Planujesz ciążę lub po prostu z ciekawości chciałabyś wyliczyć swoje dni płodne, a nie do końca wiesz jak się za to zabrać? Aby móc dokładnie wyliczyć czas płodny w swoim cyklu, należy zgłębić nieco wiedzy na ten temat, a przede wszystkim obserwować swój organizm, który daje nam najlepsze sygnały. Z pomocą przyjdzie Ci ten mini poradnik – czyli o owulacji i dniach płodnych słów kilka.

Cykl menstruacyjny kobiety trwa średnio 28 dni i podzielony jest na trzy główne etapy. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia, natomiast na czternasty dzień cyklu przypada owulacja, czyli inaczej jajeczkowanie. Gdy komórka jajowa dojrzeje, wówczas przedostaje się do jajowodu i jest gotowa do zapłodnienia. Należy podkreślić, że wiele kobiet zmaga się z różnymi problemami i odchyleniami takimi jak: zbyt krótkie, zbyt długie, bądź nieregularne cykle. Zdarzają się również przypadki, w których kobieta nie miesiączkuje, choć w ciąży nie jest. Jeżeli borykasz się z którymś z powyższych problemów najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do ginekologa w celu zbadania i wykrycia źródła problemu. Podłoży nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym może być wiele: począwszy od zaburzeń gospodarki hormonalnej, złą dietę, tryb życia, po inne schorzenia i choroby układu rozrodczego. Bez regularnych cyklów wyliczenie dni płodnych jest wręcz niemożliwe, ponieważ mogą one pokrywać się nawet z fazą krwawienia. Gdy jednak cykl jest regularny, możemy go podzielić na następujące fazy:

Faza niepłodności względnej

Jest to pierwszy etap cyklu. Podczas jego trwania komórka jajowa dojrzewa w jajnikach zanim trafi do jajowodu. Co ważne: kobiety, u których cykl trwa dokładnie 28 dni są w tym momencie bezpłodne. Inaczej jest w przypadku kobiet, których cykle trwają nieco krócej, np. 25 dni – wówczas pod koniec tej fazy mogą być one płodne.

Faza płodna

Na ten etap składa się owulacja wraz z dniami okołoowulacyjnymi. Po uwolnieniu komórki jajowej do jajowodu jej żywotność wynosi 24 godziny, po czym wchodzi ona w fazę obumierania. Nie jest to równoznaczne z tym, że kobieta jest płodna przez zaledwie 24 godziny. Plemniki mają zdolność przetrwania w drogach rodnych kobiety od trzech do nawet siedmiu dni, stąd fazę płodności liczy się na siedem dni przed owulacją, a także około trzech bądź czterech dni tuż po niej.

Faza niepłodności bezwzględnej

To ostatni etap cyklu, który trwa około 14 dni. Jego początkiem jest obumarcie niezapłodnionej komórki jajowej, a końcem pierwszy dzień miesiączki. Następnie cykl rozpoczyna się od nowa.

Do wyznaczenia dni płodnych niezwykle pomocne, a wręcz niezbędne staje się wnikliwe obserwowanie swojego organizmu. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

  • na temperaturę ciała, która w dzień owulacji zazwyczaj jest wyższa o 0.5 stopnia Celsjusza,
  • na pozostałe objawy owulacyjne takie jak: bóle w podbrzuszu, wzrost libido, pojawienie się lepkiego bezbarwnego śluzu, często także obrzmiałość piersi,
  • na przebyte infekcje, przyjmowane leki, momenty stresu, zmianę klimatu bądź wzmożony wysiłek fizyczny, które mogą przyczynić się do zmiany długości cyklu miesiączkowego.

Pomocne mogą okazać się również aplikacje takie jak np. Mój Kalendarzyk, który w momencie podania danych (tj. pierwszy dzień cyklu oraz jego długość), wylicza nam dni płodne z zaznaczeniem, w których dniach szansa na zajście w ciążę jest średnia, a w których wysoka. W przypadku nieregularnych cyklów pomocny może okazać się tzw. LH test owulacyjny. Łudząco przypomina test ciążowy, a jego zadaniem jest wykrycie w moczu lutropiny, czyli hormonu, który odpowiedzialny jest za wzrost i dojrzewanie komórek jajowych. W tym przypadku należy zanurzyć pasek w moczu, uprzednio oddając go do czystego pojemnika oraz postępować wg. instrukcji. W sieci istnieje również wiele prostych kalkulatorów do wyliczenia dni płodnych, które potrzebują informacje takie jak: dokładna data pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a także średnia długość cyklu. To świetny sposób na sprawdzenie własnych wyliczeń. Tutaj zasada jest prosta: od najkrótszego cyklu należy odjąć 18 – ten dzień będzie pierwszym dniem płodnym. Aby wyliczyć ostatni dzień płodny należy od najdłuższego cyklu odjąć 11. Jest to reguła, która zawiera margines błędu i nie zawsze okazuje się ona trafna, tak więc warto ją zweryfikować chociażby przez kalkulator. Pamiętajmy, że tylko regularność cykli pozwoli nam na dokładne wyliczenie okresu płodnego, a każda anomalia będzie tę dokładność zaburzać.