Ciąża u kobiety oraz wszelkie dolegliwości dokuczające jej w tym czasie są jedną z najbardziej naturalnych rzeczy na świecie. Mdłości, bóle głowy czy ospałość u takiej osoby nikogo nie dziwią. Sprawia zaczyna jednak wyglądać zaskakująco, gdy te same objawy zauważane są u partnerów kobiet ciężarnych. Może być to oznaka tzw. syndromu kuwady.
Spis treści
Co to jest syndrom kuwady?
Co właściwie kryje się pod tajemniczą nazwą syndrom kuwady? Zwany również zespołem couvade lub ciążą współczulną, jest fenomenem występowania u niektórych mężczyzn objawów ciążowych, których doświadczają ich partnerki. Zjawisko to nie zostało jeszcze do końca zbadane, jest przedmiotem ciągłych rozważań i przypuszczeń. Zauważono natomiast, że pojawia się ono najczęściej w oczekiwaniu na pierwsze dziecko. Znaczenie może mieć również związek emocjonalny między partnerami – im jest on silniejszy, tym większe szanse, że mężczyzna będzie współodczuwał ciążę kobiety.
Jakie są źródła kuwady?
Nazwa kuwada pochodzi od francuskiego słowa couver, które oznacza „wysiadywać”, „troszczyć się”. Według źródeł historycznych po raz pierwszy użyto tego określenia w 1865 roku na opisanie zachowań mężczyzn w rdzennych plemionach Azji i obu Ameryk. Obserwowali oni swoje kobiety w trakcie ciąży oraz porodu i naśladowali je. Miało to funkcję magiczną, symbolizowało przejęcie od kobiet części ich bólu oraz współobecność podczas przyjścia na świat nowego życia.
Syndrom kuwady jest obiektem badań naukowców, zarówno w dziedzinie antropologicznej, jak i medycznej, a także psychologicznej. Podejrzewa się, że występowanie syndromu może być związane z zaburzeniami hormonalnymi u mężczyzn na podłożu fizjologicznym lub nawet z podświadomą zazdrością o noszenie pod sercem potomka.
Jakie są objawy syndromu kuwady?
Naukowcy nie stwierdzili do tej pory żadnych ograniczeń, które wyznaczałyby ramy objawów mogących pojawić się u mężczyzn z tym syndromem. Mogą oni odczuwać to samo, co ich ciężarne partnerki. Kwestia ta jest bardzo indywidualna, u każdego mężczyzny może przebiegać nieco inaczej. Jedni mogą przechodzić przez wszystkie dolegliwości dręczące partnerkę, inni tylko przez część z nich. Najbardziej charakterystyczne objawy to nudności, wymioty, zmęczenie, huśtawka nastrojów, senność, bezsenność, kulinarne zachcianki, wzrost lub utrata masy ciała, ból kręgosłupa, ból brzucha, omdlenia. Mogą również występować wzdęcia, problemy jelitowe, zaparcia, kolki, problemy dermatologiczne, bóle zębów, skurcze mięśni, a także ogólne osłabienie organizmu. Nie da się przewidzieć, które z nich „dopadną” poszczególnego mężczyznę. Objawy te najczęściej pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży.
Jak leczyć syndrom kuwady?
Nie istnieje leczenie przeznaczone dla osób z syndromem kuwady. Co więcej, zespół ten nie jest uznawany przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób ICD-10 za jednostkę chorobową. Można jednak spróbować załagodzić działanie tych dokuczliwości. W żadnym wypadku nie jest konieczne, aby partnerka odsuwała się od partnera na czas trwania ciąży. Wręcz przeciwnie – powinien on uczestniczyć we wszelkich aktywnościach ciążowych, w jakich bierze udział kobieta np. wizyta u ginekologa, badania USG czy szkoła rodzenia.
Czy dolegliwość ta jest groźna dla zdrowia?
Badania wskazują, że syndrom kuwady dotyka od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent populacji męskiej współodczuwającej ciążę partnerki. Kobiety od pokoleń dają sobie radę z nieprzyjemnymi bolączkami, zatem mężczyźni również są w stanie sobie z nimi poradzić. Nie należy się tym więc zbytnio przejmować. Jeśli natomiast dolegliwości zaczynają wpływać na codzienne funkcjonowanie oraz ogólne samopoczucie, zalecane jest udanie się do psychologa, który nawet w ciągu jednego spotkania może pomóc określić i rozwiązać problem, jeśli taki występuje na płaszczyźnie psychologicznej. Objawy zespołu kuwady ustępują zaraz po porodzie, nie powinno to więc spędzać snu z powiek przyszłym rodzicom.
Najnowsze komentarze