Ciąża to dla kobiety czas niezwykle wyjątkowy. Czas, w którym jej ciało i postrzeganie świata zmieniają się z dnia na dzień, a hormony toczą nieustanną walkę ze sobą. To również czas podejmowania bardzo ważnych decyzji. Każda z przyszłych mam prędzej czy później staje przed dylematem wyboru swojego lekarza prowadzącego. Jedne decydują się na wizyty w ramach NFZ, inne zaś wybierają prywatną opiekę ginekologiczno-położniczą. Którą opcję zatem wybrać najlepiej? Czy krążące stereotypy warto brać za pewnik i nimi się kierować?
Lekarz ginekolog to dla kobiety ktoś więcej niż tylko lekarz. To specjalista, któremu płeć piękna powierza bardzo intymne sfery swojego organizmu, niejednokrotnie wstydliwe dolegliwości, a w przypadku kobiet w ciąży – również i przede wszystkim bezpieczeństwo swojego dziecka oraz własne. W większości decydują się one na prywatne wizyty twierdząc, że są traktowane z należytym szacunkiem i starannością, a lekarze potrafią do sprawy podejść indywidualnie oferując przy tym pełnię zaangażowania oraz wsparcie psychologiczne, które ma bardzo duże znaczenie podczas ciąży, a którego niekiedy ciężko doszukać się w wizytach bezpłatnych. Mają poczucie, że zarówno ona jak i dziecko objęte są profesjonalną opieką od początku do końca, a kwestie badań lub zwolnień L4 nie są poprzedzone długimi gorącymi prośbami. Warto nadmienić, że koszty finansowe są w tym przypadku w dużej mierze sprawą drugorzędną i taką opcję wybierają nie tylko kobiety w ciąży, ale i te, które mają przed sobą pierwszą wizytę ginekologiczną w życiu bądź kiepskie doświadczenia z lekarzami przyjmującymi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Choć nie zawsze, bowiem dla wielu pań czynnik finansowy często warunkuje wybór opieki medycznej również w błogosławionym stanie.
Czy zatem wizyty w ramach NFZ są totalną odwrotnością wizyt prywatnych? Okazuje się, że większość z nich znacząco odbiega od oczekiwań pacjentek. Dostrzega się przypadki, w których kobieta jest traktowana jako jedna z wielu, często bagatelizowane są sprawy oczywiste (takie jak np. USG w I trymestrze, morfologia czy ogólne badanie moczu), a długość oczekiwania na wizytę oraz samej wizyty wraz z zachowaniem lekarzy pozostawiają wiele do życzenia. Mnóstwo kobiet uznając ten stereotyp za słuszny i nieomylny rezygnuje z opieki ginekologicznej w placówkach państwowych i oddaje się pod opiekę prywatnego specjalisty. Bywają przypadki, w których kobiety prowadzą ciążę u dwóch różnych lekarzy. Warto jednak nadmienić, że istnieje wiele jednostek medycznych gdzie lekarze oraz pracownicy wykonują swoją pracę z należytą pasją i zaangażowaniem, obalając stereotyp złej sławy medycznych placówek państwowych.
Zanim jednak wybierzemy odpowiedniego lekarza do prowadzenia swojej ciąży, warto zorientować się czy wizyty świadczy on jedynie odpłatnie czy może również w ramach NFZ. W wyborze odpowiedniego specjalisty w tej dziedzinie pomogą nam opinie stron internetowych takich jak np. znanylekarz.pl, rankinglekarzy.pl, fora tematyczne, a także bardzo często opinie kobiet z naszego bliskiego otoczenia, które ciąże mają za sobą i mogą podzielić się cennymi wskazówkami w doborze opieki ginekologiczno-położniczej. W dzisiejszych czasach na portalach społecznościowych powstaje również wiele grup zrzeszających kobiety w ciąży, które chętnie dzielą się spostrzeżeniami i opiniami na temat lekarzy, ich podejścia i sprawowanej opieki – to również może być bardzo pomocny aspekt w poszukiwaniu odpowiedniego lekarza.
Grono kobiet wybiera tzw. system opieki mieszanej, wykonując większość podstawowych badań w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast konsultacje w przypadkach komplikacji lub np. nowoczesne badania (USG 3D, 4D) wykonują odpłatnie. Takie rozwiązania na tą chwilę cieszą się największą popularnością wśród ciężarnych kobiet i wydaje się, że przez długi czas może tak pozostać.
Pamiętajmy, że nasze podejście jako pacjentki i przyszłej mamy również ma szczególne znaczenie dla przebiegu takiej wizyty. Z góry sceptyczne nastawienie może rzutować na efekty i odczucia, a w efekcie na niezadowolenie z przebytej wizyty. Każda z kobiet jest inna, każda ciąża również, tak więc jeśli czujemy, że wizyta nie przebiega tak jak powinna – sygnalizujmy to lekarzowi od razu.
Czy zatem istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie jakiego lekarza powinno się wybierać w błogosławionym stanie? Z pewnością nie, lecz każda przyszła mama ma wolny wybór w tej materii, a szczera opinia szczęśliwych już mam, może tym przyszłym pomóc w dokonaniu właściwego wyboru.
Najnowsze komentarze