Każdy rodzic wie, jak trudno czasami uśpić małe dziecko. Wśród wyzwań związanych z opieką nad dzieckiem, właśnie to wyzwanie bywa szczególnie trudne. Niemowlę, które mimo usilnych prób nie chce zasnąć to zmora rodziców. Nikt nie jest zadowolony w takiej sytuacji. Dziecko jest śpiące, ale z jakiegoś powodu nie może zasnąć, więc zaczyna marudzić. Marudzenie zaś wprawia rodziców w zły nastrój, szczególnie wieczorem gdy są już zmęczeni i pragną już tylko o położeniu się do ciepłego łóżka.

Sposoby na uśpienie dziecka

Usypianie niemowlaka bywa czasami ciężką sztuką i wymaga od rodziców kreatywności. Na szczęście są na to skuteczne sposoby. Oto 25 sposobów na uśpienie niemowlaka:

 1. Uspokajanie dziecka kojącym dźwiękiem – dzieci są przyzwyczajone do dźwięków, które są podobne do tych w brzuchu mamy. Dają im poczucie bezpieczeństwa dzięki czemu łatwiej jest im zasnąć. Szeptanie do ucha, dźwięk suszarki to dźwięki, które koją większość niemowlaków i pomagają im szybko zasnąć.
 2. Usypianie w ciemnym pokoju – ciało ludzkie reaguje na takie warunki chęcią spania. Również niemowlę zaśnie łatwiej w ciemnym pokoju, niż w oświetlonym pomieszczeniu.
 3. Otulanie – ruchy niemowlaków są gwałtowne i często potrafią zaskoczyć je same. Warto więc otulić maluszka aby nie wybudzał się przy okazji na przykład gwałtownego ruchu rączką. W takim kokonie będzie mu również ciepło i przyjemnie co sprzyja zaśnięciu.
 4. Bujanie – nie bój się, że dziecko się przyzwyczai i będziesz musiał często to robić. Dzieci lubią być bujane i często podczas tego zasypiają.
 5. Wyciszenie przed snem – jest bardzo ważne jeśli chcesz, aby twoje dziecko zasnęło bez problemu. Nie wystawiaj więc go na dodatkowe bodźce przed snem, pozwól mu się wyciszyć.
 6. Wykorzystanie muzyki – szczególnie pomocne, jeśli maluch miał z nią styczność już w brzuszku mamy. Pomoże uspokoić, wyciszyć dziecko i zachęcić je do snu.
 7. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego – wpatrywanie się w oczy rodzica pomaga w zaśnięciu. Maluch czuje się bezpieczny i wie, że może spokojnie zasnąć.
 8. Głaskanie- wiele maluchów dzięki tej metodzie zasypia bardzo szybko. Najczęściej lubią być głaskane po pleckach albo twarzy.
 9. Metoda chusteczkowa – coraz częściej wykorzystywana i polecana przez rodziców. Podobno, jeśli będziesz delikatnie dotykać twarzy malucha rozłożoną chusteczką tak, aby ruch ten zmusił go do odruchowego zamknięcia oczu, maluch w końcu zmęczy się i zaśnie.
 10. Czytanie książek, opowiadanie bajek – ten sposób może sprawdzić się nawet w przypadku niemowlaków. Nieważne jest bowiem to, że nie zrozumieją treści bajki. Ważne jest to, że słyszą spokojny i miarowy głos rodzica, który je uspokaja.
 11. Piłka fitnessowa – dla rodziców, których męczy noszenie malucha na rękach. Usiądź na piłce z dzieckiem i delikatnie kołysz.
 12. Smoczek – większość niemowlaków uspokaja się gdy ma go przy sobie. Również ssanie przed zasypianiem może ułatwić sprawę.
 13. Rzecz pachnąca mamą – jeśli chcesz aby dziecko samodzielnie zasypiało w łóżeczku, daj mu coś co pachnie tobą. Wtedy szybciej zaśnie i będzie czuło się bezpieczne.
 14. Karuzela nad łóżeczkiem – doskonały usypiacz dzieci. Swoje usypiające działanie zawdzięcza monotonnym i delikatnym dźwiękom.
 15. Szumiące pluszaki – są ogólnodostępne a ich działanie jest podobne, jak w przypadku suszarki.
 16. Ogrzanie elementów ubrania – jeśli nałożysz dziecku na przykład ciepłe skarpetki będzie mu przyjemnie, ciepło i prawdopodobnie szybciej zaśnie.
 17. Usypianie w łóżku rodziców – na niektóre niemowlaki działa to bardzo dobrze. Jeśli dziecko leży obok ciebie w ciepłym łóżku powinno chętnie zasnąć.
 18. Wprowadzenie rutyny – czyli wykonywanie wieczornych rytuałów, dzięki którym dziecko nauczy się, że zbliża się pora snu. Niech każdy wasz wieczór składa się z określonych czynności wykonywanych o tej samej porze. Dzieci, wbrew pozorom, bardzo lubią i potrzebują rutyny.
 19. Wykorzystanie tak zwanego białego szumu – ten dźwięk przypomina maluszkowi warunki znane mu z brzuszka mamy. Płyty z białym szumem znajdziesz w wielu sklepach z artykułami dla dzieci.
 20. Czapeczka – większość maluchów uśnie szybciej z czapeczką na głowie. Ciepło i przyjemny materiał relaksują i ogrzewają dziecko zachęcając do snu.
 21. Śpiewanie – kołysanki działają nie tylko na starsze dzieci. Głos rodzica i przyjemny dźwięk pomogą niemowlakowi zasnąć.
 22. Wożenie w wózku – jeśli twoje dziecko chętnie zasypia na spacerach wykorzystaj ten sposób.
 23. Masaż stópek – odpręża i relaksuje, dzięki temu niemowlak może łatwiej zasnąć.
 24. Ziewanie – zauważyłeś na pewno, że jeśli ktoś ziewa i ty to widzisz, również ziewasz. Spróbuj więc ze swoim dzieckiem.
 25. Przytulanie – uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga zasnąć maleństwu.

Na koniec

Każde dziecko jest inne więc na każde zadziała coś innego. Powyższe sposoby pomogą dziecku zrelaksować się, wyciszyć i poczuć komfortowo a także bezpiecznie. To wszystko jest bardzo ważne, jeśli chcesz, aby twoje dziecko zasnęło bezproblemowo.