Ciąża jest bez wątpienia jednym z okresów w życiu kobiety, ale także całego jej otoczenia, który wywraca życie do góry nogami. W całym zawirowaniu warto mieć jednak kontrolę nad najważniejszymi kwestiami. Pomocny może okazać się wtedy kalkulator ciążowy, który zapewni lepszą orientację i pozwoli solidniej przygotować się na narodziny.

 

Reguła Naegelego

Kalkulator ciąży, który nazywa się regułą Naegelego- niemieckiego położnika żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, pozwala na określenie przybliżonego wieku ciąży oraz przewiduje z mniejszą lub większą dokładnością, kiedy poród nastąpi. Stopień dokładności jest różny i zależy od konkretnego przypadku- jest tak dlatego, że bardzo trudno jest określić, kiedy rzeczywiście doszło do zapłodnienia, ale także dlatego, że reguła ta posiada dość sztywne zasady- zakłada regularne cykle trwania miesiączki i to, że owulacja nastąpiła 14 dnia cyklu. Nie uwzględnia więc cykli nieregularnych, gdzie owulacja nastąpiła przed lub po 14 dniu cyklu. Wzór ten przedstawia się w sposób następujący:
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.
Średni czas ciąży obliczony za pomocą tego wzoru wynosi więc 9 miesięcy kalendarzowych i 7 dni, co daje około 40 tygodni.

Przyznać trzeba, że nie jest to metoda bardzo prosta. Problemy tworzą się także w przypadku miesięcy. Reguła zakłada, że wszystkie miesiące roku kalendarzowego trwają więcej niż 30 dni (365/12=30,416). Jednak niejednakowa długość miesięcy prowadzi do nieprawidłowego wyliczenia daty porodu w sytuacji, kiedy pierwszy dzień ostatniej miesiączki był w maju. Jeśli tak się złożyło, to od wyliczonej daty musimy odjąć 3 dni lub ustalić kiedy wypada koniec 40. tygodnia na podstawie kalendarza. Jeśli więc pierwszy dzień miesiączki był 21 maja i dzień ten wypadał na przykład w piątek, to według reguły Naegelego STP wypada: 28 lutego 2011 roku, a więc w poniedziałek. W efekcie będzie to 40 tydzień + 3 dni ciąży. Musimy więc odjąć 3 dni i uzyskujemy wtedy prawidłową datę ukończenia 40. tygodnia ciąży. Można więc się w tym wszystkim dość łatwo pogubić.

Internetowe kalkulatory

Dzisiaj nie musimy jednak sami wszystkiego liczyć. Z pomocą przychodzą nam internetowe kalkulatory, który oparte są na metodzie Naegelego, ale robią wszystko za nas, więc nie musimy niczego liczyć, a wystarczy nam tylko podanie odpowiednich danych. Z tego powodu, że jest to po prostu przeniesiona do świata cyfrowego metoda wspomnianego wcześniej naukowca, cechuje się oczywiście taką samą skutecznością i zawiera kilka sztywnych reguł, które mogą wpłynąć na prawidłowe określenie daty porodu. Dlatego więc należy traktować tego typu kalkulatory jako pomoc dodatkową, która pomoże ustalić ledwie orientacyjny termin porodu.

Wizyta u ginekologa

Kiedy trafimy na badanie USG, otrzymamy dość precyzyjne dane dotyczącego tego, w którym aktualnie jesteśmy tygodniu. To bardzo usprawni określenie, kiedy faktycznie może nastąpić poród, choć oczywiście trudno jest traktować podanego nam terminu porodu jako świętości, bo oczywiście wcale nie musi się on sprawdzić i możemy równie dobrze urodzić wcześniej lub później. Jak wygląda określanie wieku płodu podczas badania? W czasie badania USG lekarz mierzy pęcherzyk ciążowy i na tej podstawie określa wiek płodu oraz termin porodu. Badanie wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. W kolejnych tygodniach określenie wieku ciąży jest dużo trudniejsze do ustalenia.

Wychodzi więc na to, że najbardziej konkretną odpowiedź dotyczącą ciąży otrzymamy u ginekologa, który poda nam w przybliżeniu czas, kiedy dojdzie do porodu.