Twoje dziecko jest niejadkiem?

Z dziećmi dzieje się dziwna rzecz – nawet w przypadku tych, które „jedzą jak należy” – po ukończeniu drugiego roku życia. Dzieci, które kiedyś lubiły jeść wiele potraw, nagle odmawiają ich i nie chcą jeść. Co więcej, odmawiają także próbowania nowych potraw.

Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie dzieci w tradycyjnych kulturach przestają być karmione piersią. Chociaż społeczeństwa różnią się znacznie pod względem dokładnego terminu odstawiania od piersi, większość odkłada go po upływie 24 miesięcy.

Czy „faza niejadka” pełni swojego rodzaju funkcję ochronną, która odstrasza coraz starsze dzieci od smakowania potencjalnie niebezpiecznej żywności?

Może. Ale w świecie supermarketów większość dzieci prawdopodobnie nie zatruje się jedząc toksyczne liście lub jagody, bo takich w sprzedaży po prostu nie ma.
Tak więc, w czym leży problem?
Zdaje się, że większym problemem jest… dobrze zbilansowana dieta.

Oto kilka opartych na badaniach wskazówek, jak radzić sobie z niejadkiem.

1. Nie próbuj zmuszać do jedzenia Twojego niejadka, kiedy nie jest głodny … ale też nie pozwalaj mu głodować

Może się to wydawać takie oczywiste, ale nie jest łatwo znaleźć odpowiedni moment, w którym dziecko jest naprawdę głodne. Apetyt dziecka może zmieniać się z tygodnia na tydzień, w zależności od czasu jego tempa rozwoju. I chociaż chcesz uniknąć karmienia dziecka, gdy nie jest głodne, nie chcesz też zmuszać go do zbyt długiego czekania między posiłkami. Kiedy poziom cukru we krwi Twojego dziecka spada, może zacząć czuć się źle lub mieć mdłości – i być mniej zainteresowany jedzeniem.

Generalnie, wydaje się, że nie ma żadnych dowodów na to, że przymuszanie do jedzenia działa, aw rzeczywistości większość badań poświęconych temu tematowi sugeruje, że podejście z ciężką ręką przyniesie odwrotny skutek.

2. Zrozum podstawy preferencji smakowych i neofobii żywieniowej

Próbując nakłonić niejadka do spróbowania nowych potraw, pamiętaj, że jego postrzeganie smaku może różnić się od twojego. To, co smakuje tobie, nie musi wydawać się smaczne jemu. Pamiętaj, by powstrzymać się od przymusu wmuszania jedzenia w dziecko, któremu dana potrawa najwyraźniej nie smakuje.

3. Połącz nowe potrawy z jego ulubionymi

Jeśli Twój niejadek jest neofobiczny lub odporny na smakowanie nowych potraw, możesz spróbować oszukać jego podniebienie, łącząc nowe potrawy ze smakami, które uwielbia.

Naukowcy przetestowali ten pomysł, prezentując dzieciom do wyboru dwa rodzaje chipów – jeden znany, drugi nowy. Ponadto niektórym dzieciom zaproponowano znajomy dip z chipsami. Innym zaproponowano nieznany dip. Dzieci, które miały dostęp do znajomego dipu, częściej próbowały spróbować nowych chipsów.

Podobnie badania pokazują, że dzieci są bardziej skłonne do zaakceptowania nowego pożywienia – nawet gorzkiego lub kwaśnego – jeśli ich pierwsza opcja jest połączona ze słodkim smakiem.

W jednym eksperymencie małe dzieci straciły niechęć do gorzkiego soku grejpfrutowego, kiedy został połączony z dodatkowym cukrem.

W innym eksperymencie naukowcy wielokrotnie podawali dzieciom słodzone warzywa, a następnie poprosili dzieci o spróbowanie i ocenę warzyw w ich naturalnym, niesłodzonym stanie. Dzieci zgłosiły zwiększoną ochotę do niesłodzonych wersji warzyw.

Jest to sposób i sugestia, jak nakłonić niejadka do jedzenia większej ilości zielonych warzyw: po prostu podawaj warzywa na parze z ulubioną przyprawą Twojego dziecka.

4. Przedstaw swojemu dziecku pozytywne wzorce do naśladowania

W całym królestwie zwierząt sygnały społeczne mają ogromne znaczenie: młode osobniki z większym prawdopodobieństwem jedzą pokarm, jeśli zobaczą, że je inny osobnik, którym się wzorują.

Zwierzęta nie będące ludźmi nie są wyjątkiem od reguły.

W jednym z badań eksperymentalnych rodzice, którzy zwiększyli spożycie owoców i warzyw, mieli większe szanse powodzenia w zwiększeniu spożycia przez dzieci.

Inne badanie wykazało, że dzieci były bardziej skłonne do zaakceptowania nowej żywności, jeśli zobaczyły ją jedzącą osobę dorosłą. A w ostatnich eksperymentach przeprowadzonych na amerykańskich przedszkolakach dzieci częściej preferowały jedzenie, które jedzą inne dzieci. Mniejszy wpływ miały modele do naśladowania dla dorosłych. Magia wpływu rówieśników została również udokumentowana w przypadku starszych dzieci w wieku szkolnym.

Wygląda więc na to, że możesz pomóc swojemu niejadkowi, przedstawiając mu pozytywne wzorce do naśladowania.

5. Nie naciskaj na swoje dziecko, żeby jadło.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie mniej lubią jedzenie, jeśli są zmuszeni je jeść.

Na przykład, jedno badanie obserwacyjne wykazało, że dzieci, które były pod większą presją jedzenia, faktycznie spożywały mniej owoców i warzyw, a więcej niezdrowych przekąsek.

Inne badanie wykazało, że studenci, którzy pamiętali, że byli pod presją w dzieciństwie, nadal nie lubili potraw, do których jedzenia zmuszali ich rodzice. Biorąc pod uwagę możliwość wyboru, obecnie unikaliby tych produktów.

Co więcej, nawet jeśli wydaje się, że presja działa, prawdopodobne jest, że w grę wchodzą inne czynniki. Na przykład w jednym badaniu stwierdzono pozytywną korelację między taktyką presji rodzicielskiej a zwiększonym spożyciem owoców i warzyw u dzieci. Ale rodzice pod presją w tym badaniu również okazali się lepszymi wzorami do naśladowania, jedząc więcej owoców i warzyw sami. Ponadto ich dzieci były bardziej neofobiczne w kwestii jedzenia. Kiedy naukowcy kontrolowali przyjmowanie przez rodziców i neofobię dzieci, związek między presją rodzicielską a spożyciem dzieci zniknął.