Niemowlaki, choć może wydawać się to nie możliwe, już w pierwszym roku swojego życia, uczą się na tyle intensywnie, by móc poprawnie się rozwijać. Choć rodzice, najczęściej pierwsze umiejętności swojego dziecka, zauważają dopiero, gdy skończy 6 miesiąc życia, tak naprawdę, uczy się ono już chwilę po porodzie.
Na początku, opanować musi jedzenie, oraz sygnalizowanie rodzicom, że zrobił kupkę, lub jest głodny. Później, uczy się zwracania na siebie uwagi, oraz ustala sobie mniej więcej porę, w której chce jeść lub spać. Takie zachowanie jest normalne, i nie da się bo przeoczyć, w porównaniu do zabaw, na które z chęcią maluszki mogą zrezygnować nawet z codziennej drzemki.
Zastanawiasz się, jak bawić się z niemowlakiem? Czy tak małe dziecko, jest wstanie bawić się z rodzicami? Oczywiście! Jeśli Twoje dziecko ma od 0 do 3 miesięcy, koniecznie zapoznaj się z listą zabaw, które będą dla niego odpowiednie.
Spis treści
Jak bawić się z niemowlakiem? Jakie zabawy dla dziecka 0-3 miesiące są najlepsze?
Nie każde dziecko rozwija się w tym samym tempie. Jedno, szybciej siada, inne za to doskonale powtarza sylaby. Mimo, iż dzieci znacząco różnią się od siebie, niemal nie różni się różnica w ich prawidłowym rozwoju. Dziecko, które jeszcze nie ukończyło pierwszego miesiąca życia, jest mniej ruchliwe, oraz nie widzi za dobrze, gdyż nie jest wstanie, złapać odpowiedniej ostrości. Bawiąc się z niemowlakiem, które nie ukończyło pierwszego miesiąca życia, warto wybrać zabawy z kontrastową książeczką, lub obrazkami. Książeczki te, są w biało-czarnych barwach. Najczęściej, przedstawiają proste figury geometryczne, lub zwierzątka. Są na tyle duże, by ułatwić maluchowi ich dostrzeżenie. Jak się nimi bawić z dzieckiem?
Książeczki lub obrazki kontrastowe, powinno pokazywać się dziecku w niewielkim oddaleniu od oczu. Ponadto, nie należy ustawiać ich na wprost oczu dziecka, gdyż to, będzie miało trudności w skupieniu na nim wzroku. Jeśli bawisz się z malcem kontrastowymi przedmiotami, pokazuj je raz z jednej strony dziecka, raz z drugiej. Z pewnością niemowlę je dostrzeże, oraz zaciekawi się poznaniem nowego przedmiotu.
Każde dziecko jest inne, dlatego jeśli Twój maluch, nie zwraca jeszcze uwagi na książeczki i obrazki, daj mu czas. Nie należy na siłę uczyć malca nowych czynności. Jeśli nie jest on na to gotowy, zabawa stanie się męczarnią, a nie przyjemnością.
Dwumiesięczne dziecko, to już ciekawy świata mały człowiek. Chętnie obraca główką, gdy zauważy przedmiot, lub podąża za głosem mamy lub taty. Niemowlak, który ukończył już pierwszy miesiąc życia, staje się bardziej ruchliwy. Reaguje również na dotyk, dlatego warto wprowadzić na tym etapie rozwoju, zabawy ruchowe. Jedną z zabaw, które polubi maluch, jak i jego rodzic, jest delikatny masaż.
Masaż u niemowlaka jest sposobem na relaks, ale również pozwala mu poprzez dotyk, poznać nowe przedmioty, z którymi ma styczność. Jeśli zatem macie w planach masaż, użyj do niego małej, chropowatej piłeczki, drewnianej zabawki, o nierównej powierzchni, szczotki z miękkim włosiem, lub piórka. Maluch, który dotychczas miał styczność tylko ze skorą rodzica, będzie zaciekawiony nowymi przedmiotami. Jeśli masaż wykonujemy, gdy dziecko leży na plecach, możemy zauważ, jak podryguje, i próbuje podnieść zaciekawioną główkę. Jeśli dziecko leży na pleckach, zwróć uwagę na jego stopy. Podczas dotyku stopy, duży palec uniesie się do góry, natomiast reszta, podkurczy się.
