„Ależ ty masz wyobraźnię!” – oto zdanie, które wciąż powtarzają dorośli. Do kogo je kierują? Do tych, którzy nieustannie wyobrażają, tworzą, wymyślają i marzą – do dzieci! Jeśli jednak czujecie, że jest to przestrzeń, którą warto wzmacniać, a nie wyciszać, sprawdźcie książki rozwijające wyobraźnię dziecka. Ile tu się dzieje!
Wiecie, gdzie zaczyna się kreatywne myślenie? Tam, gdzie mały kamyk, na spółkę z dwoma listkami i garścią piasku, tworzą prawdziwą fortecę. Teraz, gdy jesteśmy dorośli, często nie zwracamy uwagi na wszystko, co dzieje się pod naszymi nogami – ale gdy tylko pozwolimy bawić się dzieciom w lesie, przekonamy się, jak wiele fascynujących spraw właśnie się tutaj dzieje. Dzieci to wszystko widzą, odbierają świat inaczej, intensywnie, wszystkimi zmysłami – nie umknie im dźwięk samolotu przelatującego nad głową czy kręcące się obok porzuconego lizaka mrówki. Rozwijanie wyobraźni dziecka na tym właśnie polega. Swobodna zabawa pozwala im odkrywać pokłady kreatywności – tą zabawą jednak, obok aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, może być również czytanie książek. To czynność, która jest niezwykle ważna w życiu dziecka i wspaniale wpływa na rozwój wyobraźni i kreatywności! Wiecie, jakie mądre książki dla dzieci sprawdzą się w pierwszych latach życia? Podpowiadamy!
Spis treści
Rozwijanie wyobraźni dziecka – Spacer
O tym, że książki kontrastowe rozwijają wyobraźnię i wspierają rozwój wzroku dziecka, wiemy wszyscy doskonale. Jeśli jednak dodać do nich wyrazy dźwiękonaśladowcze, więcej kolorów i twardą oprawę, która wytrzyma wiele (naprawdę wiele, sprawdziliśmy!), robi nam się idealna książeczka dla dzieci. O czym może opowiadać? O różnych ciekawych rzeczach, na przykład o spacerowaniu. Lubicie spacerować? Jeśli tak, to kontrastówka „Spacer” Aleksandry Brambor-Rutkowskiej i Pawła Mildnera będzie dla was idealna! Razem z nią będziecie przechodzić przez ulicę, zjeżdżać na zjeżdżalni, rzucać kamykami i słuchać śpiewu ptaków. Coś cudownego!
Książki rozwijające wyobraźnię dziecka – Świetlik
- Tyle lat minęło od publikacji pierwszej książki Erica Carle’a. Ta debiutancka nie była zbyt znana, ale „Bardzo głodna gąsienica”, która pojawiła się zaledwie dwa lata później, niemal od razu została okrzyknięta bestsellerem (46 milionów sprzedanych egzemplarzy – robi wrażenie, co?). Jej autora kochają całe pokolenia – dorośli czytelnicy pamiętają książki Carle’a ze swojego dzieciństwa, a współcześnie dzieci odkrywają je z ogromną ciekawością. A co jeszcze znajdziemy w bogatym dorobku amerykańskiego twórcy? Między innymi książkę o małym stworzeniu, które przemierza noc, starając się znaleźć przyjaciela. Wszystko, co spotyka, jest tak podobne do niego, jednak ani żarówka, ani latarka, ani tym bardziej fajerwerki nie chcą się z nim zaprzyjaźnić. Mały bohater książeczki „Świetlik” ani trochę się jednak nie poddaje. Jeśli nie wyobrażacie sobie dnia bez czytania książek i wspólnej zabawy, ta pozycja spodoba wam się na pewno!
Rozwój wyobraźni dziecka – Kształty pod lupą. Wielka wyprawa w świat kształtów
Co mają ze sobą wspólnego zabawki rozwijające wyobraźnię, książki o geometrii i lupa? Eugenia Wasylczenko, autorka kolejnej w naszym zestawieniu publikacji, wie to doskonale – i tą wiedzą, na dodatek, dzieli się z nami w wielkim stylu! „Kształty pod lupą. Wielka wyprawa w świat kształtów” to książeczka idealna do rozwoju wyobraźni, ale nie tylko. Razem z nią dzieci mogą dowiedzieć się, jak nazywają się różne kształty, jak wyglądają i, przede wszystkim, gdzie można je znaleźć. Gdzie dokładnie? No, żeby to sprawdzić, będziecie potrzebowali wyjątkowej lupy i równie wyjątkowej techniki graficznej, z której słyną publikacje ukraińskiej artystki. W sekrecie wam powiemy, że stworzone są z myślą o każdym młodym czarodzieju, który wie, że nie wszystkie rzeczy (i kształty) widać na pierwszy rzut oka. Czasami trzeba wziąć lupę w dłoń i trochę… poczarować.
Książeczka dla dzieci – Do góry nogami
A teraz bajki dla dzieci zupełnie niestandardowe. Wszystko jest inaczej, wszystko jest na opak! Canizales, twórca książki „Do góry nogami” sprawił, że już na samą okładkę trzeba spojrzeć pod kątem, a to dopiero początek… Znajdziecie tu między innymi ptaka, który wygląda dokładnie tak samo jak zakładany przez nas w czasie jazdy na deskorolce kask – żeby jednak to podobieństwo dostrzec, najpierw trzeba zmienić perspektywę. Będzie mnóstwo kolorów, zwrotów akcji i, oczywiście, porywającej iluzji – czegoś, co kochają najmłodsi czytelnicy. Ta lektura z pewnością rozbudzi ich wyobraźnię, koniecznie wpiszcie ją więc na listę książek do przeczytania i obejrzenia!
Mądre książki dla dzieci – W lesie. Młodzi przyrodnicy
W pierwszych akapitach wspomnieliśmy o spacerach po lesie. W różnych częściach świata wyglądają one zupełnie inaczej, co do tego nie ma żadnej wątpliwości. Jak myślicie, jakie zwierzęta i rośliny możecie spotkać w lesie wy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce autorstwa Anne-Kathrin Behl „W lesie” z serii „Młodzi przyrodnicy”. To jedna z wielu książek stworzonych z myślą o wszystkich dzieciach, które każdego dnia zadają mnóstwo pytań (o spotykane na spacerze kwiaty, ptaki i chrząszcze). Ostatnio dołączyły do nich kwadratowe kartonówki z ruchomymi elementami – i najmłodsi je pokochali! Jeśli więc i wy uwielbiacie nieszablonowe pomysły, sprawdźcie koniecznie, jak nocą lis wychodzi ze swojej nory, a sowa wyrusza na polowanie. Sięgnijcie po tę leśną książkę koniecznie. Spodoba się nie tylko małym czytelnikom!
Najnowsze komentarze