Kiedy pojawia się dziecko

Gdy na świat przychodzi mały człowiek, życie w każdym aspekcie staje na głowie. Wszystko odwraca się o 180 stopni i tak naprawdę nigdy już nie wróci do momentu, jakim było przed narodzinami dziecka. Dla każdej pary, dla każdej matki, jest to bezprecedensowe wydarzenie. Często słyszy się jak niedługo przed porodem, przyjaciele mówią ” wyśpij się póki możesz”. Może się to na początku wydawać śmiesznie, ale kto ma dzieci ten wie. Nie ma w tym grama przesady. Jak to jest z odpoczynkiem? Młodzi rodzice, nie bardzo mogą sobie pozwolić na wiele. Nie chodzi tu nawet o wyjazdy czy wyjścia do przyjaciół. Tu chodzi nawet o chwilę spędzona przed telewizorem, bo nie raz to jedynie w ten sposób jest się w stanie odetchnąć po dniu opieki nad nowo narodzonym maleństwem.

Czy telewizor to dobra sprawa?

Niestety obecność telewizora w obecności dziecka, to zły pomysł. Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale promieniowanie, jakie wywołuje telewizor, może bardzo niekorzystnie wpływać na rozwój dziecka i jego psychikę. Mały człowiek, w okresie tuż po narodzinach, potrzebuje dużo snu. Najlepiej jeśli jest to niczym nie zaburzony sen. Wręcz obowiązkiem rodziców jest, aby tak właśnie było. Dlatego aby zapewnić dziecku prawidłowy sen, nie można narażać go niepotrzebnie na zbędny stres.

Wielu rodziców niestety, nie do końca zdaje sobie sprawę, jaka krzywdę w ten sposób wyrządzają dziecku. Sprawa jasna jest, że rodzicom należy się odpoczynek, a jednym ze sposobów jest właśnie oglądanie telewizji, lecz aby wszyscy byli z tego faktu zadowoleni, należy poczynić pewne kroki.

Jednym z najważniejszych jest przede wszystkim to, aby dziecko śpiąc, nie przebywało w tym samym pomieszczeniu, w którym jest włączony telewizor. Po pierwsze, jasność spowodowana wysyła iem przez odbiornik światła niebieskiego a także jego głos, jest dla małego człowieczka uciążliwe. Wiadomo nie od dziś, jak uregulowanego trybu życia potrzebuje małe dziecko. Narażając go na ciągłe kontakty z urządzeniami RTV, dziecko staje się nadpobudliwe, nerwowe i niespokojne. Ciężej wtedy uspokoić malucha i nie zawsze wiadomo o co właściwie dziecku chodzi.

Spokój przede wszystkim

Jak już wspomniano, cisza i spokój jest niezbędnym czynnikiem prawidłowego rozwoju małego umysłu. Dziecko, jako świeżo narodzony człowiek, szybko i chłonne pobiera bodźce że świat. Reaguje na wszystkie nieznane sobie czynniki w sposób nerwowy. Niektórzy twierdzą, że sen dziecka w obecności telewizora tylko to dziecko hartuje i w przyszłości nie będzie ono miało żadnych problemów z zasypianiem np. w obecności ludzi czy w hałasie telewizora. Nie do końca jest to prawda. Pewnie są jakieś plusy takiego rozumowania, ale jednak zdecydowana większość rodziców temu zaprzeczy i jednak postanowi dać dziecko na tyle Cichy kącik, aby spokojnie mogło sobie spać.

Żyjemy w czasach, gdy technologia poszła zdecydowanie do przodu. Wiąże się to w większości z posiadaniem w gospodarstwie domowym wielu urządzeń i sprzętów elektronicznych. Udowodnione jest że każde z nich w pewnym stopniu wpływa na naszą psychikę bądź powoduje wszelkiego rodzaju zmęczenie. Cywilizacja sama w sobie powoduje że człowiek chcąc nie chcąc narażony jest na wszelakie niebezpieczeństwa związane z ich użytkowaniem. To co dla dorosłego człowieka jest rzeczą zupełnie normalna, dla małego organizmu może być niezwykle męczące.

Każdy rodzic marzy, aby jego pociecha była ciągłe uśmiechnięta, żeby nie miało powodów do płaczu. Oczywiście jeśli jest ono głodne, bądź ma coś w pieluszce, jasne jest że będzie płakać. Jednakże tego nie możemy uniknąć. Możemy za to ograniczyć dziecku kontakt z telewizorem. Możemy być pewni, że działając w ten sposób, dziecko zyskuje spokój a jak już wspomniano, to bardzo ważny aspekt jego rozwoju. Opinii może być wiele. Osobom, które nie posiadają dzieci, może się to wydać dziwne, ale tym którzy dzieci posiadają, nie trzeba tego tłumaczyć.

W przyszłości bowiem może się okazać że dziecko mające spokój i nie zmuszane do “oglądania” telewizji jest o wiele spokojniejsze i łatwiej jest mu się skoncentrować na danej czynności. Inaczej ma się sprawa z dziećmi, od najmłodszych lat narażonymi na działanie tv. Są one w późniejszych latach nadpobudliwe, mają utrudniona koncentrację oraz trudniej im się skupić na najprostszych czynnościach. Pamiętajmy jednak, że to nie nasz odpoczynek, a zdrowie naszych dzieci, jest czynnikiem najważniejszym. To do rodziców należy obowiązek ukształtowania małego człowieka. On sam zacznie i sobie decydować, kiedy już będzie tego świadomy.