Ciąża to stan, który wywraca życie każdej kobiety do góry nogami. Jest to okres trudny: pełen wyrzeczeń i restrykcji, których przestrzegać musi przyszła mama, by móc w przyszłości cieszyć się zdrowiem swoim oraz dziecka. W ciąży duże znaczenie ma także higiena jamy ustnej. Warto zadbać o zęby, zanim zdecydujemy się na dziecko.
Spis treści
Zęby a ciąża
W trakcie tych dziewięciu miesięcy, podczas których dzielimy nasze ciało z przyszłym synem lub córką, musimy szczególnie na siebie uważać. Dbać należy również o swoje zęby, bo podczas ciąży czeka na nas wiele pułapek, które mogą doprowadzić ich stan do stanu dalekiego od zadowalającego. W pierwszej kolejności do osłabienia zębów mogą przyczynić się bardzo często pojawiające się w owym czasie u kobiet wymioty. Odruchowo ruszamy wtedy zwykle do łazienki po to, by umyć zęby. Ta, normalna i prawidłowa wydawać by się mogło reakcja, okazuje się ogromnym błędem. Po wymiotach pH jamy ustnej dalekie jest od normy, a kwasy żołądkowe w niewielkim stopniu ukruszają szkliwo i nie powinno się w tym czasie szczotkować zębów, bo może to doprowadzić do osłabienia szkliwa i tym samym do rozwoju próchnicy. Najlepiej jest wtedy przepłukać jamę ustną wodą lub mlekiem i odczekać około trzydziestu minut, do momentu przywrócenia odpowiedniego pH w jamie ustnej. Dopiero później wskazane jest umycie zębów.
Problem z wymiotami nie jest jedynym, na jaki natrafić może przyszła mama. Często zdarza się, że ze względu na wyjątkowy stan, w jakim się znajdujemy; który łączy się ze zmęczeniem, osłabieniem i chęcią ciągłego leżenia lub spaniem, zaniedbujemy higienę jamy ustnej. Trzeba powiedzieć otwarcie, że nierzadko mamy w tym czasie tyle na głowie, że nie myślimy o tak błahych, jak by się mogło wydawać, czynnościach jak szczotkowanie zębów. Warto jednak, mimo wszystko, zmobilizować się i szczotkować zęby porządną pastą najlepiej po każdym posiłku. W przypadku wyjątkowej niechęci lub braku sił, można ograniczyć się do minimum, którym jest mycie zębów rano oraz wieczorem. Dzięki temu unikniemy przyszłych problemów i zachowamy piękny oraz zdrowy uśmiech.
Istnieje jeszcze jedna kwestia, która wymaga omówienia. Burza hormonów, rewolucja prowadzona nieustannie przez dziewięć miesięcy, skutkuje często tym, że kobieta ma podczas ciąży różne zachcianki. Często jest to ogromna chęć zjedzenia czegoś słodkiego. Nie ma w tym niczego dziwnego, bo w ciele kobiety jest jeszcze jedna, mała osoba, która wymaga wykarmienia i która na pewno nie obrazi się o dodatkową porcję ciasta, lodów, czekolady i innych słodyczy. Cukier, rzecz jasna, fatalnie wpływa na nasze zęby i jest główną przyczyną występowania próchnicy. Zaszkodzą nam jednak nie tylko słodycze- uważać trzeba na potrawy w occie, kiszone ogórki i bigos. Po spożyciu tego typu potraw, szkliwo narażone jest w bardzo podobny sposób jak po wymiotach. Postępować należy więc podobnie- czyli przepłukać jamę ustną wodą lub mlekiem i odczekać co najmniej pół godziny na wyszczotkowanie zębów.
Jak dobrze myć zęby?
