Funkcjonalny i praktyczny wózek dla dziecka, ułatwia codzienne przemieszczenie się i spacery. Na rynku jest całe mnóstwo modeli wyposażonych w dodatkowe akcesoria, takie jak koszyki czy podpinane torby. Na co należy zwrócić uwagę kupując pierwszy wózek dla dziecka i jak wybrać najlepszy model?
Spis treści
Postaw na solidność – stelaż ma znaczenie
Stelaż wózka dziecięcego ma wpływ na jego stabilność, amortyzację i wszelkie kwestie użytkowe. To, czy stelaż jest ciężki, czy lekki zależy przede wszystkim od materiału, z którego został wykonany. Oczywiście lepiej jest, gdy wózek dla niemowlęcia nie jest zbyt ciężki. Wówczas mama może łatwo go podnosić i wnieść na przykład na piętro domu lub znieść samodzielnie po schodach. Najcięższe wózki mają stelaże stalowe. Najlżejsze zaś będą wykonane z aluminium. Wśród stelaży wózkowych wyróżniamy też dwa podstawowe typy: stelaż teleskopowy i stelaż krzyżakowy. Czym charakteryzują się dokładnie?
- Stelaż teleskopowy swoim wyglądem przypomina odwróconą literę ,, Y “. Posiada zazwyczaj amortyzatory sprężynowe, które utrudniają możliwość bujania niemowlęcia w wózku. Jego niewątpliwymi atutami są: składana i regulowana rączka, która dostosowuje się do wzrostu osoby prowadzącej wózek oraz pozwala po złożeniu wózka na większą oszczędność miejsca, co nie jest bez znaczenia na przykład podczas podróży, kiedy musimy taki wózek zmieścić do bagażnika. Kolejną zaletą wózka wyposażonego w stelaż teleskopowy jest łatwość z jaką się składa. Po złożeniu zajmuje mniej miejsca niż stelaż krzyżakowy.
- Stelaż krzyżakowy ma charakterystyczny kształt litery ,, X “. Natomiast rama, do której jest przymocowane są koła ma kształt kwadratu lub prostokąta. W tym wypadku zawieszenie jest miękkie i pozwala na bujanie i kołysanie dziecka, które znajduje się w wózku. Taki wózek, ze stelażem krzyżakowym zajmuje dużo miejsca. Będzie go bardzo ciężko zmieścić do małego bagażnika lub ustawić w niewielkim pomieszczeniu w mieszkaniu. Modele wyposażone w stelaż krzyżakowy są najczęściej stylizowane na retro. Takie designerskie wózki odznaczają się niestety dosyć małą zwrotnością i jeśli mają cięższy stelaż, ich prowadzenie może być kłopotliwe. Doskonale sprawdzą się podczas sześciu pierwszych miesięcy życia dziecka, kiedy podczas spaceru, delikatnie kołysanie pomaga w usypianiu malucha.
Wózek głęboki czy wózek wielofunkcyjny – które rozwiązanie daje najwięcej możliwości?
Wbrew pozorom wcale nie jest tak, że wózek wielofunkcyjny będzie najlepszym wyborem. Dobrej jakości głęboki wózek i dokupiona w późniejszym czasie spacerówka mogą sprawdzić się o wiele lepiej niż niedopracowany wózek wielofunkcyjny. Często przy wózkach wielofunkcyjnych zdarza się, że gondola i nosidełko są dopracowane i komfortowe w użytkowaniu, ale kiedy dziecko przesiada się do spacerówki, okazuje się, że nie spełnia ona potrzeb malucha i jest niewygodna dla mamy lub innej osoby prowadzącej wózek. Przyjrzyjmy się zatem cechom charakterystycznym dla obu tych rodzajów:
- Wózek wielofunkcyjny pozwala oszczędzić na zakupie kolejnych wózków na przestrzeni kolejnych 3-4 lat. Pod warunkiem, że jest on wygodny i dobrej jakości. Spacerówka w wózku wielofunkcyjnym jest duża i może być komfortowa dla malucha. Jeśli jednak zdarza Ci się podróżować komunikacją miejską lub wiesz, że codziennie będziesz musiała pokonywać schody, lepiej zastanów się, czy ciężka i duża spacerówka jest na pewno najlepszym wyborem. Na przechowywanie wszystkich elementów takiego wózka, potrzebne jest wygospodarowanie miejsca w domu.
- Wózek głęboki przeznaczony jest do użytkowania przez pierwsze 6-8 miesięcy życia dziecka. Doskonały na okres jesienny i zimowy. Dzięki zadaszeniu i wysokim ścianom, sprawia, że maluchowi jest ciepło i nawet podczas śnieżycy czy ulewnego deszczu, dziecko nie przemoczy się. Taki głęboki wózek doskonale chroni także od wiatru. Ma zazwyczaj duże koła i solidny stelaż, ale jest dosyć problematyczny w przewożeniu autem. Bardzo dobrym pomysłem jest kupno takiego modelu z drugiej ręki. Nowy głęboki wózek, który nie posłuży dłużej niż osiem miesięcy, to może być spory wydatek. Używany model nie będzie też nadmiernie zniszczony, ponieważ, krótki czas użytkowania sprawia, że takie wózki są zazwyczaj w idealnym stanie.
Pierwszy wózek dla dziecka – jaki wybrać? Na co trzeba zwrócić uwagę?
- Koła to oprócz stelażu jeden z najistotniejszych elementów wózka dla niemowląt. Bardzo dobre na początek będą modele zaopatrzone w duże, pompowane koła, które mają profilowany bieżnik. Takim wózkiem przejedziesz przez głęboki śnieg, błoto czy piach. Doskonałe dla aktywnych rodziców, którzy dużo spacerują z dzieckiem po lesie. Pompowane koła sprawdzą się na wsi lub terenach podmiejskich, gdzie infrastruktura nie jest taka sama jak w mieście. Koła powinny też być zaopatrzone w blokadę. Możesz wówczas bezpiecznie odstawić wózek nie martwiąc się, że popchnięty odjedzie, a dziecko wypadnie. Jeśli jeździsz komunikacją miejską, blokada jest niezbędna.
- Dodatkowe akcesoria. Zwróć uwagę, czy wózek zaopatrzony jest w pojemną i praktyczną torbę na pieluchy i zapasowe ubranka. Czy jest to torba odpinana, którą możesz zabrać na przykład na wizytę do pediatry. Poza tym, wózek powinien być wyposażony w pokrowiec ochronny od deszczu, może posiadać też parasolkę, chroniącą malucha przed ostrym słońcem. W standardzie jest zazwyczaj półka umieszczona pod gondolą, która umożliwia ułożenie tam najpotrzebniejszych rzeczy, zabawek lub drobnych zakupów.
Wybór pierwszego wózka nie jest łatwy. Pamiętaj, że oprócz estetyki liczy się też wygoda, zarówno dziecka, jak i Twoja.
Najnowsze komentarze