Wiele kobiet marzy o macierzyństwie i posiadaniu dziecka, jednak często ich partnerzy nie są na to gotowi. Wówczas dochodzi do napięć i konfliktów w związku, a para unika rozmowy wprost na temat posiadania potomstwa. Czy istnieje sposób, aby sprawdzić, czy Twój partner jest gotowy na dziecko? Wszakże żadna kobieta nie chciałaby rozpoczynać macierzyństwa u boku partnera niedojrzałego, który nie chce być ojcem (a więc też pewnie nie będzie dobrym ojcem, gdy już nim zostanie). Poznaj kilka podstawowych cech, po których poznasz, czy Twój partner faktycznie jest gotowy na zostanie ojcem i powiększenie rodziny właśnie z Tobą.

Obserwuj jego zachowanie w obecności innych dzieci

Zwróć uwagę, jak Twój partner zachowuje się w stosunku do dzieci Twoich znajomych lub innych dzieci, jakie macie w rodzinie. Jeśli nie wchodzi on z nimi w kontakt i woli rozmawiać tylko z dorosłymi, wówczas może to oznaczać, że nie jest on zainteresowany posiadaniem dzieci. Natomiast jeśli lubi pobawić się z dzieciakami Waszych znajomych i chętnie wchodzi w rolę “dobrego wujka”, wówczas dobrym pomysłem byłoby zasugerować, że moglibyście mieć dzieci. Obserwuj jego reakcję i zapytaj go, dlaczego tak lubi zabawę z dziećmi innych osób. Ważne jest, aby taka rozmowa była dla niego “bezpieczna”, czyli aby poczuł, że może mówić prawdę i nie musi nikogo udawać.

Jego reakcja na wieść, że Wasi znajomi będą mieć dziecko

Zaobserwuj jak Twój partner reaguje na informację o tym, że ktoś z Waszych znajomych spodziewa się dziecka. Czy jest radosny i cieszy się ich szczęściem? Czy może bardziej mówi wtedy o swoim koledze w kategoriach współczucia i tego, że “coś się dla niego skończy”? Istotne jest, na jakie aspekty Twój partner zwróci uwagę w takiej sytuacji. Czy od razu zadzwoni z gratulacjami, czy raczej się zasmuci, że “już nie pójdzie z Karolem na piwo”. Może też skupić się na aspekcie finansowym Waszych znajomych, zadając sobie pytania, czy ich w ogóle stać na dziecko. Ta ostatnia reakcja jest już znacznie bardziej dojrzała, zatem może być dobrym znakiem, jeśli chodzi o gotowość Twojego partnera na posiadanie dzieci.

Jego stosunek do Twoich dni płodnych i antykoncepcji

Mężczyźni obawiający się posiadania dziecka, zwykle dbają o zabezpieczenie w trakcie seksu oraz interesują się tym, kiedy ich partnerka ma dni płodne. Zatem jeśli Twój partner jest gotowy na dziecko, wówczas antykoncepcja nie będzie dla niego aż tak istotnym elementem Waszego życia intymnego. Sprawdź, czy on wie kiedy masz dni płodne i jak restrykcyjnie podchodzi do kwestii antykoncepcji. Jeśli nie ma takiej możliwości, abyście uprawiali seks bez zabezpieczenia, wówczas możesz być pewna, że zdecydowanie nie chce on posiadać dziecka i tym samym nie jest na nie gotowy.

Rozmowy o potencjalnym imieniu dla dziecka

Zapytaj się go, czy jakieś imię mu się podoba, jako imię dla dziecka i ogólnie zacznij ten temat jako zwykłą rozmowę. Jeśli partner zacznie Cię zbywać i nie poda żadnego imienia, jakie mu się podoba, wówczas będzie to oznaczało, że w ogóle nie myśli o posiadaniu dziecka. Inaczej będzie, jeśli wejdzie w dyskusję i będzie mieć swoje kilka typów najlepszego imienia dla dziecka. Jeśli każde imię będzie uznawać za nieodpowiednie, wówczas również może to znaczyć, że nie ma ochoty na posiadanie dziecka, ponieważ nie angażuje się w temat i rozmawia z Tobą o brzmieniu imion, a nie o faktycznym nadaniu imienia Waszemu dziecku.

