Macierzyństwo i ojcostwo to bardzo szczególne doświadczenie w życiu każdego człowieka. Bywa trudne, wymagające poświęceń, ale jeśli jest świadomym wyborem to staje się sensem życia. Kiedy kobieta ma dwadzieścia parę lat to zazwyczaj jeszcze nie myśli o dzieciach, a to jest właśnie fizjologicznie najlepszy czas na poczęcie. W wieku 35 lat pojawia się problem, który dotyka co trzecia parę, a po czterdziestce już co drugą.
W Polsce problem niepłodności dotyka 20 procent par, czyli ok. 1,3 milina. Co piata para nie może doczekać się potomstwa, ponieważ najprawdopodobniej któreś z partnerów ma problem z płodnością. W skali całego świata problem ten dotyczy 10 procent par. Statystyki są zastraszające a niestety wciąż obserwuje się wzrost liczby par dotkniętych bezpłodnością lub niepłodnością. Czym jest niepłodność?

Niepłodność co to takiego

W obecnych czasach kłopoty z uzyskaniem ciąży są uznawane za chorobę społeczną, która przejściowo lub stale dotyczy ok 20 procent par. O niepłodności mówi się u pary, która pomimo braku antykoncepcji nie może uzyskać ciąży po upływie roku regularnego współżycia.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? – przyczyny

  1. Zanieczyszczone środowisko oraz powietrze, którym oddychamy obniża zarówno jakość jajeczek u kobiet jak i nasienia u mężczyzn. Szczególnie narażeni są ten czynnik mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich .
  2. Styl życia. Na który składa się stres, siedzący tryb pracy, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość aktywności fizycznej oraz odpoczynku.
  3. Sen. Brak snu zmienia równowagę hormonalną i uruchamia inne czynniki osłabiające płodność, a wynikające z trybu życia.
  4. Wiek. Przede wszystkim zbyt długie odkładanie decyzji o założeniu rodziny. Nie zależnie czy jesteś kobietą czy mężczyzną, czym masz więcej lat, tym większe jest prawdopodobieństwo pojawienia się trudności z poczęciem dziecka.
  5. Waga ciała. Zarówno nadwaga jak i niedowaga zwiększają ryzyko poronienia oraz problemów z zajściem w ciążę.
  6. Toksyny. Toksyczne substancje z powietrza, gleby, wody, które czasem wdychamy (papierosy), czasem są w naszym pożywieniu lub przenikają przez skórę i mają szkodliwy wpływ na płodność.

Większość czynników, która utrzymuje nasze ciało w zdrowiu, jednocześnie wspiera płodność. Kobiety po 35 roku życia mają znacząco mniejsze szanse na zajście w ciążę i donoszenie jej. Z kolei mężczyźni w XXI wieku mają kilka razy mniej plemników niż ich dziadkowie i pradziadkowie. Każdy kto chce mieć dziecko we współczesnych czasach, skorzysta jeśli doprowadzi się do dobrej formy, jeszcze zanim zacznie się o nie starać.

Badania

Dobre przygotowanie się do ciąży zwiększa bezpieczeństwo zarówno przyszłej matki, jak i jej dziecka. Przed rozpoczęciem starań o ciążę dobrze jest sprawdzić swoja dietę i tryb życia oraz przeprowadzić podstawowe badania:

  • grupa krwi,
  • badania na różyczkę, cytomegalię, toksoplazmozę,
  • cukier we krwi na czczo,
  • morfologia krwi obwodowej,
  • badanie moczu,
  • przeciwciała p/krwinkowe jeżeli masz grupę krwi Rh-
  • cytologia,
  • wizyta u lekarza rodzinnego,
  • wizyta u stomatologa, wyleczenie ubytków w zębach i próchnicy,

Badania związane z płodnością można wykonać w dowolnym momencie. Do ich wykonania mogą skłaniać nieregularne cykle czy wszelkie inne niepokojące objawy. Okres roku w trakcie którego para stara się o dziecko, to bardzo długi okres czasu. Szczególnie u osób po 35 roku życia, u których ilość wytwarzanych zdrowych komórek znacząco zmalała. W celu uzyskania większej ilości informacji na temat swojej płodności można wykonać następujące badania:
Badanie USG to badanie ultrasonograficzne wykonywane sonda dopochwową, może sprawiać dyskomfort jednak nie powinno być bolesne. Obejmuje badanie jajników i macicy

Profil hormonalny jest szeroko pojętym panelem badań, który pozwala na określenie funkcjonowania jajników oraz innych narządów, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie cyklu. Obejmuje on badanie:
FSH, LH, Estradiol – hormony przysadki mózgowej i jajników,
AMH / Inhibina
PRL (Prolaktyna) – hormon przysadki mózgowej. Szczególnie ważne jest zmierzenie jego poziomu u kobiet z nieregularnymi miesiączkami.
Progesteron – hormon wytwarzany w jajniku, po owulacji. Mierzony najczęściej w 21 dniu cyklu lub tydzień po owulacji.
Testosteron i DHEA – to męskie hormony płciowe, które oznaczane są u kobiet w przypadku zaburzeń miesiączki lub podejrzeń nadmiernej produkcji.
TSH, fT3, fT4 – jest to podstawowy profil tarczycowy, jego nadczynność lub niedoczynność mogą powodować zaburzenia owulacji oraz miesiączkowania.

