Nosić pod sercem dziecko to chronić cały świat. Ten wyjątkowy stan, którym może pochwalić się każda, przyszła mama, nie jest usłany różami. Ogromna odpowiedzialność, złe samopoczucie, lęk o dziecko, ograniczenia natury fizycznej, bywają dokuczliwe. Jednak to piękny czas, w którym rodzi się nie tylko nowe życie, ale też odwaga, siła oraz cudowna, bezwarunkowa miłość. Pomiędzy mamą i jej pociechą. Kiedy kobieta dowiaduje się, że upragnione przez nią dziecko już jest, wzruszenie odbiera jej mowę. To chwile, z którymi nic nie może się równać. Wszak mamą się nie bywa. Mamą jest się do końca. Wszystkie uczucia, myśli, poruszające chwile, których kobieta doświadcza podczas ciąży, pozostają z nią na zawsze. Potem już patrząc na swoje dorosłe dziecko, wraca do nich, by jeszcze raz sobie przypomnieć, że życie jest cudem. A dawanie życia darem.

Nigdy nie zapomnę tych chwil.

Mamy często wracają pamięcią do chwil szczęśliwych. Bycie w stanie błogosławionym to jasny punkt na mapie ich życia. Promieniują, kiedy o nim mówią, a ich oczy nabierają blasku. To także uroczyste chwile dla całej rodziny. One jednoczą i pokazują, że rodzina jest siłą napędową. O dobre chwile się dba. Każda, przyszła mama wie, że najmniejszy gadżet, pamiątka są na wagę złota. Rzeczy fizyczne, namacalne pozwalają strzepać kurz zapomnienia, który z biegiem czasu osiada na naszych wspomnieniach. Przyszła mamo! Pamiętaj, żeby już teraz zadbać o wszystkie ciążowe pamiątki. Zanurz się w ważnych chwilach. Do wyboru masz naprawdę dużo.

Sesja fotograficzna.

Zdjęcia to niezapomniana pamiątka z radosnego oczekiwania na dziecko. Rodzice powinni się do niej odpowiednio przygotować. Wszystko jednak zależy od mamy. Od jej samopoczucia. Fotografowie sugerują, by robienie zdjęć wybrać na okres pomiędzy 6 – 8 miesiącem ciąży. Wtedy brzuszek mamy jest już odpowiednio widoczny. Nie będzie to też okres przed samym czasem porodu, kiedy kobiety są już bardzo przemęczone. Każda mama chce przecież wyglądać na zdjęciach pięknie. Miejsce jest ważne. W studiu możemy liczyć na bardziej kameralną atmosferę. Łatwiej jest się wtedy rozluźnić. Podobnie będzie w domu przyszłych rodziców. Tam kobieta czuje się bezpiecznie i ma zapewniony komfort. Plenery, tak bardzo ostatnio popularne, dają większe możliwości. Otoczenie zewnętrzne to niezliczone warianty do zjawiskowych ujęć. Bliskość natury i ciąża to życie, czyli wspólny mianownik. Przestrzeń to wolność i spontaniczność. Istnieje więc szansa na ciekawe fotki. Kwiecista łąka, las, jezioro, pole słoneczników, wrzosowiska, różane ogrody – przepięknych miejsc jest wiele.

Pamiętnik.

Dzienniczek ciąży może być prowadzony w wielu formach. Możesz zrobić go sama albo kupić gotowy. Ozdobny segregator z notatkami lub piękny, wyklejany zeszyt to bardzo osobista forma zapisków od serca. Jeśli w szkole kochałaś prace plastyczne, możesz teraz umilić sobie oczekiwanie na bobasa. Pobaw się w scrapbooking. Potrzebujesz kolorowych papierów, wycinanek, flamastrów, kredek i naklejek. Wszelkie dziurkacze i nożyczki, wycinające w różnych kształtach, też się przydadzą. Dla bardziej zaawansowanych technik użyj gotowych szablonów. W wolnej chwili wycinaj, przyklejaj i opisuj to, co czujesz. W sklepach znajdziesz też gotowe dzienniczki i terminarze. Prowadzą one przez uczucia, zadają pytania. Ty tylko odpowiadasz na nie w formie osobistych notatek. Pierwsze objawy ciąży, kiedy dowiedziałaś się o dziecku, reakcja ojca, pierwsze ruchy dziecka, wizyty lekarskie. W nich zawarte są przydatne porady i zalecenia.

Pudełko wspomnień.

Jeśli nie lubisz pisać, nie przejmuj się. Chwile ważne podkreślaj ciążowymi pamiątkami. Kup pięknie ozdobione, gotowe pudełko lub wykonaj je sama. W nim ukryj dla siebie i przyszłych pokoleń to, co najcenniejsze: test ciążowy, zasuszony kwiat od ojca dziecka, pierwsze zdjęcie USG, próbki tapet do pokoju malucha, listy, wydruki gazet z informacjami, co w tym dniu ważnego się wydarzyło, zapisane myśli. Potem do pudełka skarbów możesz wrzucić opaskę dziecka ze szpitala, jego pierwszy kosmyk włosów, pierwszy zgubiony ząbek lub odcisk gipsowy jego rączek.

Odlew brzuszka.

Zwany jest inaczej matecznikiem. Bardzo popularny. Traktowany jako forma sztuki. Coraz częściej jest architektoniczną rzeźbą. Zdobi się go szkiełkami, maluje, pokrywa przeróżnymi materiałami. Bardzo modne są mateczniki – witraże. Podświetlane, z których przyszła mama może zrobić sobie lampę do salonu. Indywidualnie zdobiony odlew może być też artykułem dekoracyjnym. Przywieszony, podświetlony i ustawiony w wykuciu ściennym podkreśli dodatkowo artystyczną osobowość mamy. Wykonanie matecznika nie wiąże się z żadnym zagrożeniem ani dla mamy, ani dla dziecka, ponieważ odlewy gipsowe są całkowicie bezpieczne.

