Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety. To bardzo emocjonujący okres, który przygotowuje kobietę do pozostania mamą. Przez ten okres dziewięciu miesięcy powoli obserwujemy wszystkie zmiany jakie zachodzą w nas zarówno te fizyczne jak również psychiczne ( emocjonalne). Z każdym upływającym tygodniem odczuwa ona jak w jej łonie rozwija się dziecko, jak rośnie, porusza się. Te chwile i odczucie zapadają już na zawsze w pamięci.

Czy ciąża to tylko same przyjemności?

Pomimo iż cały okres ciąży jest dla kobiety wspaniałym okresem, który przygotowuje ją na narodziny ukochanego potomstwa to nie zawsze wszystko w tym czasie jest jak w bajce. Na początku bajki pt. ,, ciążą” najczęściej pojawiają się mdłości, które u większości kobiet z biegiem czasu ustępują. Może zdarzyć się jednak, że niektórym Panią towarzyszą bardzo długo, nawet przez całą ciążę. Kolejną bardzo nieprzyjemną dolegliwością jaka spotyka przyszłe mamy są opuchnięcia ( zwłaszcza kończyn dolnych). Najczęściej pojawiają się w ostatnim trymetrze ciąży, sprzyjają temu dodatkowe kilogramy oraz upały.

Mdłości – co to takiego ?

Mdłości ( nudności) to bardzo nieprzyjemne uczucie, które wywołuje potrzebę zwrócenia treści żołądkowych ( zwymiotowania). Jest to główna przyczyna naszego złego samopoczucia. Kiedy odczuwamy mdłości to najczęściej towarzyszą im także: bladość skóry, potliwość, wzrost tętna, wzmożona praca ślinianek, nieprzyjemny posmak w ustach. Wszystko to sprawia, że mdłości nikomu nie kojarzą się dobrze. Mdłości w okresie ciąży to bardzo popularne zjawisko. Najczęściej występują w pierwszym i drugim miesiącu, a dokładnie między 4 a 9 tygodniem ciąży. Najbardziej dokuczliwe i intensywne są właśnie około 9 tygodnia. Po tym okresie zazwyczaj zanikają, jednak może zdarzyć się ( bardzo rzadko ) , że pozostaną z kobietą na dłużej.

Co powoduje poranne nudności?

Jak dotąd nie stwierdzono co tak naprawdę wywołuje uczucie mdłości podczas ciąży. Jednak najprawdopodobniej wpływ na nie mają hormony ciążowe (hCG) oraz estrogen , a dokładnie ich podwyższenie. Nie u każdej przyszłej mamy pojawiają się mdłości ( to nie powód do niepokoju), to że kobieta ich nie odczuwa nie oznacza nic złego. Po prostu organizm lepiej radzi sobie ze wzrostem hormonów, a żołądek nie jest aż tak bardzo wrażliwy jak u kobiet u których nudności się pojawiły.

Jak radzić sobie z mdłościami podczas ciąży?

Jeden z najczęściej występujących objawów ciąży – mdłości bywa bardzo dokuczliwy. Jak sobie z nim radzić? Otóż nie ma jednej złotej rady jak skutecznie pozbyć się mdłości. Każdy kobieta ma inny organizm. Jednak istnieje kilka dobrych rad ja je zminimalizować lub uniknąć. Oto kilka z nich:

  1. Jeżeli odczuwasz mdłości zaraz po wstaniu z łózka to nie wstawaj zaraz po przebudzeniu. Po obudzeniu pole sobie chwilę, zjedz krakersa lub kromkę chleba ( wcześniej połóż obok łóżka, aby nie musieć po to wstawać). Chwilę po zjedzeniu powoli spróbuj wstać z łózka.
  2. Jedz regularnie. Staraj się jeść mniejsze ilości, ale systematycznie. Postaraj się, aby przerwa pomiędzy posiłkami nie była dłuższa niż dwie godziny. Wybieraj produkty lekkostrawne, ale pełnowartościowe. Unikaj ostrych przypraw oraz tłustych potraw, które mogą być przyczyną zgagi oraz nudności. Zwykłą czarna herbatę zastąp miętową lub imbirową – pomagają zmniejszyć odczucie nudności oraz wpływają na lepsze trawienie pokarmów.
  3. Czynniki drażniące także są bardzo częstą przyczyną mdłości. W ciąży takim czynnikiem najczęściej jest zapach. U większości kobiet w ciąży to właśnie drażniąca woń powoduje uczucie mdłości.
  4. Spożycie dużej ilości wody także pomaga w walce z nudnościami. Im więcej nasz organizm jest nawodniony tym możliwość wystąpienia mdłości mniejsza.
  5. Zioła to jeden z najczęściej stosowanych preparatów na mdłości. Różne preparaty w kapsułkach lub herbatki można zakupić w dobrym sklepie zielarskim lub aptece. Ponadto imbir także wykazuje skuteczne działanie w walce z mdłościami. Najlepiej sprawdza się taki naturalny ( nieprzetworzony) jako dodatek do herbaty lub potraw.