Gdy na świecie pojawia się upragnione i wyczekane dziecko, radość rodziców i bliskich jest bardzo wielka. Mały człowiek potrafi wywrócić życie rodziny do góry nogami, ale jego pojawienie się jest też źródłem szczęścia. Na przyjście dziecka na świat potrzebne są pewne przygotowania. Dotyczą jego pielęgnacji, żywienia, ubioru, odpowiednich zabawek i akcesoriów, które będą pomocne w jego wychowaniu i prawidłowym rozwoju. Niemniej ważną kwestią jest pokój dziecka i jego wystrój. Poza odpowiednim łóżeczkiem i ogólnym wyposażeniem, rodzice stoją przed ważnym wyborem koloru ścian i rodzaju farby, która je pokryje.

Jakie kolory i farby są odpowiednie do pokoju dziecięcego

Dobro dziecka jest dla rodziców najważniejsze. Nie tylko odpowiednie produkty żywieniowe i bezpieczne zabawki a także wyposażenie pokoju dziecka jest w tej kwestii ważne. To jaki kolor ścian wybierzemy do pokoju maleństwa może mieć ogromny wpływ na wiele aspektów jego codziennego życia. Również rodzaj farby ma w tej kwestii istotne znaczenie.

Wybierając kolory, które mają zagościć na ścianach pokoju dziecka, trzeba pamiętać o umiarze. Dziecko styka się z wieloma bodźcami, które są bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Tych bodźców nie może być jednak za dużo. Dlatego postaw na maksymalnie dwa kolory ścian w pokoju dziecięcym. Najlepiej, aby było to kolory spokojne i stonowane. Świetnym wyborem są odcienie szarości, bieli i odcienie kremowe. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla niemowlaków i noworodków. Kiedy dziecko jest już starsze możesz włączyć je w tego typu decyzje. Kilkulatek prawdopodobnie z wielką chęcią i radością wybierze samodzielnie kolor ścian, który widziałby najchętniej w swoim pokoju.

 

Wybierając jasne i spokojne barwy pokoju dziecięcego zyskasz też kilka innych przywilejów. Dzięki temu możesz dobrać pasujące dodatki, które będą kontrastem dla spokojnego koloru. Dodatkowo pokój będzie wydawał się cieplejszy, większy i jaśniejszy.
Wybór rodzaju farby to kolejna bardzo ważna kwestia, w planowaniu wyglądu pokoju dziecięcego. Najlepsza farba do pokoju dziecięcego to taka, która jest zdrowa i bezpieczna. Tego rodzaju farba nie wydziela niezdrowych substancji i zapachów podczas malowania ścian, a także schnięcia. Farba, którą wybierzesz nie powinna być rozcieńczana rozpuszczalnikami a wodą. Przykładem takiej farby jest farba akrylowa. Inne przykłady takich farb, to także farby winylowe, które zawierają polichlorek winylu, oraz farby lateksowe w których składzie znajdziesz kauczuk. Tego rodzaju farby nazywane są farbami emulsyjnymi. Warto je wybierać, ponieważ ich krycie jest na wysokim poziomie, schną szybko a ich rozprowadzenie nie sprawia problemów. Dodatkową zaletą tego rodzaju farb jest to, że jeśli w pomieszczeniu jest zbyt duży poziom wilgoci, ściany absorbują parę wodną i oddają ją na zewnątrz, albo zatrzymują ją i oddają gdy w pomieszczeniu jest odpowiedni poziom wilgotności.

Zakończenie

Kwestia wyboru koloru ścian i rodzaju farby, jest bardzo ważna. Maluch powinien czuć się w swoim pokoju bezpiecznie i swobodnie. W przypadku niemowlaków świetnie sprawdzą się jasne i spokojne kolory, które nie narażą dziecka na zbyt dużą ilość bodźców. Starsze dziecko może z powodzeniem wybrać odpowiedni kolor, który mu się podoba. Poza kolorem warto też wybrać farby, które są bezpieczne dla zdrowia i nie wydzielają szkodliwych substancji i drażniących zapachów podczas malowania i schnięcia. Przykładami takich farb są farby akrylowe, winylowe, lateksowe. Farby emulsyjne to nie tylko bezpieczne rozwiązanie dla dziecka, ale także idealne wyjście dla pomieszczeń, które zagrożone są zbyt dużą ilością wilgoci. Pamiętaj, że organizm dziecka jest bardzo delikatny i dużo bardziej wrażliwy niż organizm dorosłego człowieka. Nie funduj mu więc przykrych doświadczeń w postaci nieprzyjemnego, uciążliwego zapachu farby oraz szkodliwych substancji, które niektóre z nich mogą wydzielać. Dla starszych dzieci warto pokryć kawałek ściany farbą tablicową. Jest to tanie rozwiązanie na dodatkową powierzchnię do zabawy dla dziecka. Taka farba tworzy powierzchnię podobną do tablicy szkolnej, na której twój maluch będzie mógł ukazywać swoje artystyczne talenty za pomocą kredy, bez niszczenia ścian.