Oczekiwanie na potomka to bardzo wyjątkowy czas w życiu każdego rodzica.

Z okresem ciąży wiąże się wiele emocji zarówno ze strony matki, jak i ojca. Warto zadbać o to, aby ten okres zapamiętać jak najlepiej. Uwiecznienie ważnych chwil na zdjęciach będzie niepowtarzalnym prezentem, za który podziękujecie sobie za kilkanaście lat, kiedy Wasze dziecko stanie się już dorosłe a realne wspomnienia zaczną zacierać się w pamięci. Album będziecie mogli pokazywać wnukom spragnionym opowieści o swoich rodzicach.

Ciąża oraz narodziny malucha wiążą się z ogromnymi wydatkami.

Zakup wózka, łóżeczka, wanienki, zabawek oraz ubranek to niekiedy wydatek kilku tysięcy złotych a to dopiero początek kosztów. Przez to młodych rodziców nie zawsze stać na przykład na profesjonalnego fotografa, który mógłby wykonać sesję ciążową. Jednak mimo przeciwności nie warto się poddawać. W dzisiejszych czasach w większości telefonów aparaty są naprawdę wysokiej jakości, więc można spróbować samodzielnie robić zdjęcia, które staną się niepowtarzalnymi pamiątkami w Waszym rodzinnym albumie. Jeśli nie macie żadnego doświadczenia to zainwestujcie w poradnik uczący podstaw fotografii lub znajdźcie darmowy kurs w internecie.

Kiedy zacząć robienie zdjęć?

Świetnym pomysłem jest systematyczne uwiecznianie rosnącego, ciążowego brzuszka. Jeśli dopiero co dowiedzieliście się, że oczekujecie narodzin potomka to nic nie stoi na przeszkodzie, aby już wykonać pierwsze fotografie. Regularne robienie zdjęć pozwoli na koniec ciąży na złożenie pięknego albumu. Co ile robić fotografie, na których widoczne będą zmiany? Na początku różnice są niemal niezauważalne, około 12 tygodnia warto uwiecznić młodą mamę po raz drugi a później wystarczy zwykle raz na trzy tygodnie. Tempo powiększania się ciążowego brzuszka jest różne u poszczególnych kobiet, więc musicie też liczyć na własne odczucia wizualne.

Oprócz wspomnianego pomysłu można też wykonać jednorazową sesję ciążową w domu lub na łonie natury.

Tą drugą oczywiście jeśli jest akurat sprzyjająca pogoda. Najlepiej zdecydować się na ten krok dopiero około trzeciego trymestru. By fotografie były jak najlepszej jakości warto zainwestować w niedrogi sprzęt na przykład namiot bezcieniowy. Takie narzędzia są dość tanie a znacznie wpływają na poziom fotografii. Oprócz tego należy zadbać o prawidłowe tło. W przypadku gdy rodzice szczególnie się czymś interesują i mają wspólną pasję to można zrealizować sesję tematyczną. Przykładowo, kiedy oboje uwielbiacie motory świetnym pomysłem będzie wykonanie zdjęć z ich udziałem. Najpierw może pozować mama a jeśli uda się Wam namówić np. znajomych na pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia to oni mogą zrobić zdjęcie Waszej trójce.

Jak powinna ubrać się mama do ciążowej sesji?

Łatwo można zauważyć, że wielu profesjonalnych fotografów kładzie nacisk na zwiewne, tiulowe sukienki, które delikatnie opływają całe ciało a jednocześnie uwydatniają brzuszek. Takie ubrania świetnie sprawdzają się w przypadku gdy rodzicom zależy, aby zdjęcia były dynamiczne. Wystarczy postawić średniej wielkości wiatrak za młodą mamą a materiał będzie fantastycznie falował na wietrze co spowoduje niesamowity efekt na zdjęciach. Natomiast do spokojnej, ciepłej i romantycznej sesji wystarczy dłuższa, obcisła sukienka najlepiej bawełniana. Podkreśli kształty a jednocześnie wszyscy, którzy będą oglądać później zdjęcia skupią się na tym co najważniejsze, czyli twarzy mamy oraz ciążowym brzuszku.
Przed wykonaniem fotografii warto zadbać o makijaż. Większość kobiet bardzo dobrze radzi sobie z samodzielnym wykonaniem podstawowych zabiegów kosmetycznych, ale można też poprosić koleżankę o pomoc w tych czynnościach. Niekiedy samo położenie podkładu i pudru a także delikatne podkreślenie ust pomadką oraz zaznaczenie brwi wystarczy, aby na zdjęciach wyglądać oszałamiająco. Przy sesji ciążowej lepiej zrezygnować z mocnego makijażu, który mógłby nieco popsuć efekt i odciągnąć uwagę od tego co najważniejsze.

Większość albumów zawierających fotografie z okresu ciąży przedstawia tylko kobiety.

Jednak warto uwiecznić we wspomnieniach także ojca dziecka. Pomijanie go przy tak ważnej okazji jest sporym błędem. Później rodzice żałują, że nie mają nawet jednego, wspólnego zdjęcia z tego oszałamiającego okresu. Oczywiście wymaga to zaangażowania osób trzecich, ale na pewno przyjaciele z chęcią pomogą a może wśród nich znajdziecie zapalonego fotografa amatora?

Czas oczekiwania na maluszka może być wypełniony nie tylko stresem, ale też wieloma pozytywnymi aspektami.

Jednym z nich jest właśnie zorganizowanie sesji ciążowej co pozwoli młodym rodzicom na chwilę zapomnienia i odciągnie ich uwagę na przyjemniejsze tory niż na przykład martwienie się zakupem wózka czy łóżeczka. Warto sprawić, aby ten okres stał się najpiękniejszym wspomnieniem w Waszym życiu. Szczególnie gdy mówimy o pierwszej ciąży, kiedy wszystko co z nią związane jest nowe i nieznane. Przy kolejnych z pewnością stres jest już nieco mniejszy a przede wszystkim ma się większe doświadczenie w wielu kwestiach związanych z oczekiwaniem na malucha oraz samymi narodzinami.