Nie od dzisiaj kobiety zachodzą w ciąże. Jednak w dzisiejszych czasach do takiej sytuacji dochodzi coraz częściej. Ale to dobrze, taki stan jest niezapomniany dla kobiet. Kobiety są bardzo szczęśliwe, ale czy wszyscy podzielają ten entuzjazm? Czy kobieta spodziewająca się dziecka może liczyć na inne, znacznie lepsze traktowanie? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić przywileje na jakie mogą liczyć kobiety w stanie błogosławionym.

Jakie są przywileje kobiet w ciąży?

Warto zacząć od tego, że ludzie są różni i każda kobieta może spodziewać się różnych reakcji. Zarówno tych dobrych jak i złych i to często od starszych osób. Jednak pozytywną informacją w tej sprawie jest fakt, że kobiety mają pewne przywileje, które mogą stosować. Jednak nie zawsze są tego świadome. Należy zatem pogłębić temat w tej sprawie. Istnieje ich kilkanaście. Do takich uprawnień można zaliczyć między innymi: Kobieta w ciąży ma prawo, aby dostać się do lekarza w ramach NFZ w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych. Zależy oczywiście od specjalisty do których płeć żeńska chciałaby się dostać. Nie musi być do tego celu ubezpieczona, aby z tego prawa skorzystać. Kobieta musi mieć tylko przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, skierowanie jeśli jest potrzebne oraz zaświadczenie od lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa prowadzącego jej ciąże. Wiadomo, że nie wszyscy są z tego tytułu zadowoleni. Szczególnie gdy na przykład osoba starsza czeka w kolejce już dobrą godzinę. No ale jeśli przyszła mama ma prawo wejść poza kolejnością to powinna skorzystać z takiej możliwości i nie przejmować się zdaniem innych. To jeden z ważniejszych przywilejów.

Innym równie ważnym prawem, z którego można korzystać to nieodpłatna pomoc prawna, która jest finansowana przez Państwo. To jest dobre rozwiązanie, ale należy zaznaczyć, że chodzi tylko i wyłącznie o zakres praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych. Tylko taka pomoc jest niepłatna. Ale lepsze to niż nic.
Robiąc zakupy kobiety spodziewające się dziecka także mogą liczyć na przywileje. Chociażby w tym, że mają pierwszeństwo przy kasach. Często też supermarkety tworzą specjalne kasy do takich sytuacji. Tutaj także, nie zawsze kobiety mogą liczyć na aprobatę innych osób. No ale cóż? Warto korzystać. Zawsze to mniej czasu się straci czekając na swoją kolej.
Często dochodzi także do sytuacji, iż kobiety spodziewające się dziecka nie radzą sobie z emocjami. Czują przede wszystkim lęk, niepokój, zmęczenie. Takie osoby mogą skorzystać z porad psychologicznych na NFZ. Czeka się tyle co do lekarza na badania, czyli albo przyjmą w tym samym dniu albo najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych. A co jeśli chodzi o pracę? Tutaj także kobiety mogą mieć przywileje. Mowa tutaj o 10 minutach przerwy w każdej godzinie pracy, z czym można pracować tylko 50 minut. Chodzi o pracę i siedzenie przed monitorem.
Kolejnym, ale równie ważnym prawem ciężarnych kobiet jest to, że mogą wybrać położną do prowadzenia ciąży. To się zmieniło, gdyż jakiś czas temu to tylko lekarz ginekolog mógł to robić. Położna robi to samo co lekarz, czyli analizuje wyniki badań oraz pomaga w opracowaniu planu porodu.