Badanie nasienia to jedno z podstawowych badań konieczne do oceny sytuacji zdrowotnej pary. Powinno być wykonywane po 2 – 5 dniowej abstynencji seksualnej. Oddanie nasienia do badania jest możliwe na miejscu w klinice lub dostarczenie go do badania w ciągu godziny po oddaniu.
Jeżeli wynik badanego nasienia jest nieprawidłowy, lekarz może zalecić badania hormonalne oraz genetyczne.
Profil hormonalny – FSH, LH
Badania genetyczne
Badanie fragmentacji DNA plemników – test SCSA, który określa jakość plemników.

Histeroskopia polega na wprowadzeniu kamerki przez szyjkę macicy do wnętrza. Nie jest zabiegiem pierwszego rzutu i nie jest proponowana u kobiet z prawidłowym USG.

Badanie drożności jajowodów może być wykonane jedną z trzech metod, HSG jest zwykle wykonywane w szpitalach, ponieważ wymaga użycia kamery rentgenowskiej.
HSG – Histerosalpingografia – jest klasyczna metodą badania polegająca na wstrzyknięciu do jamy macicy, specjalnego kontrastu zawierającego jod.
HyCoSy – Histero Salpingo Sonografia Kotrastowa – badanie wykonywanie podobnie jak HSG, jednak nie wymaga użycia aparatu rentgenowskiego. Daje mniej odczynów alergicznych.
SIS – Sonohistergrafia Infuzyjna – zamiast kontrastu używa się tu roztworu soli fizjologicznej. Badanie służy do oceny wnętrza macicy i jest wykonywane w przypadku podejrzenia obecności polipa czy mięśniaka rosnącego w macicy.

Laparoskopia nie jest badaniem pierwszego rzutu i wymaga pobytu w szpitalu. W trakcie zabiegu przez nacięcie w okolicach pępka wprowadza się kamerę do środka brzucha. W ten sposób sprawdzana jest jama brzuszna, narządy rodne oraz drożność jajników.

Inne badania mogą być zalecane jeżeli w trakcie wywiadu okaże się, że są ku temu wskazania. Są to: różyczka, badanie na HIV, na wirusowe zapalenie wątroby typu B, C, toksoplazma i cytomegalia, chlamydia, wymaz z pochwy.

Ile kosztuje inseminacja/ in vitro

Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają sobie osoby, szukające przyczyn swoich problemów z płodnością, jest pytanie o cenę. Na początku tej drogi jaką jest leczenie, trudne jest jednoznaczne oszacowanie jaki będzie koszt całościowy. Co prawda na stronach internetowych znajdują się ceny ustalone przez konkretne kliniki, za wykonanie określonych usług czy badań. Jednak bardzo ławo jest się w nich pogubić i także przestraszyć po zsumowaniu wszystkich wymienionych w tabelkach kwot. Leczenie niepłodności jest bardzo indywidualną sprawą i to jest głównym powodem braku możliwości wyceny tego procesu.
Koszt samych leków może stanowić 30 – 40 % całkowitych kosztów terapii. U każdego poszczególne cykle leczenia mogą być inne i wymagać innego podejścia czy innej ilości leków. Prawdopodobnie ostateczny rachunek jaki trzeba będzie zapłacić każdy pozna po zakończeniu leczenia.

Najprostszym sposobem na zorientowanie się w cenach jest bezpośredni kontakt telefoniczny lub mailowy z wybrana kliniką oraz poproszenie o podanie przybliżonej ceny zbiorczej za całościowe leczenie.
Orientacyjne oszacowanie ceny ułatwią podstawowe informacje na temat wieku, odbytego dotychczas leczenia (czy sprawdzono drożność jajowodów, czy badanie nasienia było prawidłowe), powodu niepłodności ( o ile jest już znany), długości czasu od jak dawna staracie się od ciążę.
Jeżeli jesteście dopiero na początku leczenia, uzyskanie bardziej szczegółowych informacji co do ceny może być trudne. Bo przez telefon trudno będzie określić jakie badania będą potrzebne. W takiej sytuacji najlepiej udać się na konsultację, która pozwoli ustalić optymalny rodzaj leczenia oraz szacowany jego koszt.