Dziecko, które ma możliwość wychowywania się ze zwierzęciem cechuje się większą odwagą, bywa bardziej empatyczne i wrażliwe na potrzeby innych, a także jest odporniejsze na czynniki chorobotwórcze. Dowiedz się, jaki jeszcze pozytywny wpływ na dziecko ma pies i kot, oraz co zrobić, kiedy nie możemy trzymać w domu zwierzaka, ale chcemy zapewnić naszemu maluchowi kontakt z nim.

Pies lub kot zapewnia poczucie bezpieczeństwa

Oswojenie się zwłaszcza z dużym psem, sprawia, że dziecko jest mniej lękliwe. Bardzo często bywa tak, że maluchy, które nigdy nie miały pupila, i którym rodzice zabraniają z jakichś powodów głaskać zwierzęta, są na ogół strachliwe. Neurotyczny rodzic, w tym przypadku zazwyczaj matka, która panicznie boi się psów, przenosi ten lęk na własne dziecko. W późniejszym wieku taka osoba będzie odstawała od reszty, nieufna i bojaźliwa, nie będzie potrafiła wyjść poza własną strefę komfortu i przełamać drzemiących w niej lęków i obaw. Dziecko wychowywane z psem lub kotem, wie, że kot może podrapać, a pies ugryźć, mimo to uczy się, jak postępować ze zwierzakiem, by do takich sytuacji nie dochodziło. Bezradny w obliczu realnego zagrożenia malec, który nie wie, ponieważ nikt mu tego nie pokazał, ani nie nauczył jak postępować ze zwierzętami, reaguje nieadekwatnie do sytuacji, co jeszcze bardziej może rozjuszyć zdenerwowane zwierzę. Pies, który był w domu począwszy od niemowlęctwa dziecka, pomaga oswoić się z lękami i daje poczucie bezpieczeństwa. Przytulenie się do sierści zwierzaka, koi i łagodzi stres.

Mam moc sprawczą – poradzę sobie!

Kiedy dziecko jest starsze, przejmuje obowiązki nad pupilem, przynajmniej częściowo. Już roczny maluch może asystować podczas kąpieli psa i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli dasz roczniakowi szczotkę do czesania zwierzęcia, on nieporadnie, ale chętnie wykona to zadanie. Pamiętaj, aby chwalić przy tym malucha i mówić mu, jak pies dobrze się czuje, kiedy ma czystą i rozczesaną sierść. W ten sposób dajesz do zrozumienia dziecku, że jest on w stanie zaopiekować się drugą żywą istotą i realnie wpłynąć na jej samopoczucie. To rodzi w naszym maluchu poczucie, że ma on moc sprawczą i może być dla innych podporą, a także, że jest on w stanie pomóc komuś innemu. To niezwykle cenna lekcja, która zaowocuje w przyszłości. Twoje dziecko może spotkać się w życiu z osobami, których mottem jest ,, nie umiem”, ,, nie da się”, czy ,, nie uda się”. Twoje dziecko będzie miało natomiast przeświadczenie, że da się zrobić wiele rzeczy, aby poprawić swoją lub innych niekorzystną sytuację.

Czynniki prozdrowotne, które decydują o tym, że pies i kot to najlepsze lekarstwo

Pies, który gania po podwórku, nie omijając błota, kałuży, czy gęstych zarośli, ma na swojej sierści mnóstwo zarazków. Poza tym szczególna flora bakteryjna psa lub kota sprawiają, że dziecko, które ma stały kontakt z pupilem jest po prostu bardziej odporne. Twoje dziecko cały czas styka się z różnymi bakteriami i wirusami, dlatego nabywa naturalnej odporności. Pies oblizuje dziecko nawet po twarzy, co maluchy ogromnie bawi, jest też elementem tworzenia szczególnej więzi pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem. Wobec tego, malec nie jest podatny na choroby w takim stopniu, jak jego trzymani w sterylnych warunkach koledzy. Narażanie się na różne czynniki chorobotwórcze po prostu buduje ochronny płaszcz, który wpływa też na cały organizm dziecka.

Dlaczego umieramy? Jak oswoić dziecko z trudnym tematem śmierci?

Tematem tym interesują się już dwulatki. Śmierć jest nieodłącznym składnikiem każdego istnienia, dlatego nie ma sensu, aby ukrywać przed dzieckiem prawdę. Maluch, prędzej czy później dowie się, że babcia nie pojechała do sanatorium, ani nie leży w szpitalu, tylko po prostu nie żyje. Zatajanie prawdy budzi nieufność w relacjach. Dziecko czuje się oszukane i niedostatecznie poszanowane. Kiedy rodzina ma w domu psa i kota, temat śmierci może być oswojony znacznie wcześniej, niż bywa to w przypadku rodzin, w których zwierząt nie ma. Nawet jeśli Twoje dziecko ma tylko chomika, możesz wytłumaczyć mu, czym jest śmierć i, że chomik tak, jak wszystkie żywe istoty musi odejść. Temat śmierci jest trudny i bolesny, ale nie chroń nadmiernie dziecka przed takim wewnętrznym bólem. Pamiętaj, że będzie ono funkcjonowało w świecie, w którym cierpienie uwidacznia się na każdym niemal kroku, w różnych aspektach życia. Uczyń swoje dziecko na tyle silną osobowością, aby mogło stawić czoła wszystkiemu, co napotka na swej drodze, kiedy Ciebie już nie będzie. Oczywiście, miej też na uwadze to, aby zachować się w sposób delikatny i szanujący uczucia Twojego malca. Nie wolno być ci brutalnym lub gruboskórnym w stosunku do malucha. Osiągniesz wówczas efekt odwrotny od zamierzonego i zamiast uczynić dziecko gotowym na problemy, uczynisz je przerażonym i lękliwym.

Pies i kot – najlepszy przyjaciel Twojego dziecka

Zwłaszcza psy są wiernymi przyjaciółmi, które są tak przywiązane do właścicieli, że nieraz słyszymy o tym, jak pies uratował człowieka z opresji lub dosłownie uratował życie dla swojego pana. Ucz dziecka szacunku do żywych stworzeń, niech wie, że pies i kot odczuwają ból czy głód. Jeśli zrobisz to i pokażesz dziecku, jak należy traktować zwierzę, bądź pewny, że pies odwdzięczy się dziecku ze zdwojoną mocą. Będzie jego najwierniejszym kompanem, posłusznym i gotowym stanąć w jego obronie.

Najlepsze rasy psów

Nie kupuj typowego psa obronnego. Takie rasy mogą być rzeczywiście groźne i nigdy nie wiesz do końca, jaki potencjał drzemie w zwierzaku rasy pit bull czy tym podobnej, uważanej za niebezpieczną rasie. Dlatego wybieraj przyjazne rasy, na przykład dalmatyńczyki, spaniele czy małe rasy piesków, które nie sprawiają kłopotu nawet wtedy, gdy musimy zabrać je na wakacje, czy wówczas gdy mieszkamy w bloku. Kiedy nie możesz trzymać psa, zaprzyjaźnij się z kimś, kto szuka pomocy w opiece nad zwierzakiem, np. podczas choroby lub wyjazdu. Nawet czasowy kontakt malucha ze zwierzęciem, wpływa pozytywnie na jego rozwój! Pamiętaj, że gdy zadbasz o wszystkie powyższe aspekty, to pies może dosłownie Ci pomóc w wychowaniu Twojego dziecka na wrażliwego, odważnego i empatycznego człowieka.