Wiele kobiet marzy o założeniu szczęśliwej rodziny. Planują ciąże, wybierają imię dla dziecka i kompletują wyprawkę. Gdy już uda im się zajść w ciąże są bardzo szczęśliwe i pragną podzielić się radosną nowiną z najbliższymi. Ciąża jest dla nich wyjątkowym czasem a poród wydarzeniem, które przyniesie im upragnione i wyczekane dziecko. Nie zawsze jednak czas ciąży i poród są postrzegane przez kobiety w tak pozytywny sposób. Wiele kobiet panicznie wręcz boi się porodu i ciąży z różnych powodów a zjawisko to ma swoją nazwę. Strach przed ciążą i porodem to tokofobia.
Spis treści
Czym jest tokofobia i jak się objawia
O tym, że tokofobia to często pojawiający się problem w życiu kobiet świadczy na przykład to, że wzrasta liczba cesarskich cięć, które zostają wykonane bez wskazań medycznych. Ból związany z porodem i możliwymi powikłaniami potrafi naprawdę przerażać kobiety. Często cesarskie cięcie staje się jedynym możliwym sposobem na przyjście dziecka na świat. Tokofobia to zaburzenie lękowe. Kobiety, które zmagają się z tym często odwlekają w czasie ciąże, albo nawet całkowicie rezygnują z niej ponieważ panicznie boją się porodu siłami natury. Jeśli kobieta, która nie miała jeszcze okazji rodzic naturalnie panicznie się tego boi, nazywa się to zjawisko tokofobią pierwotną.
W przypadku kobiet, które przeżyły poród naturalny podczas którego nastąpiły nieoczekiwane, traumatyczne przeżycia w wyniku których panicznie boi się ponownie rodzić tą drogą, mamy do czynienia z tokofobią wtórną. W przypadku kobiet ciężarnych, lęk przed porodem pojawia się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży. Obawy stają się wówczas bardziej nasilone, a sytuację pogarsza fakt, że nie wiadomo dokładnie kiedy poród się zacznie. Istnieje wiele teorii na temat tego, co jest przyczyną aż tak silnego lęku przed ciążą i porodem. Jedną z nich jest to, że przekaz społeczny bywa w tym temacie bardzo znaczący. W internecie roi się od relacji ciężkich i skrajnie bolesnych porodów. Na grupach na portalach społecznościowych kobiety, które przeżyły traumatyczny poród dzielą się swoimi przeżyciami. Na to wszystko patrzą kobiety, które nie miały jeszcze szansy przeżyć tego doświadczenia i nabierają przekonania, że poród naturalny jest dosłownie straszny. Poza strachem przed bólem, kobiety boją się również utraty kontroli nad swoim ciałem i przebiegiem porodu, śmierci swojej albo dziecka. Często też nie mają zaufania do zespołu medycznego i obawiają się, że nie będą miały odpowiedniej opieki i wsparcia podczas porodu. Objawy tokofobii mogą być różne, do najczęstszych z nich należą:
- brak zaufania do jakiejkolwiek metody antykoncepcji
- stosowanie kilku metod antykoncepcji na raz
- unikanie współżycia seksualnego w obawie o zajście w ciąże
- paniczny strach przed ciążą i porodem
Jeśli kobieta, która zmaga się z tokofobią zaszła w ciąże, jej lęk objawia się najczęściej poprzez:
- wybór cesarskiego cięcia jako metody porodu, nawet bez wskazań medycznych
- uporczywy dyskomfort psychiczny trwający przez cały okres ciąży
- koszmary senne
- napady paniki, rozdrażnienie, niepokój
- bóle brzucha, głowy
- duszności
Tokofobia może być leczona, w tym celu stosowana jest psychoterapia i sposoby farmakologiczne. Ten drugi sposób leczenia jest przeznaczony dla kobiet, których strach jest tak silny, że uniemożliwia im codzienne prawidłowe funkcjonowanie. W czasie terapii kobieta zapoznawana jest z danymi statystycznymi dotyczącymi powikłań w czasie ciąży i porodu. Oczywiście dane te jasno pokazują, że tego rodzaju powikłania nie zdarzają się często. Pacjentka jest także uświadamiana na temat wielu zalet, które niesie ze sobą poród siłami natury, a jakie wady ma poród poprzez cesarskie cięcie. Wyjaśniane są także wątpliwości kobiety i uzyskuje ona odpowiedź na nurtujące ją pytania.
Zakończenie
Tokofobia potrafi skutecznie zniszczyć plany posiadania rodziny. Kobieta, która zmaga się z nią a jednocześnie jest w ciąży przeżywa bardzo trudne chwile. Ten czas nie jest dla niej w pełni szczęśliwy a dni wypełniają rozmyślania i snucie ponurych scenariuszy porodu naturalnego. Strach ten jest bardzo silny i wymaga terapii oraz pomocy i wsparcia specjalistów.
Najnowsze komentarze