Młode mamy spodziewające się dziecka zwykle świętują ten piękny czas organizacją tak zwanego bociankowego, czyli mówiąc po angielsku baby shower. Od kilku lat angielska nazwa jest znacznie popularniejsza i już mało kto używa terminu bociankowe. Również sposób świętowania baby shower jest coraz bardziej podobny do tego, jak świętuje się je w Europie zachodniej. Jak zatem przygotować idealne baby shower? W przypadku tej imprezy jest podobnie jak z wieczorem panieńskim, bowiem nie przygotowuje go przyszła mama, tylko jej bliska osoba płci żeńskiej. Może to być przyjaciółka, siostra czy kuzynka. Impreza zwykle odbywa się w mieszkaniu przyszłej mamy, rzadko wynajmuje się z tej okazji jakiś lokal, w którym można by baby shower obchodzić, a więc jest to swojego rodzaju domówka. Zatem jeśli spodziewasz się dziecka, po prostu poproś bliską Ci inną kobietę o organizację baby shower. Jednak jeśli to Ciebie poproszono o organizację takiej imprezy, wówczas dobrze się przygotuj, bowiem będzie to wyjątkowy wieczór dla bliskiej Ci osoby. O czym musisz pamiętać przygotowując baby shower?

Wybierz termin

Bardzo ważny jest termin samej imprezy. Najlepszy czas to okolice dwudziestego piątego tygodnia ciąży. W tym momencie przyszła mama będzie mieć za sobą już dwa trymestry ciąży, a jednocześnie do narodzin pozostanie tyle czasu, że ciężarna będzie jeszcze w dobrej kondycji fizycznej. W późniejszym terminie ciąży taka impreza może być zbyt ciężka fizycznie dla przyszłej mamy. Ważne jest, aby termin był tak dobrany, że nadchodzące rozwiązanie jest już bliżej niż dalej, ale jeszcze zostało do niego trochę czasu. W końcu nikt nie chciałby prosto z baby shower jechać do szpitala.

Zatem kiedy już ustalisz termin imprezy, zacznij się do niej przygotowywać na trzy tygodnie przed jej terminem. W ten sposób uda Ci się wszystko dobrze zorganizować, dzięki czemu unikniesz pośpiechu i niepotrzebnego stresu. W innym wypadku możesz popełnić wiele błędów organizacyjnych, co spowoduje więcej stresu wokół imprezy niż rzeczywistej przyjemności. Pamiętaj, jest to impreza przede wszystkim dla przyszłej mamy, więc zwróć uwagę, aby jej niczym nie obciążać i nie stresować w kwestiach organizacji baby shower.

Dekoracje i przystrojenie mieszkania

Jeśli impreza będzie się odbywać w domu przyszłej mamy, wówczas wybierz się do niej z wizytą. Na spokojnie obejrzyj mieszkanie i w trakcie rozmowy ustal z nią, jak taką przestrzeń można zaaranżować. Najlepiej zrób kilka zdjęć pomieszczeń, abyś niczego nie zapomniała i zawsze mogła do nich wrócić, bez niepokojenia przyszłej mamy telefonami i pytaniami drugi raz o to samo. Zapisz zdjęcia w swoim telefonie i jeśli ktoś ma Ci pomóc w przygotowaniu dekoracji – udostępnij zdjęcia tej osobie, aby również wiedziała, jaki pokój będziecie dekorować. Wspólnie zdecydujcie, czy wszystkie dekoracje wykonujecie własnoręcznie, czy część z nich kupicie jako gotowe produkty. Kupno gotowych dekoracji podniesie budżet imprezy, jednak przygotowanie wszystkiego samodzielnie będzie czasochłonne i zajmie kilka wieczorów. Dobrze jest wybrać do tego zadania osoby, które mają zdolności plastyczne, potrafią dobrze dobrać kolory i odznaczają się wysokim poziomem estetyki.

Jak największą liczbę dekoracji wykonaj u siebie w domu. Możesz poprosić o pomoc inne koleżanki, które również przyjdą na baby shower. Jednak nie wykonuj dekoracji w domu przyszłej mamy, ponieważ nie chcesz jej dodatkowo stresować. Poza tym impreza może mieć lekki charakter niespodzianki, a więc dobrze, żeby przyszła mama nie wiedziała wszystkiego i mogła się pozytywnie zaskoczyć. Dlatego dobrze jest dekoracje wykonać bez jej wiedzy, a później po prostu umieścić je w mieszkaniu w samym dniu imprezy, aby było to dla niej miłą niespodzianką. Oczywiście przyszła mama zobaczy te dekoracje, gdy przyjedziesz do niej przed imprezą, aby udekorować mieszkanie. Potraktuj to jako wstęp do imprezy i okazję do dobrej zabawy. W ten sposób wprawicie się w dobry nastrój jeszcze przed baby shower, co może pozytywnie wpłynąć na przebieg całej imprezy.