Ciążowy bodypainting.

To kolejna forma podkreślenia i upiększenia matczynego brzuszka. Jest to ozdabianie za pomocą zmywalnych i bezpiecznych farb do ciała. W naszym kraju cieszy się coraz większą popularnością. W malowaniu brzucha puszczamy wodze fantazji. Przyozdabiamy go postaciami z bajek, kwiatami, śmiesznymi buźkami lub portretem dziecka. Jak je sobie wyobrażamy, jak jest ułożone w środku? Te wszystkie obrazy mieszkające w naszej głowie możemy przelać za pomocą malarki body art na nasz brzuch. Farby powinny być sprawdzone: nietoksyczne, z atestami. Taki pięknie udekorowany brzuch koniecznie utrwalamy na zdjęciu.

Biżuteria.

To idealny prezent dla przyszłej mamy. I dla dziecka również. Modne ostatnio wisiorki Bola to nie tylko piękna perła czy kulka umieszczona na długim łańcuszku lub rzemyku. Są i takie modele, które kryją w sobie dzwoneczki. Przy każdym ruchu matki dzwoneczek wydaje dźwięk. Od 5 miesiąca dziecko w łonie matki słyszy. Miłe dla niego dźwięki dzwoneczka uspakajają i budują więź między nim a matką. Nawet po narodzinach biżuteria ta sprawdza się przy usypianiu maluszka. Wycisza i pomaga odnaleźć się w nowym świecie. Mamy są piękne. W ciąży też chcą wyglądać ładnie. Kolczyki w kolorze niebieskim lub różowym to atrybut nowoczesnej mamy. W kształtach można przebierać. Stópki, serduszka, smoczki, ubranko, wózek, a nawet kobieta w ciąży. Popularne, jubilerskie sieci (Pandora, Apart) też nie zapominają o przyszłych mamach. W swojej ofercie mają przeróżne kształty breloczków ciążowych oraz charmsów. Nawet będąc w ciąży, możesz skomponować swoją ulubioną bransoletkę.

Listy do dziecka.

Coraz więcej mam pisze listy do swoich nienarodzonych jeszcze dzieci. Dla mamy ma to ogromną wartość terapeutyczną. Dziecko wyposaża w namacalną miłość, jaką jego mama wyraża wobec niego za pomocą słów. To bardzo intymna forma zapisu wydarzeń oraz tego, co czuje mama. Listy te można pisać i gromadzić na specjalną okoliczność. Mogą być prezentem dla dziecka w dniu jego 18-nastych urodzin, ślubu lub momentu, w którym samo oczekuje dziecka.

Rośliny.

Można posadzić przysłowiowe drzewo. Zrobić to razem z ojcem dziecka, by i on czuł się spełniony. Drzewo, krzew, kwiat będą rosnąć dla przypomnienia nam o cudownej chwili, w której dowiedzieliśmy się, że zostaniemy rodzicami. Możemy ochrzcić je takim imieniem, jakie wybraliśmy dla dziecka. Przez lata będzie nam przypominało o nim. A może w cieniu jabłoni będziemy odpoczywać, kiedy nasze dziecko urośnie i wyjedzie na studia? Jeśli kupujemy kwiaty jako prezent dla przyszłej mamy, to pamiętajmy, że niektóre rośliny mogą być niebezpieczne. Doskonale sprawdzą się modne, ciążowo-kwiatowe kompozycje składające się z sukulentów. Może to być żywy obraz albo zamknięty w szklanej kuli las. Nie kupujmy szałwii i aloesów.

Prenatalny monitor bicia serca.

Detektor tętna płodu to nowoczesny prezent dla przyszłej mamy. Kobieta sama może taki zakupić, a potem urządzić seans dla całej rodziny. Bicie serduszka naszego maleństwa to najpiękniejszy dźwięk, jaki można usłyszeć. Urządzenie sprzedawane jest w zestawie ze słuchawkami. Przed jego zakupem warto poświęcić trochę czasu na temat informacji zawartych przez producenta i upewnić się, że sprzęt ten ma wszelkie certyfikaty i atesty.

Zdjęcia USG.

Szkoda pierwsze zdjęcia dziecka przechowywać w starych teczkach. Przy zdjęciach USG, o wysokiej rozdzielczości, już podczas ciąży możemy zobaczyć twarz maluszka. Zarys jego nosa, a nawet uśmiech. Takie fotografie to skarb i można je bardzo fajnie wyeksponować w domu. Tym bardziej że na rynku znajdziemy ogromne bogactwo przeuroczych ramek prenatalnych z napisem: „Coming soon” czy „Już Cię kochamy!”.

„A byłeś taki malutki….”.

Pielęgnujmy ten niezwykły czas. Każda mama będzie przeżywać go na swój sposób. Starajmy się upamiętnić dobre chwile, które nie raz do nas powrócą. I dbajmy o przyszłe mamy. Zatroszczmy się o nie. Podajmy im rękę, ugotujmy coś zdrowego. Wykupmy im sesję masażu lub kurs chustowania. Mama szczęśliwa to szczęśliwe dziecko. Pozwólmy im w spokoju i przyjaznej atmosferze cieszyć się czasem oczekiwania. Na cud, na nowe życie.