieszają preparaty z kwasem hialuronowym.
    Powyższe procesy są naturalne i występują u każdej kobiety po porodzie. Jeśli jednak zauważysz u siebie takie objawy jak: gwałtowne i obfite krwawienia, nasilające się bóle brzucha, ostry ból okolic intymnych, zmiana zapachu odchodów, obrzęk w okolicach rany krocza lub cięcia cesarskiego koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zakończenie

Ciało kobiety podczas ciąży i porodu zmienia się i przechodzi naprawdę trudne, często bolesne procesy dla ciężarnej. Z pewnością dla wielu kobiet jest to sytuacja z którą pragną sobie poradzić aby przywitać na świecie nowego członka rodziny. Pomimo pięknych cytatów, filmów i książek o porodzie i macierzyństwie trzeba wiedzieć, że jest to trudny czas i wymaga wiele wyrzeczeń a także siły. Nie każda kobieta znosi poród i ciąże dobrze, niektóre wręcz po przebyciu tego pierwszy raz nie decydują się na dziecko ponownie. Aby uniknąć złych emocji i wspomnień warto zapoznać się z tym, co czeka cię w tym czasie i odpowiednio na to przygotować, w szczególności psychicznie. Pocieszająca w tym wszystkim jest wiadomość, że połóg nie trwa wiecznie a zazwyczaj około dwa miesiące po porodzie