Kilkudniowa wyprawa w góry to z pewnością ogromne emocje dla wszystkich jej uczestników. Abyś z pewnością niczego nie zapomniała, przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę rzeczy, które koniecznie muszą znaleźć się w Twoim plecaku na wyprawę.

1. Wygodne buty

Komfortowe buty trekkingowe damskie to absolutna podstawa, jeśli chodzi o górskie wyprawy. Dobrze dobrane obuwie nie tylko sprawi, że zachowasz pełen komfort podczas kilkudniowego marszu, ale również zapewnią maksymalne bezpieczeństwo w potencjalnie niebezpiecznych górskich warunkach. Upewnij się, że Twoje buty trekkingowe damskie mają odpowiedni rozmiar – źle dobrane mogą obcierać lub powodować konieczność przytrzymywania stopy w miejscu poprzez dociskanie palców do wkładki.

2. Strój na każdą pogodę

Pogoda w górach bywa naprawdę zmienna, dlatego nie zapomnij o zabraniu ze sobą ubrań na każdą pogodę. Nawet jeśli w momencie, kiedy opuszczasz bazę świeci piękne słońce – to nie znaczy, że za dwie godziny nie będzie lał rzęsisty deszcz i odwrotnie: kiepska pogoda nie oznacza, że nie najlepsze warunki potrwają przez cały dzień. Najlepiej, byś dla pewności ubrała się na cebulkę: w ten sposób ani nie zmarzniesz, ani się nie przegrzejesz podczas wyprawy.

3. Wysokokaloryczne przekąski

Pamiętaj, że wyprawa w góry jest bardzo wymagająca dla organizmu. Choć z pewnością spędzisz czas bardzo przyjemnie, Twoje ciało dostaje niezłe baty, w związku z czym musisz zadbać o odpowiednią kaloryczność posiłków, a także dostarczanie ich w regularnych odstępach.

Na trasie nie zawsze jest jednak możliwość, by usiąść i zjeść obiad, dlatego zabierz ze sobą trochę przekąsek, które zapewnią Ci szybki przypływ energii. Batoniki proteinowe, orzechy czy czekolada to Twoje absolutne must have, jeśli chodzi o pakowanie się na górską wyprawę. Nie zapomnij także o zapasie wody pitnej, a najlepiej bidonie z filtrem, który możesz napełnić w schronisku – w ten sposób odciążysz swój plecak i jednocześnie zadbasz o optymalne nawodnienie.

4. Gotówka

Nawet jeśli jesteś osobą, która zdecydowanie woli płatność kartą lub smartfonem, weź pod uwagę, że w górach nie wszędzie jest zasięg. Dlatego też lepiej jest zabrać ze sobą pewien zapas gotówki, który pozwoli zakupić posiłek czy uzupełnić wysokokaloryczne przekąski w schronisku na trasie. Nie bierz jednak zbyt wiele pieniędzy – w końcu możesz je przypadkiem zgubić, a i kradzieże niestety się zdarzają. Postaraj się oszacować ilość środków do zabrania po długości wyjazdu oraz tym, ile zapasów zabierasz ze sobą.

5. Ładowarka

Nawet jeśli chcesz jak najbardziej połączyć się z naturą, nie możesz zapominać także o łączności ze światem zewnętrznym. Naładowany smartfon może pomóc Ci wezwać pomoc albo po prostu skontaktować się z bliskimi, którzy mogliby odczuwać uzasadniony niepokój, gdybyś zniknęła na kilka dni i w ogóle się z nimi nie kontaktowała.

Powyższe wyliczenie wskazuje jedynie najistotniejsze przedmioty, które musisz zabrać ze sobą. Nie oznacza to oczywiście, że nie możesz umieścić w plecaku innych, ważnych dla Ciebie przedmiotów!