Czy kobieta, która rodzi ma prawo do tego, aby był przy niej ktoś bliski w tym ważnym momencie? Oczywiście, że tak. To jest prawo, z którego jak najbardziej można i powinno się skorzystać. Chociaż może nie w każdym szpitalu jest to uwzględniane. Nie wiadomo w sumie czemu. W każdym razie nikt nie ma prawa odmówić kobiecie, jeśli ta zażyczy sobie obecności na przykład męża czy partnera.
Zachodząc w ciąże często kobiety mają wiele obaw. Głównie co powie Szef na taką informację i czy nie stracą pracy. Otóż teoretycznie nie można zwolnić kobiety w ciąży. Zwłaszcza takich, które są w co najmniej trzecim miesiącu. Dodatkowo nikt nie może zlecić ciężkich prac, ponieważ będąc w ciąży nie powinno się dźwigać. Kobiety nie mogą pracować także w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Jeśli jednak z przyczyn zdrowotnych ciężarna nie jest w stanie pracować, należy jej się 100% płatne zwolnienie lekarskie. Co jest na pewno bardzo dobrą opcją.
Kolejnym dość istotnym problemem w dzisiejszych czasach jest ustępowanie miejsc siedzących w komunikacji miejskiej. Niestety w dzisiejszych czasach o to trudno. Nie każdy jest osobą życzliwą. Często osoby starsze nie chcą ustępować miejsca twierdząc, że to ich miejsce i należy im się. Warto jednak ustąpić miejsca jak się widzi ciężarną osobę. Ma ona do tego pełne prawo. Szczególnie dlatego, że osoby takie mają obniżoną równowagę oraz słabą odporność. Przykre jest to, iż często zamiast po prostu ustąpić miejsca kobiecie w ciąży słyszymy tekst typu: „ ciąża to nie choroba”. Świat zdecydowanie bardziej powinien się nauczyć życzliwości do drugiego człowieka. Nie tylko młodzi ludzie muszą mieć szacunek do starszych. Tyczy się to także odwrotnej sytuacji. Bo jak mieć szacunek do na przykład babci czy dziadka jak oni nie traktują nas w ten sam sposób.

Kobiety w ciąży mogą korzystać także z poradni laktacyjnych. Oczywiście w ramach bezpłatnej pomocy.

Wracając do tematu pracy to często jest tak, iż kobieta w ciąży, która zatrudniona jest na umowę o pracę na czas określony często traci pracę. Dzieje się tak w momencie gdy umowa kończy się podczas ciąży. W takim przypadku umowa przedłużona jest do dnia porodu, by później mogła ulec rozwiązaniu. Tak jak jest w przypadku, gdy umowa traci ważność w trakcie urlopu macierzyńskiego.
W niektórych miastach zostały wyznaczone specjalne miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży. To jest dobry pomysł, zwłaszcza jeśli ma się problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania. Gdy kobieta znajdzie takie miejsce warto z niego skorzystać.

Podsumowując niniejszy artykuł warto zaznaczyć, iż kobiety w ciąży nie muszą martwić się, że będą miały utrudnione funkcjonowanie na co dzień. Po to są stworzone przywileje dla takich osób, aby mogły być spokojne i cieszyć się swoim stanem. Jeśli jakaś kobieta spodziewająca się dziecka nie zdawała sobie sprawy ze swoich praw to warto przeczytać to co zostało wyżej opisane. A na pewno wszystko stanie się jasne, bo dlaczego mają nie korzystać z czegoś co należy się kobietom? Nie należy jednak przejmować się tym co powiedzą inni, zwłaszcza mężczyźni czy osoby starsze. Na zakończenie warto poinformować, iż ze wszystkich przywilejów jakie zostały wprowadzone w Polsce mogą korzystać tylko kobiety ciężarne posiadające kartę przebiegu ciąży lub zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę, który potwierdzi ten stan. Trzeba mieć także przy sobie dokument tożsamości typu dowód osobisty. Jeśli ktoś nie stosuje się do przywilejów i na przykład nie chce ustąpić miejsca w pociągu czy autobusie lub też w sklepie przy kasie kobieta powinna głośno się upomnieć. Chociaż w większości sklepów to ekspedientki zwracają większą uwagę na to i pilnują, aby to kobiety w ciąży były obsługiwane w pierwszej kolejności. Dlatego trzeba być dobrym człowiekiem i pomagać tym, którzy tego potrzebują. Pamiętajmy, że kobieta w ciąży nie dba już tylko o siebie, ale i o maleństwo.