Małe dziecko wymaga od swoich opiekunów odpowiedniej pielęgnacji, opieki, wychowania. Rodzice starają się więc zapewnić swojemu maleństwu wszystko, co najlepsze dla jego zdrowia, szczęścia i prawidłowego rozwoju. Jednak w temacie pielęgnacji małego dziecka pojawiło się na przestrzeni lat wiele mitów. Niektóre z nich szkodzą poczuciu bezpieczeństwa dziecka, a także odczuwanego przez nie poziomu komfortu. Jeśli chcesz poznać kilka istotnych faktów i mitów na temat pielęgnacji małego dziecka, przeczytaj niniejszy artykuł.

Fakty i mity na temat pielęgnacji małego dziecka

Pielęgnacja dziecka odgrywa bardzo ważną rolę w jego życiu. Dzięki prawidłowej pielęgnacji mały człowiek rozwija się prawidłowo i jest szczęśliwy. Znajomość kilku ważnych prawd, na temat prawidłowej pielęgnacji małego dziecka pozwoli ci zadbać o nie w odpowiedni sposób.

Oto kilka faktów:

  • Woskowina w uszach dziecka nie musi być usuwana – to bardzo ważny fakt, o którym wielu rodziców nie ma pojęcia. Woskowina jest bardzo ważna i ma zadanie ochronne. Czyszcząc wnętrze ucha dziecka patyczkami możesz je poważnie uszkodzić. Jeśli chcesz oczyścić ucho dziecka zrób to podczas kąpieli, delikatnie przemywając widoczną część ucha. Możesz użyć do tego zwilżonego wacika kosmetycznego, jednak nie czyść ucha wewnątrz.
  • Do pielęgnacji dziecka powinno się stosować specjalne kosmetyki – delikatna skóra dziecka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego w tym celu wybieraj kosmetyki przeznaczone dla dzieci. Na etykietach produktów znajdziesz stosowny napis, który upewni cię, że produkt jest w pełni bezpieczny i odpowiedni dla małego dziecka.
  • Emolienty są potrzebne w pielęgnacji dziecka – szczególnie pomocne są w pielęgnacji skóry dzieci, które mają suchą skórę lub skłonność do alergii. Dzięki emolientom skóra twojego maluszka będzie odpowiednio nawilżona, miękka a jej warstwa ochronna będzie w doskonałym stanie.
  • Włosy dziecka powinny być myte szamponem – jest to niezbędny element pielęgnacji włosów dziecka. Bardzo często rodzice wybierają wygodne płyny do kąpieli, które jednocześnie mogą służyć jako szampon. Nie jest to zbyt odpowiedzialne działanie w kierunku dobrej kondycji włosów dziecka i ich odpowiedniej pielęgnacji. Gdy dziecko jest już w odpowiednim wieku myj jego włosy szamponem specjalnie przeznaczonym dla dzieci.

Poza powyższymi prawdami na temat pielęgnacji małego dziecka, warto także zapoznać się z mitami. Dzięki temu masz szanse uniknąć błędów w pielęgnacji delikatnej skóry twojego maleństwa.

Oto kilka mitów:

  • Skóra niemowlaka powinna być po każdej kąpieli smarowana oliwką – jest to mit, który powtarzają nam nasze babcie, a my w trosce o dobro dziecka go stosujemy. Natura jest dla dziecka najlepsza i najlepiej mu służy. Proces dojrzewania skóry dziecka po zmyciu mazi płodowej jest naturalny, a objawia się łuszczeniem skóry. Oliwka nie pozwoli na prawidłowy przebieg tego procesu, dlatego nie powinna być stosowana po każdej kąpieli niemowlaka. Taką oliwkę wystarczy stosować raz w tygodniu. W innym wypadku możesz doprowadzić do przesuszania się skóry.
  • Dziecko powinno być kąpane codziennie – skóra małego dziecka jest delikatna a zbyt częsta kąpiel może wywoływać reakcje alergiczne. Kąpiel zmywa bakterie i drobnoustroje, które są niezbędne dla ochrony przed patogenami, które są niebezpieczne. Małe dziecko powinno zażywać kąpieli trzy razy w tygodniu. Jeśli podejmuje aktywności, które wymagają kąpieli można ją stosować częściej, ale na pewno nie codziennie.
  • Pojawienie się potówek powinno być konsultowane ze specjalistą – nie ma takiej konieczności. Potówki pojawiają się u dzieci bardzo często, szczególnie u niemowlaków. Jest to przyczyną zbyt ciepłego ubioru dziecka, skóra wówczas nie ma szans na odpowiednie wietrzenie. Potówki można skutecznie zwalczać domowymi, bezpiecznymi sposobami. Nie ma więc konieczności konsultowania ich wystąpienia z dermatologiem.

Zakończenie

Jeśli chcesz, aby pielęgnacja twojego dziecka przebiegała odpowiednio uważaj na szkodliwe mity. Weryfikuj informacje, nawet te, które dostajesz od mamy, babci czy doświadczonej cioci. Mity na temat pielęgnacji dziecka były tworzone przez wiele lat i poprzednie pokolenia niestety wciąż, w dużej mierze w nie wierzą. Opieka nad dzieckiem powinna być racjonalna i podejmowana z głową, dlatego warto kierować się w swoich działaniach poradami i opiniami specjalistów.