W trzecim miesiącu życia, dziecko chętnie obraca się na bok, podnosi wysoko główkę, opiera swój ciężar o wyprostowane rączki, oraz samodzielnie chwyta zabawkę, Na tym etapie rozwoju, najlepsze są zabawy ruchowe, które przygotowują malca do raczkowania. Można położyć dziecko na brzuszku, położyć przednim zabawkę, by maluch, starał się podnosić główkę, aby ją zobaczyć. Zabawa ta, jest również wspaniałym ćwiczeniem mięśni szyi, oraz pozwala na zachowanie asymetrii ułożeniowej.
Najlepsze zabawy dla dzieci od 0 do 3 miesięcy. Lista zabaw, które wpłyną pozytywnie na rozwój Twojego malucha.
Jeśli już wiesz, jak rozwija się maluch, przyszedł czas, na wspólne zabawy. Pamiętaj, dostosuj je do umiejętności Twojego dziecka. Oto lista zabaw, które sprawią, że dziecko będzie się rozwijać, poprzez wspólną zabawę.
- Naśladowanie odgłosów. Dziecko, które ukończyło 3 miesiąc życia, jest bardzo ciekawe. Podąża za przedmiotami, oraz odgłosami. To idealny moment, aby zaznajomić je z dźwiękami, z którymi mamy styczność na co dzień. Odgłosy te, mogą naśladować zwierzęta, przedmioty, lub głużenie malucha. Zaciekawione dziecko, z pewnością dołączy się do zabawy.
- Opowiadanie wierszyków z akcentowaniem. Wspólne czytanie lub opowiadanie wierszyków, jest bardzo rozwijające. Dziecko już we wczesnym etapie życia, uczy się koncentracji, oraz zaznajamia się z wyrażaniem emocji. Czytając ulubioną bajkę lub wiersz, zmieniaj ton, akcent oraz używaj sylab by Twój maluch, mógł się uczyć nowych rzeczy.
- Podążanie wzrokiem za przedmiotami. Dzieci są bardzo ciekawe, dlatego podczas zabawy, warto pokazywać im nowe przedmioty. Jeśli będziemy nimi poruszać w pobliżu maluszka, zauważymy, że nie obraca on już całej głowy, a jedynie oczka. Skupia na przedmiocie uwagę, stymulując zmysł wzroku. Do zabawy, koniecznie użyj zabawek kontrastowych, które ułatwią złapanie ostrości.
- Idzie raczek. Idzie rak, nieborak, to rymowanka, którą zna każdy. Zabawa ta, umożliwia dziecku skupieniu się na akcentowanym tekście, a nawet ruchach, jakie wykonuje rodzić. Zaciekawione dziecko, reaguje na rymowankę całym ciałem, energicznie ruszając rączkami lub nóżkami, albo otwierając i zamykając oczy.
- Wydmuchiwanie baniek mydlanych. Bańki mydlane, to fantastyczna forma zabawy. Dziecko koncentruje się na wydmuchiwanej bańce, oraz reaguje na jej pęknięcie. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi, bańki można zabrać również na spacer, dzięki czemu można bawić się wspólnie na świeżym powietrzu.
- Poznawanie części ciała. Choć niemowlak nie rozróżnia jeszcze kształtów danej części ciała, warto złapać go za rękę, i dotykać jego rączką na przemian swojego nosa, i dziecka. Czynność ta, pozwala nauczyć dziecko rozpoznawania swojego ciała, oraz reakcji na bodźce.
- Lustereczko powiedz przecie. Zabawa z lusterkiem, może być dla dziecka niesamowitym doznaniem. Choć tak małe dziecko, nie rozróżnia jeszcze swojego odbicia, jest zaciekawione buzią, którą w nim widzi. Reaguje na mimikę twarzy, oraz z chęcią odpowiada na ruchy warg. Zabawa ta, umożliwia dziecku obserwacje swojej buzi.
Zabawy z dzieckiem, mają na celu, zaznajomić je z otaczającymi go dźwiękami, przedmiotami oraz osobami. Mają również dostarczyć im przyjemnych chwil, oraz umocnić więzi z rodzicami. Im starsze dziecko, tym więcej uwagi wymaga od bliskich, dlatego im dłuższe częstsze będą zabawy, tym Twoje dziecko, z chęcią nauczy się nowych rzeczy, oraz chętniej będzie spędzało z Tobą czas. Wykorzystaj powyższe propozycje na zabawy z niemowlakiem, i naucz swoje dziecko wielu ciekawy, przydatnych dla niego rzeczy, z wykorzystaniem prostych zabaw.
Najnowsze komentarze