Ciągłe zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy oraz mdłości? Masz wrażenie, że mogłabyś stałe spać? Spóźnia Ci się miesiączka i w dodatku, nie masz ochoty na nic? Koniecznie zrób test ciążowy!
Ciąża, choć nie jest chorobą, może się tak objawiać. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać na grypę, a ponadto, spóźnia Ci się miesiączka, wykonaj test, który za kupisz w aptece, większym sklepie oraz w drogerii. Już po kilku minutach, otrzymasz wynik. Jeśli na Twoim teście, widnieją dwie kreski, możesz być pewna, że niebawem na świat, przyjdzie Twoje maleństwo.
Spis treści
Jestem w ciąży i co dalej?
Jeśli nie planowałaś ciąży, informacja o dziecku, może Cię doprowadzić do rozżalenia lub paniki. To częste, gdyż zdajesz sobie sprawę, że lada moment, Twoje życie zmieni się, a Ty, będziesz miała pod opieką małe dziecko. Nie panikuj jednak. Zadzwoń do partnera, przyjaciółki czy rodziców, i poinformuj ich, o zmianach, które nastąpiły w Twoim życiu. Z pewnością, pomogą Ci na tyle, ile będą wstanie, a już na pewno, nie zostawią Cię z tym samej.
Informacja o dziecku, niesie ze sobą zmiany. Na początku, koniecznie umów się na wizytę u lekarza ginekologa, który potwierdzi ciążę. Wraz z jej potwierdzeniem, pokieruje Cię, co dalej robić.
Bardzo ważne, jest wykonanie niezbędnych badań. Pomogą one ocenić lekarzowi, jaki jest stan matki oraz dziecka. Dzięki nim, lekarz zapobiegnie powstawaniu, lub rozwoju groźnych chorób, dlatego jest to tak ważne. Nie wiesz, jakie badania wykonać, nie przejmuj się. Lekarz prowadzący ciążę, skieruje Cię na odpowiednie badania, w poszczególnym etapie ciąży.
Jako mama, zwróć również uwagę na kwas foliowy. Jest on niezbędny, do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. W pierwszych miesiącach, zaleca się jego spożywanie codziennie. Z łatwością kupisz go w aptece stacjonarnej, oraz internetowej
Kolejnym, kluczowym elementem, jest wykonanie gadania USG, dzięki któremu, lekarz oceni przepływy, ułożenie, oraz określi, jak duże jest dziecko. Choć nam, przyszłym rodzicom, USG wydaje się badaniem, które ma na celu, pokazanie maluszka, dla lekarza, jest to jedno z najważniejszych badań, wykonywanych zwłaszcza pod koniec ciąży. Na podstawie wyniku, lekarz może określi, jaki zalecany jest rodzaj porodu, oraz czy podczas akcji porodowej, życie matki i dziecka, nie jest zagrożone.
Jestem w ciąży i co dalej? Czy mam porzucić pracę? Jak wygląda przejście na zwolnienie lekarskie?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a kobieta czuje się na siłach, by dalej pracować, nie ma konieczności, rezygnować z pracy, o ile jej wykonywanie, nie wpłynie negatywnie na zdrowie matki i dziecka. Jeśli jednak, wystąpi chociaż najmniejsze przeciwwskazanie, lekarz prowadzący ciąże, wystawi zwolnienie z pracy, by nie narażać matki ani dziecka. Jeśli boisz się, że pracodawca zwolni Cię przez to, że jesteś w ciąży, koniecznie zaprzestań takowego myślenia. W świetle prawa, kobieta, która zaszła w ciąże, nie może zostać zwolniona, do momentu rozwiązania ciąży. Jeśli w dniu rozwiązania, Twój pracodawca Cię zwolni, nie pozostaniesz bez dochodu. Świadczenie macierzyńskie, zostanie Ci wypłacone z ZUSu, a okres jego wypłacania, jest równy zwykłemu macierzyńskiemu.
Masz obawy, nie radzisz sobie z emocjami oraz ze strachem, jaki Ci towarzyszy? Zazwyczaj jest to przejściowy okres, który szybko mija Jeśli masz jednak potrzebę, możesz porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, psychologiem lub położną. Duże doświadczenie posiadają również kobiety, które prowadzą zajęcia ze szkoły rodzenia. Najczęściej, są to osoby, które ukończyły szkołę medyczną. W razie potrzeby, nie zwlekaj z rozmową. Zadawaj pytania, rozmawiaj, gdyż tylko to, może uchronić Cię przed depresją w trakcie, jak i po ciąży.
Pamiętaj, jeśli zauważysz u siebie objawy depresji, lub poczujesz się osłabiona, a w dodatku pojawią się u Ciebie problemy ze snem, koniecznie udaj się do specjalisty, by Twoja ciąża, była dla Ciebie przyjemnym doświadczeniem, które korzystnie wpłynie na resztę Waszego, wspólnego życia.
Najnowsze komentarze