Jak zrzucić wagę raz i na zawsze?

Odchudzanie to nie jest trudny proces. Wagę można zrzucić szybko. Dużo trudniej natomiast jest zredukować nadprogramowe kilogramy, a potem utrzymać nowo wypracowaną sylwetkę. Efekt jo-jo zabija większość diet. Podcina skrzydła tym, którzy ciężko pracowali nad osiągnięciem sukcesu. Może właśnie o to chodzi, by nie zrzucać w procesie trudnym i ciężkim, ale zamiast tego wybrać mądry sposób odchudzania? Taki, który zagwarantowałby nam, że kilogramy już nie wrócą? Jak schudnąć bez efektu jojo? I czy w ogóle da się to zrobić?

Czy dieta ma znaczenie?

Żeby zgubić 1 kg, potrzebujemy spalić 7800 kcal. Jest to możliwe, przy założeniu, że jemy mniej, niż potrzebujemy. Dzienny deficyt kaloryczny jest bardzo ważny. Bez tego twoja waga się nie zmieni. Nie ma znaczenia, jaka to dieta. Niezależnie od tego, czy jesz pięć posiłków dziennie, czy może trzy. Czy wybrałeś dietę wege, czy dietę z chudym mięsem. Wszystko i tak zależy od bilansu kalorycznego. I to jest dobra wiadomość, bo możesz swoją dietę dostosować do tego, co lubisz jeść i jak często. Warunek jest taki, że musisz spalać więcej, niż jesz. Zaopatrz się więc w tabele kaloryczne i skrupulatnie licz. Bilans musi się zgadzać. Drugą istotną sprawą jest odpowiednie rozłożenie białek, węglowodanów i tłuszczy na talerzu. Inaczej będziemy reagować na utratę wagi, jeśli będziemy jeść więcej węglowodanów, a inaczej, gdy większość kalorii będzie pochodzić z białka. Warto więc zaciągnąć opinii dobrego dietetyka i obserwować, jak reaguje nasz organizm. Zbilansowana dieta, to drugi ważny czynnik.

Co robić by nie pojawił się efekt jo-jo?

Zaplanuj wszystkie swoje działania. Mądre odchudzanie to nie dorywcza dieta, tylko proces. Chodzi tutaj o zmianę stylu życia, a tego nie robi się z dnia na dzień. Wszystko wypracowujemy zmianą nawyków, a do tego potrzebny jest czas, determinacja i wytrwałość. Co zatem robić i jak schudnąć bez efektu jojo?

Zrezygnuj ze słodyczy. Uzależnienie od cukru rujnuje każdą dietę. Wybieraj naturalne cukry w postaci owoców. Modyfikuj dania. Jeśli marzy ci się ciasto, użyj ksylitolu zamiast cukru albo dosłodź je bananami. Nie używaj słodzików. One wcale nie wspomagają redukcji.
Jedz regularnie. Najlepiej 3 główne posiłki i 2 małe. Stałe pory jedzenia sprzyjają podkręcaniu metabolizmu. Jeśli organizm dostaje posiłki o równych porach, wie, że nie musi niczego odkładać na zapas. Poza tym łatwiej będzie ci wytrwać na diecie, ponieważ nie będziesz czuł się głodny.
Ruszaj się. Każdy spacer, bieg, jazda rowerem posuwa cię do przodu. Możesz schudnąć bez ćwiczeń, ale efekt jo-jo w tej wersji raczej jest murowany. Ruch zwiększa zapotrzebowanie na tlen, a to dodatkowo podkręca metabolizm, spala tłuszcz no i deficyt kaloryczny się powiększa, a o to przecież chodzi.
Nawadniaj się. Woda także wspomaga procesy metaboliczne. Dodatkowo dostarcza niezbędnych pierwiastków, oczywiście, jeśli wybierzesz dobrą wodę, pełną mikroskładników. Ich zresztą twój organizm bardzo potrzebuje, zwłaszcza podczas diety. Zrezygnuj ze słodzonych napoi. Zamiast kawy lepiej pić ziołowe herbatki.
Bądź wytrwały. Zanim cokolwiek włożysz w usta, zastanów się, czy warto. Czasem dwa tygodnie mogą popsuć cały miesiąc ciężkiej pracy. Dieta też nie może być bardzo restrykcyjna, bo organizm prędzej czy później to sobie odbierze. Zaplanuj dobrze dietę i trening i trzymaj się swojego planu.

Można trwale zmienić swoją sylwetkę, bez narażania się na efekt jo-jo. Jak to jednak mówi Ewa Chodakowska: „Nic się samo nie zadzieje”. Zacznij już od dziś budować nowy styl życia. Odstaw słodkie napoje. Idź 3 razy w tygodniu na spacer. Zrezygnuj z deserów. To już małe kroki, które powoli zaczynają budować większy deficyty kaloryczny i twoją nową, wymarzoną sylwetkę.