Mogłoby się wydawać, że mycie zębów należy do czynności bardzo prostych, ale ludzie często traktują tę czynność niedbale i szczotkują zęby w sposób niedokładny. Jak więc dobrze umyć zęby, tak aby przetrwać ciążę bez zmartwień wynikających z bolących zębów?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że najlepiej jest myć je po każdym posiłku. To wzorcowy plan zapobiegający w dużym stopniu pojawieniu się problemów. Kiedy jednak robimy to dwa lub trzy razy dziennie, nie ma wielkiej tragedii, bo jest to wynik przyzwoity. Czasami nie najważniejsza jest ilość, lecz jakość. I tutaj zwrócić należy uwagę na to, jak zęby szczotkować. Powinno się robić to przynajmniej dwie minuty; powoli i delikatnie. Ruchy, w które wprawiamy szczoteczkę, powinny być wymiatające. Od korzeni do koron- zapewni to największą skuteczność. Bardzo ważne jest także pamiętanie o wyczyszczeniu języka na którym także zbiera się ogromna ilość bakterii. Co jakiś czas wymieniajmy szczoteczki, bo te tradycyjne się, czy tego chcemy czy nie, zużywają, a mycie zmęczoną życiem szczoteczką na pewno nie będzie skuteczne. Można pomyśleć o szczoteczce elektrycznej, która zapewni większą dokładność, ale dobrej jakości i regularnie zmieniana szczoteczka tradycyjna powinna być wystarczająca. Istotny jest także wybór pasty do zębów. Zwróćmy uwagę na skład i wybierzmy taką z fluorem oraz wapniem. Dodatkiem, który pozytywnie wpłynie na nasze uzębienie może okazać się płyn do płukania jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że jest to płyn do stosowania po umyciu zębów i nie może zastąpić prawdziwego szczotkowania. Ponadto możemy zaopatrzyć się z dobrze znaną każdemu nić dentystyczną i oczyścić z jej pomocą przestrzenie międzyzębowe. Alternatywą zyskującą w ostatnim czasie na popularności jest irygator do zębów- urządzenie, które działa w ten sposób, że wystrzela płyn lub wodę pod ciśnieniem, dzięki czemu dociera do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej. Widzimy więc, że rynek dentystyczny jest aktualnie bardzo mocno rozwinięty i każda kobieta będąca w ciąży może z wielce zadowalającym efektem zadbać o swoje uzębienie do momentu porodu, a najlepiej jeśli też i po porodzie, bo dobre nawyki powinny się utrwalić.
Ciąża a wizyta u dentysty
Co jednak w przypadku, kiedy coś pójdzie nie tak i mimo usilnych starań zdarzy się, że ząb zacznie boleć i jedyną możliwością jest rozpoczęcie leczenia u specjalisty? Wśród kobiet panuje przekonanie, że zębów w ciąży nie należy leczyć. Okazuje się jednak, że jest to błędne myślenie, więcej nawet, każda kobieta w trakcie ciąży powinna do dentysty się wybrać, choćby kontrolnie- nawet w przypadku, kiedy zupełnie nic jej nie dolega i nigdy wcześniej nie miała problemów z uzębieniem. Ważny jest jednak czas, bo nie zawsze będzie on odpowiedni. Najlepiej jest zrobić to w drugim trymestrze ciąży i upewnić się, aby zapobiec ewentualnym niespodziankom w trzecim trymestrze. Przy okazji dobrze jest zapytać lekarza dentysty, jak prawidłowo postępować z naszymi zębami w trakcie ciąży, ale również i podczas pierwszych chwil po porodzie.
Kiedy trafimy do dentysty będąc w ciąży bardzo ważne jest to, aby poinformować go o tym, że jesteśmy w ciąży. Lekarz może tego nie zauważyć; może być zmęczony lub po prostu nasz brzuch nie będzie wystarczająco zwracający uwagę. Z tego powodu konieczne jest powiadomienie o tym już na wstępie. Promieniowanie ultrafioletowe oraz promieniowanie rentgenowskie mogą być bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Długi pobyt na fotelu dentystycznym także może okazać się niebezpieczny. Wynika to z ułożenia ciała przyszłej matki oraz kształtu fotelu. Długie trwanie w takiej pozycji negatywnie wpływa na krążenie krwi matki oraz dziecka, więc dobrze jest spędzić u dentysty możliwie jak najkrótszy czas. Odpowiednie przygotowanie polegające na zakupie wysokiej jakości sprzętu, częstym myciu zębów, regularnych kontroli dentystycznych przed zajściem w ciążę, czy też ograniczaniu słodyczy, powinno zapewnić nam spokojny przebieg ciąży- przynajmniej pod kątem jamy ustnej.
Najnowsze komentarze