Jasno określ budżet imprezy

Kwestie finansowe związane z organizacją baby shower powinny być transparentne dla wszystkich uczestniczek imprezy od samego początku. Ustal wraz z koleżankami po ile się składacie i do kiedy należy tę płatność uregulować. W innym wypadku może się okazać, że zapłacisz więcej niż reszta, a część osób i tak nie przeleje Ci należnej kwoty, co będzie się wiązać z nieprzyjemnym “proszeniem się o pieniądze”, czego nikt z nas nie lubi i nie ma ochoty robić. Ważne jest, abyś później przedstawiła koleżankom paragony i nie przekraczała budżetu, który wspólnie ustalicie. Jeśli umówicie się na daną kwotę, a Ty ją znacznie przekroczysz, wówczas musisz być świadoma tego, że tę różnicę prawdopodobnie opłacisz z własnej kieszeni. Dlatego najlepiej jest po prostu trzymać się ustaleń, a w razie jakiejkolwiek zmiany budżetowej najpierw dostać zgodę od wszystkich uczestniczek, nim zdecydujesz się przekroczyć ustalony budżet.

Przygotowanie zaproszeń

Rozesłanie zaproszeń powinno mieć miejsce na trzy tygodnie przed baby shower. W ten sposób każdy zostanie oficjalnie poinformowany o terminie imprezy, co sprawi, że terminu nie trzeba będzie co chwila przekładać. Oficjalne zaproszenia wysłane pocztą silnie działają na psychikę, co sprawi że goście będą bardziej skłonni przekładać swoje inne plany, zamiast dzwonić o Ciebie i prosić o przełożenie samego baby shower. Jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść, poproś w zaproszeniu o poinformowanie o nieobecności. Pozwoli Ci to lepiej zaplanować imprezę, ilość jedzenia i wszystkie inne związane z baby shower wydatki. Poproś gości, aby jak najwcześniej dali znać, czy faktycznie pojawią się na imprezie, ponieważ nic tak nie zepsuje atmosfery, jak niespodziewana informacja, że jednak nie będzie części osób. Właśnie takiej sytuacji powinnaś uniknąć za wszelką cenę, aby przyszła mama nie doświadczyła tego rodzaju przykrości.

Zatem na zaproszeniu powinnaś umieścić takie informacje jak:

 • data i godzina imprezy,
 • miejsce imprezy,
 • informację o obowiązującym stroju i motywie przewodnim,
 • prośbę o poinformowanie o przybyciu,
 • informację na temat listy prezentów,
 • dodatkowe informacje, co należy ze sobą zabrać na imprezę,
 • dane, pod którymi można się z Tobą skontaktować.

Pamiętaj o każdej z tych informacji, pozwoli Ci to uniknąć zbędnego chaosu i zamieszania wokół organizacji baby shower. Oczywiście zadbaj także o kwestie estetyczne zaproszeń. Ważne jest, aby były one ładne i zachęcały do przyjścia na imprezę. Jeśli planujesz jakiś motyw przewodni, wówczas niech samo zaproszenie również do tego motywu nawiązuje. Zatem jeśli przyjęcie ma być w klimacie westernu, wtedy już na zaproszeniu mogą się znaleźć cowboye i Indianie, co będzie także zaproszeniem do dobrej zabawy, jaką powinno być baby shower.

Obowiązujący strój na imprezę

Jest to uroczystość obchodzona w domu, a więc strój zupełnie galowy nie jest obowiązujący. Jednak każdy z gości powinien wyglądać schludnie i elegancko. Zwykle nie jest to impreza w pełni przebierana, zatem do stroju dobrze jest dodać tylko motywy nawiązujące do głównego motywu imprezy. Zatem jeśli jest to wspomniany wcześniej western, wówczas odpowiednim akcentem będzie cowboyski kapelusz, indiański pióropusz, czy przyczepione do paska lasso. Nie chodzi o to, żeby przebrać się całkowicie, tylko aby wprowadzić miły i zabawny akcent do stroju.

Elementy samej imprezy

Dobrym i sprawdzonym motywem na baby shower jest księga gości. Jest to ozdobna księga, gdzie każdy z gości będzie mógł się wpisać, przekazując w ten sposób życzenia przyszłej mamie oraz dziękując za mile spędzony wieczór. Księgę należy umieścić trochę z boku, ale w dobrze widocznym miejscu. Zadbaj, aby wokół niej były długopisy, a jeszcze lepiej, aby były tam też kredki i stemple, co urozmaici wpisy gości i pozwoli im na większą kreatywność.

