Planujesz dziecko?

W takim razie masz całkiem sporo do wzięcia pod uwagę. Czy w Twoim domu jest miejsce na dziecko? Czy Twoje sprawy finansowe są uporządkowane?

Musisz również zadać sobie pytanie: W jakiej kondycji jest moje ciało?

Idealnie byłoby, gdyby było w jak najlepszej kondycji, aby odżywiać rosnące dziecko. Jeśli masz nadwagę, lekarze zalecają utratę zbędnych kilogramów przed poczęciem, o ile to możliwe. Zajście w ciążę podczas posiadania nadwagi w praktyce oznacza, że ​​możesz narazić swoje zdrowie i dziecka na pewne ryzyko i w dodatku potencjalnie narazić dziecko na problemy zdrowotne, które będą występowały u niego przez całe życie.

Badania łączą nadwagę z listą, na której znajduje się wiele możliwych powikłań ciążowych, w tym poronienie, urodzenie martwego dziecka i wadami wrodzonymi płodu, takimi jak rozszczep kręgosłupa. Zbyt wiele kilogramów również samo w sobie utrudnia poczęcie. Jeśli masz nadwagę, to istnieje również większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów podczas ciąży, w tym nadciśnienia (stanu przedrzucawkowego) i cukrzycy ciążowej.

Jeszcze bardziej niepokojący jest potencjalny wpływ nadwagi matki na dziecko przez całe jego życie po narodzinach. Badania sugerują, że matki z nadwagą wręcz programują swoje nienarodzone jeszcze dzieci w okresie życia płodowego, aby te same miały nadwagę i zmagały się z długotrwałymi problemami z otyłością i cukrzycą dziecięcą w dalszym życiu.

Ile zbędnych kilogramów powinnyśmy zatem stracić? Ogółem, zaleca się do zejścia możliwie jak najzdrowszej i najniższej wagi przed poczęciem dziecka, choć podkreśla się także fakt, że każda utrata wagi jest dobra, by począć i dać dobry start w życie swojemu dziecku. Dla przykładu, jeśli planujemy stracić 20 kilogramów, a uda się tyko dziesięć, to już będzie miało to dobry wpływ na poczęcie jak i przebieg całej naszej ciąży.

Najlepszymi sposobami na utratę wagi są wypróbowane ćwiczenia, jak i odpowiednio dobrana dieta. Zalecenia odnośnie sposobów żywienia, jak i ćwiczeń wydane mogą zostać przez lekarza specjalistę – ogólnego, położnika lub ginekologa, który udzieli wskazówek dotyczących bezpiecznego odchudzania.

Masz nadwagę, a jesteś już w ciąży? Pomóż sobie i zastosuj się do poniższych wskazówek!

Jeśli masz nadwagę, a zaszłaś w ciążę – gratuluję. Wciąż masz szanse na urodzenie zdrowego dziecka, pod warunkiem, że zastosujesz się dla swojego i jego dobra do pewnych wskazówek.

Po pierwsze, absolutnie nie odchudzaj się w ciąży!

Zapomnij, że odchudzanie w ciąży przyniesie jakiekolwiek dobre efekty. Raczej, postaraj się ograniczyć przyrost masy ciała poprzez kontrolowanie tego, co jesz. Porozmawiaj z lekarzem, które posiłki mogą Ci nie służyć w trakcie ciąży i ogranicz je. Staraj się utrzymywać swoją wagę w niskim przyroście zwłaszcza na początku ciąży, ale nie jedz za mało ponieważ w ten sposób nie dostarczysz sobie i dziecku wszystkich potrzebnych do rozwoju i pełnego zdrowia związków mineralnych i organicznych.

Po drugie,, zażywaj ruchu.

Wychodź na codzienne, nawet dłuższe spacery. Staraj się od czasu do czasu przyspieszać na spacerach tempo do umiarkowanego. Nawet trzydziestominutowy wysiłek w postaci spaceru nie tylko dotleni Twój organizm, ale pobudzi też Twoje tkanki do spalania złego, gromadzącego się tłuszczu. Przy tym, wzmocni też mięśnie. Zwłaszcza jeśli wcześniej nie ruszałaś się za bardzo, spacery to idealna aktywność, która polecana jest bez względu na wiek oraz stopień zaawansowania w wysiłku fizycznym u każdego człowieka.

Po trzecie, stosuj się do wszelkich wskazówek otrzymanych od lekarza prowadzącego ciążę!

Trzymaj się tego, co zaleca lekarz. Jeśli to konieczne, przyjmuj preparaty przepisane dla Ciebie pomimo ciąży. Nadwaga a zwłaszcza otyłość mogą prowadzić do poważnych komplikacji i do podniesienia ciśnienia. Czasami bez tabletek się nie obejdzie, dlatego postępuj zgodnie z zaleceniami nawet wtedy, kiedy sama możesz mieć pewne wątpliwości. Ewentualnie, postaraj się skonsultować stan swojego zdrowia z innym lekarzem.

Po czwarte, zadbaj, by Twoje posiłki były zbilansowane!

Odpowiednia dieta sama w sobie sprawia, że organizmowi dostarczane są wszystkie niezbędne związki, a przez to tłuszcz sam będzie przez nasz organizm spalany. Warto udać się do dietetyka który zajmuje się układaniem planów żywieniowych dla kobiet w ciąży, aby pozyskać indywidualny i dostosowany do siebie plan diety, który zagwarantuje nam i naszemu dziecku zdrowie przez cały okres ciąży i po narodzinach.