Ciąża to dla wielu kobiet najpiękniejszy czas w ich życiu, pomimo znoszenia wszystkich trudów i dolegliwości z tym związanych. Jednak poranne nudności czy bóle pleców podczas długich dziewięciu miesięcy zostają wynagrodzone dziecięcą miłością.
Choć ciąża to rzecz powszechna i normalna, obrosło wokół niej wiele mitów. Niektóre mogą wydawać się zabawne i wręcz absurdalne, a gdy o nich czytamy, do głowy przychodzi tylko myśl – jak ktoś mógł na to wpaść? Lecz poza takimi zdarzają się też krzywdzące albo zniechęcające do ciąży, które jedynie szkodzą. W tym artykule obalimy dziesięć z mitów dotyczących ciąży.
1. Gdy kobieta w ciąży ma ochotę na słodycze, urodzi się dziewczynka
To błędne sposób na określenie prawdopodobnej płci dziecka. Mimo powtarzających się schematów, takich jak apetyt na słodycze bądź kwaśne przysmaki, nie można tego uznawać za pewnik. To zależy od genów i tak naprawdę już od zapłodnienia jest z góry ustalone poprzez chromosomy.
2. Gdy kobieta w ciąży ma ochotę na ogórki kiszone, urodzi się chłopiec
Kolejny zabobon, który tak naprawdę o niczym nie świadczy. Dokładną płeć dziecka można określić tylko u lekarza, a i on w niektórych przypadkach ma prawo się pomylić.
3. Jeśli użyjesz depilatora w czasie ciąży, urodzisz dziecko bez włosów
To oczywiście totalna nieprawda. Możemy golić się codziennie, a to i tak nie wpłynie na ilość włosów, jaką będzie posiadać twoje dziecko, ponieważ znowu – warunkują to geny.
4. Kształt brzucha sugeruje płeć dziecka
I jeszcze jeden mit dotyczący zgadywania, czy to dziewczynka, czy chłopiec. Niektórzy twierdzą, że mając spiczasty brzuch, z pewnością w środku musi być chłopczyk. Niestety pomimo naszej ogromnej ciekawości, nie jest to wiarygodny wyznacznik. Kształt brzucha zależy co najwyżej od wielkości dziecka czy jego ułożenia, ale nie od płci.
5. Duży stres sprawi, że dziecko będzie leworęczne
Nie ma żadnego racjonalnego powodu, który potwierdzałby słuszność tych słów. Oczywiście w ciąży należy unikać zmartwień i sytuacji stresowych, bo te czynniki rzeczywiście mogą na dziecko wpłynąć negatywnie. Jednak kłamstwem jest powiedzenie, że od tego zależy prawo- czy leworęczność.
6. Farbowanie włosów w ciąży jest kategorycznie zakazane
Farbowanie włosów nie musi być kategorycznie zakazane. Wszystko zależy od tego, jaką farbę wybierzesz. To kwestia dyskusyjna, którą trzeba omówić szerzej.
W ciąży nie należy używać farb z amoniakiem, który jest substancją alergiczną. Jeżeli wcześniej twój organizm nie reagował w negatywny sposób na amoniak, wcale nie oznacza to, że w ciąży taka reakcja alergiczna nie może wystąpić. Wynika to ze zmian i wahań hormonalnych, jakie zachodzą w kobiecym organizmie po zajściu w ciążę.
Co więcej, amoniak może szkodliwie wpłynąć na dziecko, nawet wdychany. Lepiej go unikać i powstrzymać się od używania farb z amoniakiem przez te dziewięć miesięcy.
Na szczęście w dzisiejszych czasach możesz znaleźć wiele zamienników, które równie dobrze poradzą sobie z włosami. Takie farby tworzy się na bazie olejów, które zazwyczaj nie wywołują reakcji alergicznych i nie szkodzą dziecku. Warto też rozważyć zioła, one również mogą być bardzo wydajne.
Zobacz: https://gemini.pl/grupa-produktow/krem-ze-sluzem-slimaka
7. Zażywanie antybiotyków w ciąży jest niewskazane
To bardzo poważny mit, którego rozpowszechnianie może zrobić krzywdę. Antybiotyki odpowiednio dobrane dla kobiet w ciąży są często konieczne, by wyleczyć infekcję, której dalszy rozwój mógłby spowodować powikłania.
8. Lepiej nie kupować wyprawki przed narodzinami
To czysty zabobon, zwyczajnie pozbawiony sensu. Kupno wszystkich potrzebnych rzeczy przed dniem narodzin oszczędza czas, którego potem może brakować i lepiej poświęcić go dziecku. Poza tym jest to opcja wygodna i bardziej komfortowa, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców. Po powrocie ze szpitala każdy chce się cieszyć nowo narodzonym maluchem, a nie biegać po sklepach i martwić się o te rzeczy, których jeszcze brakuje.
9. Poparzenie w ciąży może skutkować pojawieniem się znamienia u dziecka
Ten mit nie ma podstawy w żadnych badaniach. Faktem jest, że z niektórymi znamionami się rodzimy i zostają z nami na zawsze, jako tzw. cechy szczególne. Jest to naturalne. Małe dzieci również mogą urodzić się z czerwonymi plamkami, lecz wynika to z przeciskania się przez drogi rodne matki i po jakimś czasie zapewne znikną. Natomiast takie wypadki, jak poparzenie, nie mają na to najmniejszego wpływu.
10. Jedź zawsze przodem do kierunku jazdy, by dziecko nie ułożyło się pośladkowo
Ten mit także można wyrzucić z głowy. W autobusie czy innych środkach komunikacji śmiało siadaj na wolnych miejscach, bez myślenia o tym, czy przypadkiem nie jedziesz tyłem do kierunku jazdy. Ułożenie dziecka zależy tak naprawdę tylko od niego samego. Jeden maluch postanowi cierpliwie czekać w perfekcyjnej pozycji, a inny może być już bardziej ruchliwy.
Sama ciąża przysparza już wiele niechcianych dolegliwości, więc lepiej nie dokładać matkom jeszcze większego stresu. Mamy nadzieję, że artykuł zniweluje zjawisko przekazywania takich mitów w postaci rad, co często ma miejsce.
Najnowsze komentarze