Wchodząc do szpitala na oddział, na którym młode matki spędzają czas ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi, często można dostrzec w wielu z nich głęboki smutek. Zapytawszy, co się stało, kobiety opowiadają o przykrych, często trudnych emocjach, których doświadczają jako świeżo upieczone mamy.
Niestety, takie sytuacje na oddziale położniczym zdarzają się dość często.
W poniższym tekście postaramy się przybliżyć ten temat, co mamy nadzieję, posłuży innym matkom jako wskazówka dotycząca możliwych scenariuszy wydarzeń w trakcie wczesnego połogu i pobytu w szpitalu. Dzięki temu łatwiej będzie przygotować się na podobne wyzwania.
Spis treści
Instynkt gniazdowania i adaptacja do macierzyństwa
Instynkt gniazdowania to naturalna tendencja występująca u przyszłych matek, polegająca na podejmowaniu działań związanych z przygotowaniem się do narodzin dziecka oraz dostosowaniem otoczenia do jego potrzeb.
Zazwyczaj nasila się w trzecim trymestrze ciąży i ma na celu stworzenie przyjaznego, bezpiecznego i komfortowego środowiska dla noworodka.
Instynkt gniazdowania może obejmować różne działania, takie jak sprzątanie, malowanie, przestawianie mebli, porządkowanie, sortowanie rzeczy, czy kupowanie ubranek i gromadzenie wyprawki dla dziecka. Tendencje te mają swoje podłoże w sferze biologicznej, psychologicznej i społecznej, a ich celem jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju dziecka oraz umocnienie więzi między matką a dzieckiem.
Te zachowania są uważane za ewolucyjną adaptację, która zwiększa szanse na przetrwanie potomstwa, poprzez zapewnienie odpowiedniego środowiska oraz spełnienie potrzeb noworodka. Instynkt gniazdowania może także wpływać na poczucie bezpieczeństwa oraz przygotowanie psychiczne przyszłej matki na nadchodzące wyzwanie związane z macierzyństwem.
Porządkowanie otoczenia i sprawowanie kontroli nad najbliższym środowiskiem w okresie poprzedzającym poród mają na celu przygotowanie przestrzeni do opieki nad wrażliwym noworodkiem, zapewniając mu komfort i bezpieczeństwo.
Innym czynnikiem wzmacniającym więzi matki z dzieckiem są tendencje do selektywności społecznej, takie jak unikanie nowych znajomości w ostatnim trymestrze ciąży i pierwszych miesiącach po porodzie.
Instynkt gniazdowania w środowisku szpitalnym
W czasie pobytu w szpitalu instynkt gniazdowania przejawia się jako intensywna potrzeba szybkiego powrotu do domu oraz wsparcia bliskich.
Tak silne pragnienie może wpływać na emocje matek i często wiąże się z występowaniem baby blues (tymczasowym stanem emocjonalnym charakteryzującym się smutkiem, drażliwością i płaczliwością, który związany jest z gwałtownymi zmianami hormonalnymi).
Wyczekiwanie na wypis ze szpitala sprawia, że matki są bardzo emocjonalne. Jeśli hospitalizacja zostaje przedłużona (nawet o jeden lub dwa dni), matki często reagują intensywnie, odczuwając żal, smutek, rozczarowanie i złość.
Wpływ na tak intensywne przeżywanie emocji mają głównie:
- obecny stan psychofizyczny matki
- oraz bardzo silny instynkt gniazdowania.
Kiedy smutek przekracza granice: Depresja poporodowa i pomoc dla nowych matek
Pamiętaj jednak, że jeżeli wyżej opisane stany emocjonalne utrzymują się u Ciebie dłużej niż dwa tygodnie po porodzie oraz posiadasz któreś z następujących objawów: głęboki smutek, poczucie beznadziejności, utrata zainteresowań, problemy ze snem i apetytem, myśli o samookaleczeniu — koniecznie skontaktuj się z lekarzem!
Objawy te mogą być spowodowane depresją poporodową, która jest poważną chorobą. Jeśli obawiasz się, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję poporodową, wypełnij formularz oparty na Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej.
Pamiętaj, że jest to tylko narzędzie, które może pomóc ocenić czy cierpisz na depresję poporodową, ale nie zastąpi wizyty u specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego, który postawi właściwą diagnozę i dokona skutecznych działań terapeutycznych.
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję poporodową, wejdź na stronę: www.przystanek-mama.spsk4.lublin.pl.
Znajdziesz tam porady i wskazówki pisane przez specjalistów z zakresu m.in. zdrowia psychicznego i położnictwa, które pomogą Ci poradzić sobie z depresją poporodową.
Najnowsze komentarze