Choć dla biernych obserwatorów może się to wydawać dziwne, pełna pikseli gra Minecraft ma na całym świecie miliony fanów. A ich liczba wciąż rośnie. Mincraft przyciąga wciąż nowych graczy i to w różnym wieku.

Popularność gry Minecraft jest tak duża, że jej nazwę, a także piksele, którymi charakteryzuje się Mincraft w wersji wizualnej, kojarzą nawet ci, którzy stronią od gier komputerowych. A już na pewno popularności Minecrafta nie mogli przegapić rodzice dzieci w różnym wieku – ci gracze uwielbiają rozrywkę, jaką zapewnia świat tej gry. Dlatego grają i samotnie w domu, jak i w sieci ze znajomymi. Skąd więc wielka popularność Minecrafta, na czym on polega i – nad czym zastanawia się wielu rodziców: czy gra ta ma jakiś pozytywny wpływ na dziecko poza zapewnieniem mu rozrywki? O tym wszystkim w dalszej części tekstu.

O co chodzi w grze Minecraft?

W grze – najogólniej rzecz ujmując – chodzi o budowanie i przetrwanie. Budowanie polega zaś na tworzeniu z sześciennych bloków różnych konstrukcji (stąd powszechna tzw. pikseloza gry). Gra ma dwa tryby. Tryb kreatywny, który w skrócie można określić jako: buduj i twórz, co ci się podoba. Drugi tryb to tryb przetrwania polegający na budowaniu konstrukcji umożliwiających przetrwanie i zbieraniu żywności czy narzędzi. Co istotne, w grze tej obrona przed napastnikami i same „napaści” to nie krwiste sceny, od których włos się na głowie jeży. Dlatego też pod tym względem rodzice mogą spać spokojnie. A czy gra Minecraft wpływa pozytywnie na rozwój dziecka poza tym, że nie epatuje agresją? O tym już za chwilę.

Co daje przebywanie w świecie Minecraft?

Gra Minecraft pozwoli nie tylko przeżyć ciekawą przygodę. Poza tym badania udowodniły (tak, tak, fenomen Minecrafta zaciekawił nawet naukowców), że Minecraft rozwija inteligencję, a potem wpływa pozytywnie na radzenie sobie dzieci z takimi przedmiotami w szkole jak matematyka czy przyroda. Gra rozwija też kreatywność, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Pozytywnie wpływa też na umiejętność przewidywania przez dziecko różnych sytuacji i planowania kolejnych ruchów. Trzeba też przyznać, że gra Minecraft – zarówno w trybie kreatywnym, jak i przetrwania – to niezła nauka cierpliwości. A z tą, jak wiadomo, wielu dzieciom nie po drodze. Tyle z teorii, może warto samemu się przekonać, na czym Minecraft polega i zagrać w grę z dzieckiem? Na pewno wpłynie to pozytywnie na relacje.

Gra Minecraft to nie tylko sama gra, ale i wiele gadżetów z nią związanych. W końcu gracze to bardzo rozbudowana społeczność o różnych potrzebach. Jeśli mamy w domu zapalonego gracza, warto pamiętać jedynie o tym, że jak zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsądek. W związku z tym komputer nie może być jedyną rozrywką.