Często mówi się, że kobieta w ciąży promienieje wewnętrznym blaskiem. Pod wpływem koktajlu hormonalnego, jej cera staje się gładsza i milsza w dotyku, a włosy są gęste i lśniące. Nie jest to jednak reguła i zdarza się, że dynamiczne zmiany poziomu hormonów powodują nadmierne wypadanie włosów. Jak zatem dbać o mocne i zdrowe włosy w ciąży i po niej?

Jak dbać o włosy w ciąży?

Istnieje kilka sposób na zapobieganie lub ograniczenie wypadania włosów w ciąży. Zalicza się do nich m.in.:

  • dietę bogatą w cynk, żelazo, witaminę A (w dawkach po konsultacji z lekarzem, ponieważ może być ona szkodliwa dla płodu) i niacynę. Najlepiej, gdy występują one naturalnie w pożywieniu, jednak dopuszczona jest także ich suplementacja,

  • relaks – nadmierny stres w ciąży jest szkodliwy nie tylko dla rozwijającego się w łonie matki dziecka, ale także samej mamy. Kortyzol, czyli hormon stresu całkowicie destabilizuje fizjologiczne funkcjonowanie wielu układów ludzkiego organizmu np. układ pokarmowy, sercowo-naczyniowy czy nerwowy. Nie pozostaje także bez wpływu na skórę, włosy i paznokcie. Jednym z objawów przewlekłego stresu może być nadmierne wypadanie włosów,

  • odpowiednia pielęgnacja – mimo że w ciąży nie ma przeciwwskazań do farbowania włosów, to każdy taki zabieg znacznie osłabia ich kondycję (podobnie jak inne zabiegi fryzjerskie – ondulacja, czy prostowanie). Podobnie jest z używaniem suszarek czy gumek ze sztucznych tworzyw, które niszczą strukturę włosów. W okresie ciąży lepiej postawić na systematyczną pielęgnację i stosowanie np. jedwabnych, miękkich gumek, które nie łamią włosów. Jedwabne gumki marki So Fluffy dostępne są w sklepie Kokosek. Znaleźć je można w wielu wariantach kolorystycznych, rozmiarach i fasonach. Nie mniej ważny jest skład kosmetyków. Musi być on bezpieczny dla kobiet spodziewających się dziecka i samego płodu.

Aby zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo, możliwość przyjmowania jakichkolwiek witamin, czy suplementów diety, należy skonsultować ze swoimi lekarzem prowadzącym. Na nadmierne wypadanie włosów wpływ mogą mieć także choroby przewlekłe lub długotrwale przyjmowane leki.

Wypadanie włosów po ciąży

Także po ciąży, kobiety mogą doświadczyć nadmiernego wypadania włosów. Wiele z nich decyduje się na ścięcie ich na krótko, co w założeniu, ma wzmocnić ich kondycję. Warto pamiętać, że jest to całkiem naturalne zjawisko, które po kilku miesiącach ulega wyciszeniu. Ma to związek z nagłym spadkiem poziomu estrogenów, który po 3-4 miesiącach od porodu ulega stabilizacji.

W połogu należy kontynuować odpowiednią pielęgnację, wybierając naturalne składy i wspierać swój organizm od wewnątrz. Dobrze sprawdzają się preparaty na bazie skrzypu polnego i pokrzywy. Należy pamiętać, że aby zaobserwować pierwsze efekty działania suplementów, trzeba przyjmować je przez kilka miesięcy i uzbroić się w cierpliwość.