Jego stosunek do wielkości Waszego mieszkania

Jeśli macie mieszkanie, wówczas odpowiedz sobie na pytanie, jaki jest jego stosunek do powiększenia mieszkania? Jeśli Twój partner jest gotów powiększyć mieszkanie z myślą o bliżej nieokreślonej “przyszłości”, wówczas może to oznaczać, że myśli on o dziecku i jest gotów zostać ojcem. Natomiast, jeśli jest gotów powiększyć mieszkanie, ale tylko po to, aby zrobić w nim biuro i siłownię, nie będzie to dobry znak pod kątem wspólnego posiadania dziecka. Tak samo jeśli uzna, że Wasze obecne mieszkanie jest wystarczające, będzie to sygnał, że w ogóle nie myślał o posiadaniu z Tobą dzieci. Ta porada jest odpowiednia dla osób mieszkających w mieszkaniach dwu lub trzypokojowych, jeśli posiadacie większe mieszkanie, w którym już teraz by się zmieścił pokój dla dzieci, wówczas zadawanie tego pytania może Ci niewiele dać.

Jego stosunek do wykonywania prac domowych

Nie wszyscy mężczyźni są skorzy do wykonywania podstawowych prac domowych, takich jak sprzątanie czy gotowanie. Jeśli Twój partner nie ma zamiaru wziąć odpowiedzialności za jakąkolwiek z prac domowych, może to oznaczać, że nie jest on gotowy zostać ojcem. Jednak, jeśli już teraz wyręcza Cię w niektórych obowiązkach, przejmuje za nie odpowiedzialność i ma otwartość na rozmowę na ten temat, wtedy sytuacja wygląda już o wiele lepiej. Jeśli do tej pory to Ty byłaś za wszystko odpowiedzialna, po prostu porozmawiaj ze swoim partnerem i zobacz jak na to reaguje. Prawda jest taka, że jeśli zajdziesz w ciążę, wówczas on będzie musiał opiekować się domem przez jakiś czas i ważne, aby był na to gotowy i otwarty.

Jego poziom zaradności

Zastanów się, czy Twój partner jest osobą zaradną, gotową rozwiązywać problemy i stawiać czoła trudnościom. Jeśli jest to tak zwany “wieczny luzak”, któremu jest wszystko jedno, wówczas nie jest to dobry sygnał jeśli chodzi o ojcostwo. Natomiast jeśli Twój partner jest ambitny, ale lubi komfort, wypoczynek i swoją przestrzeń, wówczas to również może oznaczać, że nie jest gotowy na dziecko. Tego typu mężczyźni zwykle postrzegają dziecko jako zagrożenie, które nie pozwoli im na pełną życiową samorealizację.

Podsumowując

Podsumowując – część mężczyzn nigdy nie będzie gotowa na dziecko lub też nigdy nie będzie chciała po prostu mieć dzieci. Jest to jak najbardziej w porządku, tak samo jak nie wszystkie kobiety pragną zostać matkami. Ważne jest, abyście umieli o tym szczerze porozmawiać, co pozwoli Wam uniknąć potencjalnych konfliktów i przykrości w przyszłości. Przed taką szczerą rozmową możesz “zbadać grunt” stosując się poradami opisanymi powyżej, jednak pamiętaj, że nic nie jest w stanie zastąpić szczerej i otwartej rozmowy z Twoim partnerem.

Jeśli widzisz, że Twój partner chce dziecka, jednak boi się zostać ojcem, wówczas zapytaj go, czego dokładnie ten strach dotyczy. Jeśli nie uda Wam się znaleźć odpowiedzi na to pytanie, wówczas pomocne mogą okazać się konsultacje z terapeutą. Tak naprawdę nikt z nas nie wie, jak być dobrym rodzicem i strach przed ojcostwem jest czymś normalnym. Obawy tego typu mogą być połączone z relacją, jaką Twój partner miał ze swoim własnym ojcem, dlatego dobrze jest o tym rozmawiać i otwarcie powiedzieć sobie, o czym są nasze obawy i lęki przed wejściem w rolę rodzica. Rozmawiając ze swoim partnerem okazuj empatię i współczucie, nie narzucaj mu tego, że to Ty chcesz mieć dziecko, więc on musi to zaakceptować. Taka decyzja powinna być wspólna, podjęta ze świadomością obu stron czym będzie dla Was powiększenie rodziny i wspólna opieka nad dzieckiem.