Posiadanie dzieci to wielkie szczęście. Wielu młodych rodziców długo stara się o potomka, jednocześnie przygotowując się do roli opiekuna. Gdy nadejdzie moment rozwiązania, wszystkie sprawy stają na głowie, a samo wychowywanie i dbanie o maluszka ukazuje rzeczywiste oblicze. Warto więc pamiętać, że posiadanie dzidziusia to nie tylko duma i radość. To przede wszystkim obowiązki i wielka odpowiedzialność. Opieka nad dzieckiem zajmuje znaczną część czasu zarówno matki, jak i ojca. Jednak czy oznacza to całkowitą niewolę? W żadnym wypadku. Stając się rodzicem warto zadbać również o własne potrzeby oraz czas tylko dla siebie. Jak tego dokonać? Jak znaleźć czas przy małym „wymagającym” dziecku? Które sposoby skutecznie uporządkują życie?

Organizacja dnia to podstawa

Posiadanie dzieci oraz opieka nad nimi to mnóstwo pracy. Jednak odpowiednie przygotowanie do jej wykonywania przynosi sukces, jak również zapewnić spokój. Chociaż pewnych czynności nie da się zaplanować z wyprzedzeniem, to przynajmniej część z nich można dokładnie ustalić. Wychowując dziecko warto zachować rutynę. Ustalić dzienne godziny karmienia, kąpieli, higieny oraz zasypiania. Starsze potomstwo powinno mieć wyznaczone również godziny posiłków, mycia zębów, czas na odpoczynek czy zabawę. Taki okres dla rodzica jest ciężki, gdyż pełna opieka pozostaje na jego głowie – aż do momentu posłania małego urwisa do przedszkola.
Dzięki tak ustalonemu planowi, każdy zdąży wykonać wszystkie czynności w ciągu dnia, jak również całkiem możliwe, że znajdzie czas dla siebie. Odreagowanie, poddanie się własnej pasji czy wykonywanie ulubionych zajęć można realizować podczas snu, odpoczynku czy zabawy dziecka. Noworodki i niemowlęta większość dnia spędzają na śnie, dlatego warto być uporządkowanym i przygotowanym na jego pobudkę, a w czasie odpoczynku zadbać o siebie. Młode mamy nie powinny zapominać o własnej pielęgnacji, tworzeniu ciekawych i pięknych kreacji czy zabiegach kosmetycznych. Dzięki nim poczują się świeżo, wyjątkowo oraz pięknie.

Korzystanie z pomocy innych

Wiele młodych mam przerzuca wszystkie obowiązki rodzicielskie na siebie. Jest to ogromny błąd. Choć wiele z rodziców uważa, że nikt nie zapewni dziecku takiego bezpieczeństwa i poczucia bliskości, jak właśnie ono samo, to w rzeczywistości krzywdzi siebie i maluszka. Oddanie bobasa w ręce innych zaufanych bliskich przyniesie korzyści dla obojga. Pomoc ojca, dziadków czy starszego rodzeństwa zapewni możliwość poznawania świata przez młodego człowieka, a co najważniejsze odciąży trochę przepracowaną mamę. W ten sposób każda z pań może znaleźć chwilę dla siebie.
Starsze pociechy powinny zostawać oddawane pod opiekę przyjaciół lub rodziny. Dzięki temu tymczasowy opiekun zabierze dziecko na spacer, plac zabaw czy do siebie, a mama zadba o własny wygląd, psychikę czy odpoczynek.

Kreatywna zabawa skutecznie zajmie dziecko

Kolejnym ważnym aspektem, który ułatwi wychowywanie dziecka, jest odpowiednie zajęcie jego czasu. Starsze dzieci wymagają wiele uwagi. Nie oznacza to jednak, że należy wiecznie nosić je na rekach oraz towarzyszyć im na każdym kroku. Dobrze zorganizowana zabawa zajmie skutecznie dziecko pozwalając uzyskać chwilę czasu dla siebie samego.
Aby wymyślić interesujące zajęcie należy uwzględnić zainteresowania dziecka oraz jego potrzeby. Konstruować zadania wymagające skupienia i koncentracji. Ćwiczenia ciekawe i atrakcyjne. Podczas ich wykonywania rozbrykane, ”wymagające” dzieci pozwolą odetchnąć opiekunom.

Wykorzystanie czasu karmienia

Jednym z najbardziej męczących zadań młodej mamy jest karmienie. Noworodek czy niemowlak potrzebuje dostarczania pokarmu przez cały dzień w niewielkich odstępach czasowych. Ale od dziś to nie będzie już problem – a wręcz przeciwnie. Z pewnością można zaprzyjaźnić się z karmieniem i wykorzystać jego zalety. W jaki sposób?
Początkowy etap życia dziecka polega na spaniu i jedzenia. Pierwsze podawanie mleka trwa jakiś czas. Początkowo zajmuje to nawet pół godziny. Super informacja. Gdy matka nauczy się już jak wygodnie ułożyć dziecko do piersi oraz bezpiecznie je chwycić może podczas niego wykonywać wiele czynności.
W czasie gdy maluszek spokojnie spożywa pokarm każda z pań może przeczytać kawałek ulubionej książki, poradnika, gazety. Posłuchać ulubionej muzyki czy wyszukać idealny strój na przyszłą randkę z partnerem.

Nowinki technologiczne i innowacyjne produkty znacznie ułatwiają życie

Ruchliwe, „wymagające” dzieci to dla wielu rodziców wieczna praca. Potrzebujące uwagi maluchy absorbują swoją osobą cały otaczające je świat. Nie sposób przy takim maluszku spokojnie wypić ciepłą kawę czy przeczytać interesującą lekturę. Jednak z przydatnymi akcesoriami szanse się zwiększają.
Nawet jeśli mama nie ma czasu dla siebie, jest pochłonięta opieką nad dzieckiem nie może zapomnieć o sobie. Warto wiec używać przedmiotów takich jak: kubki termiczne – zawsze ciepła kawa bez konieczności ponownego jej odgrzewania, audiobooki – książka, której można słuchać podczas spaceru lub kąpieli dziecka, nagrania ćwiczeń wykonywanych z dziećmi – darmowe fitness i poprawa figury bez opuszczania malucha.

Wszystkie te propozycje pokazują w jaki sposób znaleźć choć odrobinę czasu dla siebie przy wychowywaniu dziecka. Niezależnie od tego czy nasz szkrab jest maleńki czy nieco starszy, spokojny czy bardziej ruchliwy, warto stosować te pomysły i zadbać o własne potrzeby.