Nawiązywanie więzi z dzieckiem to konieczność w budowaniu z nim prawidłowej relacji. Relacja ta powinna składać się przede wszystkim z miłości, zaufania, poczucia bezpieczeństwa i troski. Warto zacząć budować silne więzi z dzieckiem już wtedy, gdy rośnie w brzuszku mamy. Jest to ważne nie tylko w kwestii relacji z dzieckiem, ale też dla nastawienia rodziców. Rodzice, którzy nawiązują kontakt z dzieckiem już w okresie prenatalnym, uczą się i przyzwyczajają do konieczności zaspokajania jego potrzeb. Nastawiają się na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, miłości i wszystkiego tego, czego naprawdę potrzebuje.
Spis treści
Jak komunikować się z dzieckiem w brzuchu?
Niektórzy uważają, że nie można nawiązać kontaktu z dzieckiem w okresie prenatalnym. Jest to błędne myślenie, ponieważ dziecko potrafi reagować na pewne bodźce i sygnały wysyłane mu przez rodziców. Poza tym, rodzice w ten sposób jeszcze bardziej przywiązują się do dziecka a oczekiwanie na upragnione narodziny jest przyjemniejsze i o wiele łatwiejsze. Dziecko reaguje na emocje mamy, jeśli mama jest zadowolona ono także. Każda troskliwa mama jest szczęśliwa nawiązując więź ze swoim dzieckiem, warto więc to robić. Warto, jeśli jest taka możliwość, zaangażować również tatę w budowaniu więzi z dzieckiem. Takie chwile to wyjątkowe przeżycie i doświadczenie w życiu. Warto przeżywać je wspólnie z partnerem, co również wzmocni waszą więź. Jeśli chcesz nawiązać kontakt z maleństwem, masz do wyboru wiele sposobów i wszystko zależy od tego, czego akurat pragniesz. Możesz sama lub razem a partnerem tworzyć własne pomysły na nawiązanie kontaktu. Możecie na przykład:
- Spędzać wspólnie czas rozmawiając z brzuszkiem, albo po prostu go dotykając. Często w takich chwilach dziecko daje o sobie znać lekkim kopnięciem, co jest cudownym przeżyciem dla rodziców i warto tego zaznać.
- Pamiętaj o swoim dziecku zawsze – mów mu dzień dobry, gdy wstajecie, żegnaj się z nim wieczorem, gdy udajecie się na spoczynek.
- Jeśli nie możesz przełamać się do rozmowy z brzuszkiem, spisz swoje uczucia i przemyślenia na papier. Gdy dziecko będzie w odpowiednim wieku możesz przekazać mu tą piękną i niezwykle wartościową pamiątkę, która pozostanie z nim już na zawsze.
- Śpiewajcie dziecku – mogą to być kołysanki, ulubione piosenki. Wszystko jedno co to będzie, najważniejsze jest, aby dziecko słyszało wasze głosy.
- Włącz muzykę – dzieci bardzo dobrze reagują na muzykę, szczególnie klasyczną. Ma to dobroczynne działanie na docieranie do uszu dziecka dźwięków o niskiej częstotliwości. Jednak rodzaj muzyki powinien sprawiać przyjemność również tobie. Jeśli nie będziesz czuła się dobrze, dziecko też nie będzie.
- Słuchajcie serduszka dziecka – możecie to zrobić za pomocą stetoskopu, w ostatnim trymestrze ciąży. Jest to doświadczenie, które zbliża partnerów do siebie i wzmacnia w nich potrzebę dbania o dziecko i jego ochronę, a także zachęca do budowania prawidłowych, silnych więzi i relacji.
- Kołysanie – które dziecko tego nie lubi? Większość dzieci przepada za kołysaniem szczególnie, jeśli kołysane jest przez ukochanych rodziców. Możesz delikatnym ruchem dłoni kołysać dziecko, na pewno da ci znać kopnięciem, że jest z tego powodu bardzo zadowolone.
Zakończenie
Nawiązywanie więzi z dzieckiem możesz zacząć w dowolnym momencie. Jeśli zaczniesz to robić na początku ciąży, łatwiej będzie ci traktować to jako codzienność i przyzwyczaić się do tego, a także czerpać radość. Zaangażuj także swojego partnera. Ojciec to bardzo ważna osoba w życiu każdego dziecka. Nawiązywanie więzi warto więc zacząć już w okresie prenatalnym. W okolicach 26 tygodnia ciąży zaczniesz odczuwać, że twoje dziecko odpowiada ruchami i kopnięciami na twoje próby nawiązania kontaktu i samo będzie zachęcać cię do tego, abyś poświęciła mu chwilę uwagi. Głos rodziców, dotyk to bardzo ważne elementy budowania silnych więzi. Zbliży to także partnerów do siebie, co wzniesie wasz związek na zupełnie inny etap.
Najnowsze komentarze