Kobieta, która spodziewa się dziecka w okresie ciąży przybiera na wadze. Jest to normalne, jeśli ilość i rodzaj spożywanych posiłków w ciąży jest racjonalna nie ma się czym martwić. Często w tym okresie możesz słyszeć wiele pytań odnośnie twojej wagi i zmian twojego ciała. Może to spowodować, że będziesz czuła się niekomfortowo i zaczniesz zastanawiać, czy aby na pewno nie przytyłaś za dużo. Aby rozwiać wątpliwości, powinnaś poznać kilka istotnych faktów na temat wagi w tym okresie. To pozwoli ci zweryfikować czy tempo przybierania na wadze jest prawidłowe.
Spis treści
Odpowiednia waga w ciąży
Pierwsze objawy tego zjawiska dostrzeżesz w około 20 tygodniu ciąży. Prawidłowa waga w ciąży to od 9 do 15 kilogramów więcej, niż przed ciążą. Trzeba więc rozważnie układać swój codzienny jadłospis, ponieważ zarówno nadwaga jak i niedowaga w tym okresie są niebezpieczeństwem dla prawidłowego przebiegu ciąży. Co składa się na wagę? Większość dodatkowych kilogramów to zasługa łożyska, które może ważyć do 900 g, płyn owodniowy, którego waga to około 1000 g, objętość krwi, tkanka tłuszczowa oraz pełniejszy biust również przyczyniają się do zwiększonej wagi kobiety ciężarnej. Pamiętaj także, że na wagę w ciąży niemały wpływ mają także obrzęki, które często jej towarzyszą.
Skoro wiesz już, jakie są normy przewidziane dla kobiet w ciąży, warto uświadomić sobie jakie ryzyko mogą powodować odstępstwa od tych norm. Jeśli waga przekroczy normy jest to sytuacja, która może spowodować obrzęki, cukrzycę ciążową, ogólne przemęczenie a także nadciśnienie tętnicze krwi. Zbyt niska waga zaś może spowodować, że twoje dziecko będzie wcześniakiem. Może być także przyczyną niskiej wagi dziecka i jego niedokrwistości. Jeśli chcesz tego uniknąć powinnaś zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę już na początku ciąży. Pomoże ci w tym dietetyk albo lekarz, który zajmuje się prowadzeniem twojej ciąży. Tak naprawdę, wbrew przekonaniu wielu ludzi, w okresie ciąży zapotrzebowanie kaloryczne nie wzrasta znacząco. W drugim trymestrze powinnaś spożywać około 360 kcal więcej, niż przed ciążą. W ostatnim trymestrze twój organizm potrzebuje o 480 kcal więcej.
Tymczasem wiele kobiet odpuszcza sobie w tym szczególnym czasie jakiekolwiek zahamowania i zasady. Panuje częściej zasada „jedzenia za dwoje” , która może mieć niebezpieczne skutki i nie warto odżywiać się według niej w ciąży. W twojej diecie nie powinno zabraknąć chudego mięsa, warzy i owoców. Powinnaś także unikać niezdrowych dań typu fast food. Lepiej będzie przygotować posiłki w domu, wtedy nawet jeśli będą w formie zbliżonej do fast foodów i tak będą dużo zdrowsze i wskazane w tym czasie. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Ciąża to odpowiedni czas aby o siebie zadbać. Możesz zapisać się na zajęcia dla kobiet ciężarnych, albo sama realizować ćwiczenia. Może to być spacer, pływanie albo cokolwiek, co sprawia ci przyjemność i zadba o twoją dobrą formę, kondycję i samopoczucie. Jeśli w czasie ciąży będziesz głównie leżała na kanapie, nie przyniesie to niczego dobrego. Przecież na pewno chcesz wrócić do formy sprzed ciąży już po porodzie. Aktywność fizyczna w ciąży zdecydowanie ułatwi ci to zadanie. Dzięki regularnej aktywności fizycznej w ciąży będziesz także sprawniej zajmować się maleństwem. Silne ciało i organizm na pewno przydadzą się w pielęgnacji twojego dziecka, dadzą ci solidne wsparcie a często jest ono bardzo potrzebne przy małym dziecku.
Jeśli chcesz wygodnie sprawdzić, czy twoja waga w ciąży jest prawidłowa warto skorzystać ze współczesnych narzędzi. Strona mjakmama24.pl udostępnia kalkulator dla kobiet ciężarnych. Po wpisaniu danych, dotyczących twojej wagi sprzed ciąży, twojego wzrostu i tygodnia ciąży otrzymasz wynik. Takie rozwiązanie pozwoli ci w szybki i wygodny sposób, na bieżąco kontrolować twoją wagę.
Zakończenie
Ciąża to czas w życiu kobiety, który przynosi wiele radości i niesie za sobą pewne przywileje. Jednak jest to jednocześnie czas, w którym kobieta musi szczególnie zadbać o siebie, swoje zdrowie i kondycję. Takie działania przynoszą oczekiwane efekty w postaci szybszego powrotu do formy po ciąży, zdrowego i silnego dziecka a także dobrego samopoczucia przyszłej mamy. Pamiętaj, że nie jest to czas w którym możesz dosłownie wszystko. Zdrowy rozsądek i zaplanowana dieta są jedynym słusznym sposobem postępowania w tym szczególnym czasie. Nie objadaj się, pamiętaj o zwiększaniu ilości kalorii zgodnie z zaleceniami. Zasięgnij porady lekarza prowadzącego, warto też wybrać się do dietetyka. Specjalista w tej dziedzinie ułoży ci zdrową, zbilansowaną dietę, która nie będzie katorgą i sprosta wyzwaniu zaspokojenia wszelkich zachcianek, które pojawiają się w ciąży bardzo często. Poza odpowiednią dietą włącz też do swojego życia aktywność fizyczną. Niech będzie to coś, co sprawia ci przyjemność, ale będzie jednocześnie bezpieczną formą dla dziecka. Pamiętaj też, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Warto włożyć trochę trudu w to, aby dziecko urodziło się zdrowe i silne. Dzięki powyższym działaniom będzie to możliwe, a twoje ciało i organizm będą w gotowości na opiekę nad maleństwem.
Najnowsze komentarze