Jak zrobić makramę ze sznurka, to dobre pytanie dla każdej mamy. Tą techniką można zrobić wiele ozdób do pokoju dziecięcego. Jak zacząć swoją przygodę z rękodziełem?

Sznurek pleciony w dzieła sztuki

Makrama to termin wywodzący się z języka arabskiego, oznaczający “wiązaną ozdobę”. To sztuka wyplatania ze sznurków pięknych ozdób bez użycia drutów, szydełka czy igieł. Największą zaletą tego hobby jest fakt, że do wykonania makramy potrzebujesz jedynie własnych rąk i sznurka. Nie jest to więc kosztowna pasja, a swoich sił może spróbować każdy. Już po opanowaniu dwóch, trzech splotów można stworzyć niezwykłe dekoracje.

Makrama – krok po kroku

W sieci bez problemu znajdziemy grubsze sznurki do makramy, o średnicy od 3 do 5 mm. Możesz jednak zacząć od zwykłego bawełnianego sznurka. Pamiętaj, że aby stworzyć taką ozdobę w stylu boho potrzeba minimum 4-krotnie dłuższych od planowanej ozdoby sznurków. Górne końcówki sznurka można przywiązać do drewnianej listwy, gałązki lub oczyszczonych korzeni. Zwisające sznurki można następnie zaplatać, stosując na początek najłatwiejszy węzeł prosty lub węzeł żebrowy. Pamiętaj, by środkowe sznurki zawsze szły górą. Wszystkie ze sznurków oplatających powinny iść dołem, a później górą. Dokładne poradniki, z wizualną instrukcją krok po kroku, bez problemu znajdziesz w sieci.

Co stworzy kawałek sznurka?

Sznurek skręcany w dowolne kształty pozwala stworzyć popularny od wielu miesięcy łapacz snów i gobeliny do powieszenia na ścianie. Imponujące wrażenie zrobi wiszący kwietnik, który będzie stanowić oryginalną ozdobę balkonu lub tarasu. Z prostej makramy można również zrealizować bardziej złożone projekty, jak torby, hamaki czy pokrowce. Do zawieszenia sznurka możesz użyć już istniejących listw lub belek. Pamiętaj, by do środkowego sznurka dołączyć najmocniejszy doczep. Sznurki środkowe muszą być odpowiednio silne także przy wiszących półkach czy kołyskach. Zanim jednak dojdziesz do tego etapu wypróbuj napierw węzeł płaski na najprostszych makramach.

Odmień pokój dziecięcy

Dzięki makramowym małym dziełom sztuki możesz zupełnie odmienić pokój swojego maluszka. Makramy ścienne stworzą przytulny nastrój, dodatkowym atutem będzie to, że możesz je zrobić w dowolnym kolorze. Bawełniane sznurki to hipoalergiczny materiał, który Twój maluszek może bezpiecznie brać do rączek. Taka ozdoba ścienna nie powtórzy się w żadnym innym domu. Dlatego, gdy już wiesz jak zrobić makramę ze sznurka, możesz zabrać się do dzieła! Może to właśnie arabskie rękodzieło stanie się Twoją pasją?