Największym życzeniem każdego rodzica jest to, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. O ile nie zawsze człowiek ma wpływ na rozwój wielu chorób, o tyle może znacznie przyczynić się do leczenia czy wskazanej terapii w razie jakichkolwiek problemów. O tym aspekcie warto pomyśleć jeszcze przed narodzinami wymarzonej pociechy. Zaplanowanie oraz wykonywanie badań prenatalnych, ja również podjęcie decyzji o pobraniu i przechowaniu krwi pępowinowej może uratować życie niejednego dziecka. Czym są komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Kiedy należy podjąć decyzję o ich przechowywaniu? W jaki sposób i kiedy zostają one pobrane? W czym mogą pomóc?
Spis treści
Komórki macierzyste – czym są
Pewnie wiele osób słyszało o krwi pępowinowej. Tak samo, znaczna część wie, że pozyskuje się ją podczas porodu. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z jej wartości i użyteczności – a ta jest ogromna. Zacznijmy wiec od początku.
Decyzję o pozostawieniu krwi pępowinowej należy podjąć jeszcze przed narodzeniem dzidziusia. Znaleźć odpowiedni bank krwi pępowinowej i podpisać odpowiednią umowę. Dopiero wtedy możemy przy rozwiązaniu pobrać taką krew. W tedy i tylko wtedy. Jest to jedyna szansa na zachowanie komórek macierzystych. Tak uzyskana krew przechowywana jest w odpowiedniej temperaturze i dostosowanym do jej potrzeb otoczeniu.
Komórki macierzyste
W krwi pępowinowej znajdują się komórki pierwotne człowieka, które mają zdolność szybkiego namnażania się, jak również dopasowania do otoczenia. To znaczy, że dostosowują się do swoistego typu innych komórek potomnych. To właśnie są komórki macierzyste. Ale dlaczego akurat pobiera je się zaraz po urodzeniu?
Otóż, takie komórki mają większe zdolności, możliwości i dużo lepsze działanie niż te pobrane od dorosłego człowieka. Są w prosty sposób ujmując „czyste, niezakodowane” co jest bardzo korzystną cechą podczas przekształcania się.
W jaki sposób pobiera się takie komórki?
Jak już zostało wspomniane, komórki najlepiej pobrać podczas aktu narodzin dziecka. Lekarz powinien odsączyć krew z rurki pępowinowej oraz części łożyska, które usuwane jest z ciała matki. Specjalista nakłuwając naczynie żylne pępowiny pobiera odpowiednią ilość krwi do odpowiedniego pojemnika, w którym będzie ona przechowywana. Tak zabezpieczony materiał należy dostarczyć do wcześniej wybranego banku krwi pępowinowej, gdzie będzie bezpiecznie przetrzymywana.
Wykonanie tej czynności jest całkowicie bezpieczne. Warto dlatego zadbać o ten zabieg, gdyż w przyszłości może on wpłynąć na odzyskanie zdrowia lub uratowanie życia dziecka.
Zastosowanie komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej
Chociaż spora cześć osób słyszała o bankowaniu krwi pępowinowej to nie posiada dostatecznej wiedzy na temat jej właściwości i użyteczności. A jest to bardzo ważne. Nie bez powodu jest to ostatnio bardzo rozpowszechniony temat. Dlaczego?
Jakie zastosowanie posiadają komórki macierzyste? W czym mogą pomóc?
Komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej w przyszłości mogą uratować życie dziecka. Ponieważ mają zdolność do przekształcania się i szybkiego namnażania, mogą zastąpić potomne komórki i przejąć ich rolę. Tego rodzaju zabieg jest bardziej efektywny i skuteczny niż pobranie komórek ze szpiku dawcy. Istnieje całkowita zgodność genetyczna, jak również możliwość szybkiej reakcji. Nie trzeba poszukiwać i czekać na bliźniaka genetycznego.
Komórki te pomagają w szczególności w przypadkach takich jak:
- leczenie białaczki u dzieci,
- poprawa jakości krwi,
- leczenie ostrej anemii,
- zespół mielodysplatyczny, niedokrwistość,
- chłoniak, ziarnica,
- choroby fagocytów,
- osteoporoza, hipoplazja,
- wrodzona małopłytkowość,
- choroby nowotworowe: rak piersi, nerek, mięsak,
- dziedziczne zaburzenia układu odpornościowego,
- odbudowa tkanek np. skóry
- i wiele innych.
Zachowana krew pępowinową można wykorzystać zarówno do leczenie dziecka od którego została ona pobrana, jak również innych osób, w tym osób spokrewnionych lub bliźniaków genetycznych. Tak więc posiada ona wielorakie zastosowanie. Bankowanie tego rodzaju komórek macierzystych jest więc skuteczna alternatywą pomocy własnej rodzinie lub innym ludziom.
Jak przechowywać komórki macierzyste z krwi pępowinowej? Ile one mogą przetrwać?[/i]
Bankowanie krwi pępowinowej
Krew pępowinową i zawarte w niej komórki macierzyste przechowuje się w odpowiednio przystosowanych pojemnikach w bardzo niskiej temperaturze. Specjalistyczne lodówki osiągają ponad – 150 stopni Celsjusza. Takie właśnie otoczenie pozwala zachować niezniszczona strukturę komórki.
Jak długo można przechowywać taką krew?
Przechowywanie w prawidłowy sposób komórek macierzystych może odbywać się przez wiele lat. Na podstawie wieloletnich i dociekliwych badań laboratoryjnych ustalone, że komórki które są bankowane kilka lub kilkanaście lat posiadają takie same właściwości i nadal pełnią tę samą rolę. Dowiedziono, że po 24 latach nie tracą swojej mocy i zdolności krwiotwórczych.
Najnowsze komentarze