Kącik dla niemowlak w pokoju, gdzie śpią rodzice to dobre rozwiązanie. Nocne karmienie i potrzeba ciągłej niemalże uwagi skierowanej na malucha, sprawiają, że wygodnie jest wygospodarować odrobinę wolnego miejsca w sypialni z przeznaczeniem dla malucha. Dowiedz się, jak zaaranżować sypialnię i jak urządzić kącik dla nowonarodzonego dziecka.

Przygotuj niezbędne akcesoria

 1. Kupując łóżeczko niemowlęce, zwróć uwagę na to, czy ma ono kółka. Kiedy planujesz częste zmiany w aranżacji sypialni, takie kółka ułatwiają przesuwanie łóżeczka w dowolny sposób. Łóżeczka dla starszych nieco dzieci, znajdziesz na pewno w jednym z moich ulubionych e-sklepów www.edinos.pl. Zapraszam!
 2. Możesz dokupić także praktyczny baldachim. Dzięki niemu dziecko nie będzie się wybudzało, gdy zapalisz lampkę nocną lub lampę sufitową.
 3. Jeśli już jesteśmy w temacie oświetlenia, nie zapomnij o kilku rozproszonych źródłach światła. Jedna lampka nocna powinna znajdować w pobliżu przewijaka. Możesz z powodzeniem ustawić także w tym miejscu lampę podłogową. Niezbędne będą też lampki nocne ustawione przy łóżku rodziców malucha. Możesz postawić na modele montowane do ściany, tak aby oświetlały wezgłowie łóżka. Dzięki temu oszczędzisz trochę miejsca. Musimy pomyśleć też o oświetleniu głównym. Dobrym rozwiązaniem może być dodatkowa opcja regulacji mocy żarówek. Pozwoli Ci to na przyciemnienie lub rozjaśnienie pomieszczenia, według potrzeb. Kolejnym dosyć praktycznym rozwiązaniem mogą być świetlówki. Są one doskonałe do współczesnych i minimalistycznych aranżacji.
 4. Przygotuj miejsce na ubranka dziecka. Jeśli nie masz wystarczająco miejsca na chociaż niewielką komodę, musisz wygospodarować trochę wolnego miejsca w swojej szafie. Dla kilkutygodniowego maleństwa nie potrzeba zbyt wielu ubranek. Należy jednak wziąć pod uwagę, aby rzeczy te były w miarę łatwo dostępne. Jeśli wszystkie ubranka są umieszczone gdzieś w czeluściach szafy, wówczas będzie bardzo ciężko szybko przebrać malucha, czy wyszykować na spacer.
 5. Przydatnym i użytecznym meblem jest też fotel do karmienia. Będzie niezbędny, zwłaszcza, gdy nie masz w sypialni kanapy, ale tradycyjne łóżko. Fotel do karmienia powinien być ustawiony z dala od przeciągów, w dosyć zacisznym kącie pokoju, przy niezbyt ostrym świetle. Idealnie jest gdy światło podczas karmienia nie będzie padało wprost na buzię malucha.

Kiedy niemowlę rośnie, ale nadal ma swój kącik w sypialni rodziców

Taka sytuacja zdarza się dosyć często, zwłaszcza, gdy malec nie potrafi spokojnie przesypiać nocy, dokuczają mu bolesne kolki lub sporo zjada w ciągu nocy. Oprócz tego dłuższe przebywanie dziecka w pokoju rodziców może być spowodowane tak prozaiczną przyczyną, jak brak miejsca w mieszkaniu. Kilkumiesięczne dziecko lub nawet roczne nie będzie dobrze czuło się w pokoju razem z energicznym trzy- czterolatkiem. Inne potrzeby i odmienny tryb życia, jaki prowadzą Twoje dzieci, wykluczają na początkowym etapie współdzielenie pokoju. Trzylatek musi wyspać się, aby mógł bez problemów iść rano do przedszkola, natomiast kilkumiesięczny szkrab, budząc się w nocy, uniemożliwi rodzeństwu spanie.

Kupuj meble wielofunkcyjne

 • Jeśli masz mało miejsca, zamiast komody musisz kupić łóżeczko wyposażone w dodatkowe szuflady, aby trzymać tam pieluchy, kosmetyki czy ubranka.
 • Możesz zainwestować w dostawę do łóżka. Dostawka to mniejsze łóżeczko dla malucha, które jest dołączone do łóżka rodziców.
 • W pierwszych tygodniach życia dziecka, materacyk ustawiony jest dosyć wysoko. Możesz wykorzystać wolną przestrzeń pod łóżeczkiem. Kup estetyczne, zamykane pudła, mogą być plastikowe, wówczas łatwo się czyszczą i umieść w nich, zabawki dziecka, zapasowy kocyk, pościel czy nawet pieluchy.
 • Wyposaż sypialnię w przewijak montowany do ściany. Kiedy go nie używasz, możesz go po prostu złożyć, tak, aby nie zajmował dużo miejsca.
 • Do stelażu łóżeczka niemowlęcego przyczep specjalne kieszenie na kosmetyki. Pamiętaj, że kieszenie montujesz wyłącznie po zewnętrznej stronie szczebelków, nigdy wewnątrz łóżeczka.
 • Ciekawym rozwiązaniem są półeczki montowane do ściany. Możesz na nich ustawić zdjęcie dziecka, czy pierwsze książeczki. Takie dodatki nadają kącikowi dla niemowlaka, przytulnego i przyjaznego charakteru.

Czy potrzebuję dużego łóżeczka dla dziecka?

Duże, tradycyjne łóżeczko dla niemowlęcia nie zawsze jest potrzebne. Jeśli wiesz, że maluch będzie spał w waszej sypialni tylko przez jakiś czas, wówczas możesz zamiast dużego gabarytowego łóżeczka kupić kosz Mojżesza. Kosz Mojżesza jest pleciony z wysokiej jakości trawy morskiej lub wikliny. Posiada uchwyty, możesz go więc przenieść z dzieckiem w inne miejsce. Niektóre modele mają też kółka, co ogromnie ułatwia rodzicom przemieszczanie się z niemowlęciem.

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców. Jak go urządzić, aby był przytulny i praktyczny?

Kącik dla dziecka w sypialni rodziców, powinien być nie tylko praktyczny, ale i estetyczny. Wyposażony w niezbędne akcesoria i odpowiednio oświetlony, stworzy przyjemną aurę w sypialni i stanie się ciepłym, rodzinnym pomieszczeniem. Zastosuj się do powyższych rad i zdecyduj, które z nich w Twoim wypadku będą najlepsze.