Każda troskliwa mama dba o siebie w czasie ciąży i unika wszelkich niebezpieczeństw, które mogłyby być zagrożeniem dla dziecka. W temacie tych niebezpieczeństw pojawia się wiele mitów, ale ważne są też fakty. Wiele czynności jest dozwolonych w trakcie ciąży, chociaż może budzić to wątpliwości. Najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek, który pozwoli ci na bezpieczne donoszenie ciąży aż do czasu przyjścia upragnionego maleństwa na świat. Często kobiety w ciąży, szczególnie w okresie wakacyjnym, zastanawiają się czy lot samolotem, a także opalanie mogą wyrządzić krzywdę maleństwu. W tym artykule odnajdziesz odpowiedź na pytania związane z tymi zagadnieniami.

Czy kobieta ciężarna może opalać się i latać samolotem?

Opalanie i wygrzewanie się na słońcu to coś, co lubi wiele kobiet. Ciąża trwa długo a perspektywa zrezygnowania przez tak długi czas z opalania może nie być dla wielu ciężarnych przyjemna. Jeśli lubisz się opalać mam dla ciebie świetną wiadomość: nie musisz całkowicie z tego rezygnować nawet w ciąży. Najważniejszy w tym wszystkim jest umiar, rozsądek oraz prawidłowe przygotowanie do spędzania czasu w słoneczne dni. Pamiętaj, że powinnaś unikać długiej ekspozycji na słońce. Kobieta w ciąży reaguje intensywniej w takich chwilach. Ciało poci się bardziej, a przyszła mama szybciej się męczy. Długie przebywanie na dworze w słoneczną pogodę powoduje również rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co skutkuje pojawianiem się obrzęków, szczególnie puchną stopy. Upał często powoduje również krwawienie z dróg rodnych, które jest niebezpieczne. Przede wszystkim przygotuj się na spędzanie w ciepłe dni czasu na zewnątrz. Koniecznie użyj kremu z filtrem bezpiecznego dla kobiet w ciąży.

Ochraniaj głowę kapeluszem albo czapką, nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych. Regularnie podczas przebywania na słońcu ochładzaj się. Wejdź raz na jakiś czas do wody, spryskaj twarz wodą i nawadniaj swoje ciało. W godzinach 11 – 15 unikaj słońca, lepiej w tym czasie spędzaj czas w pomieszczeniach. Jeśli zastosujesz się do tych rad i przede wszystkim nie będziesz wylegiwała się na plaży długimi godzinami bez ruchu, opalanie będzie bezpieczne za równo dla ciebie jak i dla dziecka.

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to, czy w czasie ciąży można latać samolotem. I tutaj, tak jak w przypadku opalania, jest to możliwe, jeśli odpowiednio się do tego przygotujesz, a lot nie będzie trwał zbyt długo. Przed planowanym lotem skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Każda ciąża jest inna i tylko lekarz, który zna wszystkie jej cechy może w 100% potwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do lotu samolotem. Zapoznaj się z informacjami na ten temat na stronie wybranej linii lotniczej. Niektóre z nich wymagają zaświadczenia od lekarza, które świadczy o braku przeciwwskazań do odbycia lotu. Większość linii lotniczych ma również wymagania co do miesiąca ciąży i pozwala ciężarnym wejść na pokład tylko do określonego jej tygodnia. Wybierz odpowiednie miejsce, takie które pozwoli ci przyjąć wygodną pozycję, z którego bez problemu będziesz mogła przejść do toalety w razie takiej konieczności. Przed lotem i w jego trakcie nawadniaj swoje ciało.

To pozwoli ci uniknąć odwodnienia i załagodzi obrzęki. Podczas lotu powinnaś co pół godziny rozprostować nogi i przespacerować się po pokładzie. To pozwoli ci uniknąć ci problemów związanych z krążeniem. Jeśli lot samolotem ma trwać dłużej niż cztery godziny lepiej zrezygnuj z tej formy podróżowania. Pamiętaj, że przy odpowiednich przygotowaniach warto wybrać tę formę, ponieważ statystycznie jest to najbezpieczniejszy sposób podróżowania.

Zakończenie

Za równo lot samolotem jak i opalanie nie musi być niebezpieczne dla kobiet w ciąży i ich dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady lekarza prowadzącego, który dzięki swojej wiedzy na temat ciąży i doświadczenia doradzi, czy w twoim przypadku takie działania są bezpieczne. Zawsze należy pamiętać o zdrowym rozsądku i nie przesadzać. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad twoja ciąża będzie bezpieczna za równo podczas wygrzewania się na słońcu, jak i podczas lotu samolotem.