Ważne są także upominki dla gości. Chodzi o to, aby po imprezie wręczyć gościom drobne prezenty, które będą dla nich jednocześnie pamiątką po tym wieczorze. Mogą to być po prostu ciekawie zapakowane słodycze. Ważne jest, aby upominki były eleganckie i swoim opakowaniem nawiązywały do głównego motywu, jaki jest na baby shower.

Kolejnym ważnym elementem jest organizacja sesji zdjęciowej. Na weselach tę funkcję często pełni foto-budka. Oczywiście, jeśli miejsce, w którym organizujesz baby shower jest odpowiednio duże, wówczas możesz pomyśleć o foto-budce. Natomiast jeśli nie ma na to ani przestrzeni, ani budżetu, wówczas sama zadbaj o udaną sesję zdjęciową. Ważne jest, abyście dysponowali odpowiednim tłem do robienia zabawnych zdjęć. Może to być po prostu kawałek dobrze oświetlonej ściany o jasnej barwie. Zadbaj także o gadżety, które urozmaicą waszą sesję zdjęciową. Chodzi tutaj o wszelkiego rodzaju kapelusze, peruki, wąsy i okulary na patyku oraz inne śmieszne przedmioty. Dzięki temu sama sesja będzie po prostu dobrą zabawą, po której pozostaną piękne i zabawne pamiątki. Młoda mama będzie mogła zawsze wrócić do tych zdjęć i przypomnieć sobie ten wspaniały wieczór w gronie przyjaciół.

Kalendarz przygotowań do imprezy baby shower

Kiedy wiesz już, jakie są najważniejsze elementy baby shower możesz zacząć planować swój kalendarz przygotowań. Poniżej znajdziesz ramowy plan, który ułatwi Ci zorganizowanie tego typu imprezy.

Cztery tygodnie przed baby shower:

 • ustal datę wspólnie z przyszłą mamą,
 • razem przygotujcie listę gości i określcie, jak duża ma to być impreza,
 • wykonaj i roześlij zaproszenia do gości,
 • określ motyw przewodni imprezy,
 • razem z potencjalnymi gośćmi ustalcie budżet imprezy,
 • wraz z przyszłą mamą ustalcie miejsce, gdzie baby shower się odbędzie.

Trzy tygodnie przed baby shower:

 • ustal podział obowiązków między Tobą i gośćmi,
 • zaplanuj jedzenie i przekąski (wcześniej ustal, czy goście są wegetarianami oraz czy mają jakieś uczulenia pokarmowe),
 • przygotuj listę prezentów dla przyszłej mamy,
 • zaplanuj zabawy i rozrywki, jakie będą mieć miejsce na imprezie,
 • przygotuj ostateczną listę gości (część z osób pewnie nie potwierdzi przybycia na imprezę).

Dwa tygodnie przed baby shower:

 • wykonaj elementy dekoracji lub kup już gotowe ozdoby,
 • przygotuj upominki i podarunki dla gości,
 • upewnij się, że osoby z którymi współdzielisz obowiązki wywiązały się ze swoich zobowiązań,
 • ustal harmonogram imprezy.

Dwa dni przed baby shower:

 • naładuj aparat fotograficzny,
 • przygotuj kostki lodu,
 • posprzątaj mieszkanie,
 • rozpocznij dekoracje,
 • przygotuj akcesoria do gier i zabaw,
 • zakup świeże składniki potraw i przekąsek,
 • przygotuj ciasto (jeśli masz je w planach).

W dniu samego baby shower:

 • udoskonal wystrój wnętrza dopinając wszystko “na ostatni guzik”,
 • nakryj do stołu i odpowiednio go udekoruj,
 • przygotuj stół z prezentami,
 • zakup i umieść w mieszkaniu świeże kwiaty
 • pamiętaj, aby dobrze się bawić!

Po imprezie:

 • posprzątaj,
 • przewieź prezenty do domu przyszłej mamy, jeśli impreza nie była u niej organizowana.

Lista ta może wydawać się długa, dlatego dobrze jest część obowiązków współdzielić z innymi gośćmi, aby wszystko nie było na Twojej głowie. Jest to impreza trochę większa i bardziej oficjalna, niż zwykła koleżeńska domówka, dlatego też wymaga większej ilości przygotowań. Kluczem do sukcesu w organizacji każdego baby shower jest odpowiednie przygotowanie się wcześniej, aby nic Cię nie zaskoczyło i nie pokrzyżowało Twoich planów. Jeśli będziesz spięta i zdenerwowana w trakcie imprezy, może to wpłynąć na nastrój gości i tym samym popsuć cały wieczór. Dlatego bez względu na wszystko pamiętaj, aby przede wszystkim dobrze się bawić i zadbać o komfort przyszłej mamy, która jest przecież główną bohaterką tego pięknego wieczoru. Życzę Ci powodzenia w organizacji baby shower!